Strieborný drôtik, Calocephalus

Strieborný drôtik, Calocephalus, Krásnohlávok, (Calocephalus brownii al. Leucophyta brownii), (Asteraceae – astrovité), cz: Krásnohlávek, Drátovec, en: Beauty-heads, Cushion bush

Charakteristika

Strieborný drôtik je malý zaoblený krík so zamotanými tenkými, plstnatými vetvičkami, ktoré majú striebristý vzhľad. Na vetvičkách rastú drobné priliehavé lístky, usporiadané striedavo alebo protistojne. Vyzerajú ako šupinky a na prvý pohľad si ich možno ani nevšimnete. Rastlina vyzerá celkom ako spleť strieborných drôtikov. Pochádza z južných pobrežných oblastí Austrálie a z Tasmánie. Tu rastie ako trvalka na exponovaných útesoch a na piesočnatých dunách a pieskovcových pôdach, kde je vystavená prevládajúcemu vetru, morskému postreku aj suchu. Vo svojom prirodzenom prostredí dokáže dorásť až do výšky 1 m, zväčša však dosahuje veľkosť medzi 20 – 70 cm. V lete sa na koncoch stoniek tvoria guľovité súkvetia, veľké cca 1 cm, tvorené z rúrkovitých kvietkov zeleno – bielo – žltej farby. U nás sa pestuje v nádobách v interiéroch, pretože neznáša naše vlhké zimy a mráz. Ak ho pestujete v záhone, na zimu si ho určite preneste dnu, aby ste ho mohli pestovať aj v nasledujúcej sezóne.

Tento rastlinný rod prvýkrát formálne opísal botanik Robert Brown v roku 1818 a podľa neho získala rastlina aj prímenie (brownii).

Rozmnožovanie

Vypestovať si ho môžete z odrezkov, ktoré odoberte v lete a nechajte ich zakoreniť v nádobe s vodou alebo priamo v substráte.

Ako pestovať calocephalus

Umiestnenie
Calocephalus obľubuje vzdušné stanovište na priamom slnku a toleruje aj polotieň, hoci slnko je lepšie. Dobre znáša veterné a chladné podmienky.

Zemina
Vhodný je štandardný priepustný záhradnícky hlinito – piesočnatý substrát so zásaditým pH. Zaujímavosťou je, že rastline nerobí problém mierne slaná zem.

Zálievka
Nemá osobitné nároky na pôdnu vlhkosť a dobre zvláda sucho. Neznáša premokrenie, zalievajte len mierne. Netreba prihnojovať.

Kvitnutie
Kvety vytvára počas leta (v Austrálii je to od decembra do februára).

Starostlivosť
Nie je mrazuvzdorný, takže pred mrazmi ho treba preniesť zo záhona na chránené miesto, kde nemrzne. Aby mal pekný hustý a kompaktný tvar, tak ho po odkvitnutí zostrihajte.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Veľmi elegantne vyzerá strieborný drôtik iba tak zasadený v bielom črepníku a vyformovaný do guľovitého tvaru. Pôsobí čisto, dekoratívne a chladivo, ako by bol obalený ľadovou krustou. Kvetináč, ktorý podporí elegantný vzhľad vašej rastliny, nájdete tu.

Často sa využíva na vytvorenie jesenných črepníkových aranžmánov spoločne s vresom, cyklámenom, alebo starčekom, ktorý vytvára rovnako striebristý dojem a spoločne navodzujú atmosféru prichádzajúcej zimy. Na dekoráciu sa používajú aj suché vetvičky drôtika, ktoré si dlho zachovávajú striebornú farbu aj tvar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *