Láskavec metlinatý / amarant

Láskavec metlinatý, (Amaranthus cruenthus), (Amaranthaceae – láskavcovité), en: Red amarant

Charakteristika

Láskavec je jednoročná rastlina s mnohokvetými metlinovými súkvetiami skladajúcimi sa z drobných kvetov. Kvety vyrastajú v pazuchách štetinovitých listeňov, čo spôsobuje, že celé súkvetie je na dotyk pichľavé. Stonky sú zhrubnuté a pozdĺžne ryhované. Listy sú elipsovité, zelené, niekedy s červeným až bronzovým zafarbením po okrajoch alebo aj na ploche listu. Sú jednoduché a striedavo postavené. Plodom je drobná jednosemenná pukajúca tobolka. Láskavec je morfologicky veľmi variabilný, tvorí mnohé poddruhy a kríži sa s inými príbuznými druhmi.

Semená (ale aj listy) obsahujú väčšie množstvo bielkovín a minerálnych látok. Preto sa niektoré druhy, resp. ich hybridy využívajú ako alternatívne plodiny, z ktorých sa vyrábajú napríklad pekárenské výrobky, vhodné aj pre celiatikov (láskavec metlinatý -amarathus cruentus, alebo láskavec hybridný – amarantus hybridus). Rastlina bola súčasťou stravy juhoamerických Aztékov a Inkov.

Láskavec (Amaranthus)

Rozmnožovanie a výsev

Láskavec sa rozmnožuje semenami. Jedna rastlina je schopná vyprodukovať obrovské množstvo drobných semien s dobrou klíčivosťou. Z odkvitnutých rastlín sa dajú semená ľahko vysypať a pozbierať a použiť na vypestovanie nových jedincov. Rastlina sa zvykne často rozmnožovať samovýsevom, vďaka čomu sú mnohé druhy z čeľade láskavcovitých považované za buriny.

Ak si chceme predpestovať ozdobnú rastlinu láskavca, semená vysievame v marci do črepníkov za okno alebo do pareniska. Drobné semená vyžadujú plytkú sejbu a dobrý kontakt s pôdou s dostatkom vlahy. Predpestované priesady potom vysádzame na vybrané stanovisko v máji, keď už nehrozia mrazy.

Ako pestovať amarant

Umiestnenie
Je to teplomilná rastlina, obľubuje suché, vzdušné, teplé, slnečné stanovište.

Zemina
Rastline vyhovuje priepustný a humózny substrát. Vhodné sú hlbšie a stredné pôdy s pôdnou reakciou od pH 5,5 až do 7,3. Pre bohaté kvitnutie a sýtosť farieb môžete amarant prihnojovať výživou pre balkónové letničky, hlavne ak ho pestujete v nádobe. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Zálievka
Vyžaduje pravidelnú závlahu, neznáša však premokrenie substrátu a stojacu vodu v nádobách, napríklad počas dlhotrvajúcich dažďov. Dobrý odtok vody a drenážna vrstva sú nevyhnutné.

Kvitnutie
Kvitne od júla do októbra, prípadne až do jesenných mrazov.

Využitie

Láskavec sa v okrasnom záhradníctve pestuje ako letnička na záhonoch alebo v kvetináčoch. Láskavec svojím bordovofialovým sfarbením a vertikálnym tvarom oživí každú záhradu. Pekne vyzerá v kombinácii s modrými lobelkami. Bordovosfarbené kultivary vyniknú uprostred akejkoľvek zelenej výsadby.

Ako už bolo naznačené vyššie, semená láskavca majú vysokú nutričnú hodnotu, obsahujú bielkoviny, vitamíny, minerály, priaznivý obsah kvalitných tukov a ľahšie stráviteľné sacharidy. Neobsahujú lepok. Dá sa z nich pripraviť polievka, rozličné nápoje, kaša, pukance, posúchy, palacinky, a môžu byť súčasťou rôznych ďalších pekárenských a cukrovinkárskych výrobkov. Patria medzi tzv. superpotraviny. Konzumácia amarantu sa spája aj s nižším výskytom cukrovky a Alzheimerovej choroby. Skvelé pomôcky do kuchyne aj domácnosti môžete nájsť tu.

  • Láskavec (Amaranthus)
  • Láskavec (Amaranthus)
  • Láskavec (Amaranthus)
  • Láskavec (Amaranthus)
  • Láskavec (Amaranthus)

Príbuzné druhy

Láskavec chvostnatý (Amaranthus caudatus) je okrasný druh dorastajúci do výšky 0,80-1,00 m. Vytvára previsnuté metlinové súkvetia chvostovitého vzhľadu. Sfarbené býva v závislosti od kultivaru do červena, oranžova, bordova, svetlo zeleno alebo zlatisto. V čerstvom aj sušenom stave sa využíva vo floristike k vytvoreniu atraktívnych kytíc.

Láskavec smutný (Amaranthus hypochondriacus) sa vyznačuje vzpriameným vzrastom. Vhodný je k záhonovým výsadbám aj na sušenie.

Láskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus) je najbežnejší z burinných druhov, má zelené súkvetie a môže dorásť do výšky 1 m. Pestuje sa aj ako okrasná rastlina. Veľmi podobný je Láskavec zelenoklasý (Amaranthus chlorostachys), ktorý má štíhlejšie súkvetie.

Láskavec blitovitý (Amaranthus blitoides) je nižšieho vzrastu a má poliehavé byle. Vytvára kvety v pazuchách listov, nie vrcholové metliny.

Plamenník strieborný metlinatý (Celosia argentea plumosa) je okrasná rastlina s rôzne výrazne sfarbeným súkvetím. Vytvára oválne kvety na vrchu zašpicatené, pripomínajúce plamienok ohňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *