Portulaka veľkokvetá

Portulaka veľkokvetá, (Portulaca grandiflora), (Portulacaceae – portulakovité), cz: Šrucha velkokvětá, en: Rose moss, Ten o’clock, Mexican rose, Sun rose, Rock rose

Portulaka veľkokvetá

Charakteristika

Portulaka veľkokvetá je čiastočne sukulentná kvitnúca rastlina, pochádzajúca z horúcich a suchých plání Argentíny, južnej Brazílie a Uruguaja. U nás sa pestuje ako nízka, rýchlorastúca a nenáročná okrasná letnička.

Stredne zelené listy má úzke, podlhovasté až valcovité so špicatými hrotmi. Dlhé sú do 3 cm a usporiadané sú striedavo, alebo v malých zhlukoch pozdĺž červenkastých rozvetvených a čiastočne plazivých až mierne stúpajúcich stoniek. Dužinaté listy a nižší vzrast umožňujú rastline dobre zvládať teplotné výkyvy a obdobia sucha. Stonkové výhonky dosahujú dĺžku 10 – 30 cm.

Kvety vyrastajú na koncoch výhonkov, majú priemer 2,5 – 3,5 cm a zvyknú kvitnúť v červenej, oranžovej, ružovej, fialovej, bielej a žltej farbe. Novšie kultivary a hybridy ponúkajú ešte širšiu škálu odtieňov a foriem kvetov, nájdu sa napríklad aj pruhované alebo bodkované. Tvarom pripomínajú kvety šípovej ruže. Pomenovanie ruža má portulaka aj v názve vo viacerých oblastiach sveta (v anglicky hovoriacich krajinách ju volajú slnečná ruža, machová ruža, mexická ruža). Jej kvety majú spravidla 5 okvetných lístkov a otvárajú sa len za slnečného počasia. Pestujú sa však aj plnokveté formy. Plody sú tobolky naplnené drobnými čiernymi semienkami.

Rozmnožovanie a výsev

Portulaka sa rozmnožuje semenami, ktoré sa zvyknú vysievať v marci až apríli do pareniska alebo za okno. Pareniská a fóliovníky si môžete vybrať tu. Semená sú drobné a klíčia na svetle, preto ich len rozsypte po povrchu substrátu, jemne zatlačte a nezasypávajte zeminou. Vyklíčia za 1 – 2 týždne pri ideálnej teplote 18 °C. Predpestovanie trvá cca 2 mesiace, v máji po pominutí mrazov môžete rastlinky premiestniť von. Na záhon sa zvyknú sadiť 15 – 20 cm od seba.

Portulaku môžete pestovať aj z priameho riedkeho výsevu na záhon, ktorý sa robí v apríli alebo máji. V záhone sa často vysemeňuje aj sama a na jednom mieste takto rastie veľa rokov. Zdravé a silné rastliny sa dajú rozmnožovať aj odrezkami uprostred leta.

Ako pestovať portulaku

Umiestnenie
Obľubuje suché teplé stanovište a plné slnko. Darí sa jej v podmienkach, v ktorých väčšina letničiek trpí teplom a vädne.

Zemina
Vhodná je ľahšia, priepustná, piesočnatá alebo piesčito hlinitá, chudobná pôda. Nevhodné sú ťažké a mokré ílovité pôdy.

Zálievka
Je to sukulentná rastlina, čiže obľubuje sucho. Občasná zálievka je potrebná, iba ak ju pestujete v nádobách. Portulaka však bez následkov znesie aj výrazné preschnutie substrátu.
Neznáša však premokrenie a stojacu vodu v nádobách, napríklad počas dlhotrvajúcich dažďov. Dobrý odtok vody a drenážna vrstva sú preto nevyhnutné. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky aj do domácnosti si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne od júna až do jesenných mrazov. Jej kvety sa otvárajú dopoludnia za slnečných dní. V daždivých a zamračených dňoch zostávajú kvety portulaky zatvorené. Hneď ako sa objaví slnko, opäť sa rozvinú do plnej krásy. Podobne sa správa aj gazánia, alebo poludňovka.

Portulaka veľkokvetá

Tipy na pestovanie

Aby vynikla krása kvetov, do záhonov sa portulaka vysádza vo väčších skupinkách. Môžete ju pestovať aj v zmiešanej výsadbe s inými letničkami, ako pôdnu pokrývku v záhonoch po jarných cibuľovinách, v skalke alebo v nádobách. Rastlina znesie letný úpek, preto je vhodná aj na balkón či terasu otočenú na juh alebo západ, kde býva slnko najsilnejšie.

Hoci je portulaka naozaj nenáročná a prežije aj v menej prívetivom prostredí, bujnejší rast a bohatšie kvitnutie docielite, ak jej poskytnete dostatok vlahy a bohatú pôdu. Zaštipovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov podporí dlhšie kvitnutie a zredukuje sa samovýsev. Uprostred sezóny, ak začnú vyzerať stonky rozťahane a nevzhľadne, ich môžete zostrihať, podporíte tým nový plnší a kompaktnejší rast.

Príbuzné druhy

Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea) je jednoročná poliehavá rastlina s dužinatými listami a s mäsitými červenkastými stonkami. Mnoho pestovateľov ju považuje za burinu, pretože sa zvykne nechcene vyskytovať vo výsadbe s prístupom svetla a je veľmi životaschopná. Bez problémov prekonáva aj dlhšie obdobia sucha a ak ju vykopete a necháte na povrchu pôdy, dokáže opäť zakoreniť. Jej drobné semená si udržujú klíčivosť niekoľko rokov.

Portulaka zeleninová je zároveň jedlá a výživná rastlina, z ktorej sa konzumujú listy aj stonky. Najvhodnejší čas na zber je 3 – 4 týždne po výseve. Má kyslastú, jemne korenistú chuť. Konzumuje sa v surovom stave, pridáva sa do šalátov, smooties a používa sa rovnakým spôsobom ako špenát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *