Portulaka veľkokvetá

Portulaka veľkokvetá (Portulaca grandiflora), (Portulacaceae – portulakovité), cz: šrucha velkokvětá, en: rose moss, ten o’clock, mexican rose, sun rose, rock rose

Portulaka veľkokvetá

Charakteristika

Portulaka veľkokvetá je sukulentná kvitnúca letnička, pochádzajúca z Argentíny, južnej Brazílie a Uruguaja. Je to nízka rastlina, ale rastie rýchlo. Vytvára trsovité zoskupenia a jej výhonky sa plazia aj po zemi. Dosahujú dĺžku 10 – 30 cm.

Listy má pevné úzke a mäsité, 2,5 cm dlhé, usporiadané striedavo alebo v malých zhlukoch. Dužinatými listami a nízkym vzrastom je prispôsobená na teplotné výkyvy a obdobia sucha.

Kvety vyrastajú na koncoch výhonkov, majú priemer 2,5 – 3,5 cm a zvyknú kvitnúť v červenej, oranžovej, ružovej, bielej a žltej farbe. Pripomínajú kvety šípovej ruže, alebo napríklad duly. Pomenovanie ruža má portulaka v názve vo viacerých jazykoch (sun rose, rock rose, moss rose). Jej kvety majú spravidla 5 okvetných lístkov a otvárajú sa len za slnečného počasia.

Rozmnožovanie a výsev

Portulaka sa rozmnožuje semenami, ktoré vysievame v marci až apríli do skleníka alebo za okno. Jej drobné semená klíčia na svetle, preto ich len rozsypeme po povrchu substrátu a nezasypávame zeminou. Klíčiť budú za 1 – 2 týždne pri ideálnej teplote 18 °C. Predpestovanie trvá cca 2 mesiace, v máji po pominutí mrazov ju môžeme premiestniť von. Na záhon sa zvykne sadiť 15 – 20 cm od seba.

Portulaku môžeme pestovať aj z priameho riedkeho výsevu na záhon, ktorý sa robí v apríli alebo máji. V záhone sa často vysemeňuje sama a na jednom mieste rastie potom veľa rokov.

Portulaka veľkokvetá

Ako pestovať portulaku

Umiestnenie
Obľubuje suché teplé stanovište a plné slnko. Darí sa jej v podmienkach, v ktorých väčšina letničiek trpí teplom a vädne.

Zemina
Rastline vyhovuje ľahšia, priepustná, piesočnatá alebo piesčito hlinitá, chudobná pôda. Nevhodné sú ťažké a mokré ílovité pôdy.

Zálievka
Je to sukulentná rastlina, čiže obľubuje sucho. Občasná zálievka je potrebná, iba ak ju pestujete v nádobách. Rastlina však bez následkov znesie aj výrazné preschnutie substrátu.

Neznáša však premokrenie substrátu a stojacu vodu v nádobách, napríklad počas dlhotrvajúcich dažďov. Dobrý odtok vody a drenážna vrstva sú preto nevyhnutné.

Kvitnutie
Portulaka kvitne od júna až do jesenných mrazov. Jej kvety sa otvárajú dopoludnia za slnečných dní.

V daždivých a zamračených dňoch zostávajú kvety portulaky zatvorené. Hneď ako sa objaví slnko, kvety sa opäť rozvinú do plnej krásy. Podobne sa správa aj gazánia, alebo poludňovka.

Tipy na pestovanie

Aby vynikla krása ich kvetov, do záhonov sa vysádzajú vo väčších skupinkách. Portulaku môžete pestovať aj v zmiešanej výsadbe s inými letničkami, v skalke alebo v nádobách. Rastlina znesie letný úpek, preto je vhodná aj na balkón či terasu otočenú na juh alebo západ, kde býva slnko najsilnejšie.

Príbuzné druhy

Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea) je jednoročná poliehavá rastlina s dužinatými listami a s mäsitými červenkastými stonkami. Mnoho pestovateľov ju považuje za burinu, pretože sa zvykne nechcene vyskytovať vo výsadbe s prístupom svetla a je veľmi životaschopná. Bez problémov prekonáva aj dlhšie obdobia sucha a ak ju vykopeme a necháme na povrchu pôdy, dokáže opäť zakoreniť. Jej drobné semená si udržujú klíčivosť niekoľko rokov.

Portulaka zeleninová je zároveň jedlá a výživná rastlina, z ktorej sa konzumujú listy aj stonky. Najvhodnejší čas na zber je 3 – 4 týždne po výseve. Má kyslastú, jemne korenistú chuť. Konzumuje sa v surovom stave, pridáva sa do šalátov, smooties a používa sa rovnakým spôsobom ako špenát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.