Plamienok plotný, (Clematis vitalba), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: plamének plotní
Charakteristika
Plamienok plotný je vyše 5 metrov dlhý drevnatejúci, opadavý lianovitý ker. Ako liana sa šplhá po iných drevinách až na vrchol ich koruny, čo býva zaťažujúce hlavne pre mladé stromy. Listy plamienka sú protistojné, dlho stopkaté a nepárno perovito zložené z 3 až 5 lístkov a majú úponkovité stopky. Jednotlivé lístky sú stopkaté, podlhovasto vajcovité až srdcovité a dlho končisté. Môžu byť celistvookrajové alebo nepravidelne vrúbkované. Mladé lístky sú na jar belavo chlpaté, starším ostavajú chĺpky len na žilkách a zvyšok oplešivie.
Kvitne od konca júna do konca septembra. Kvety vyrastajú z pazúch listov alebo na vrchu kmienka a tvoria metlinaté súkvetia. Jednotlivé kvietky sú dlhostopkaté, aromatické, obojpohlavné a majú bielo plstnatý kalich nahrádzajúci korunu a množstvo tyčiniek. Tyčinky majú slabo diferencované peľnice.
Plody sú červenohnedé podlhovasté chlpaté nažky vytvárajúce bohaté zhluky. Majú 2 -3 cm dlhé chlpaté prívesky.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré pred klíčením musia prejsť obdobím chladu. Semená nie sú príliš klíčivé, môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým vyklíčia. Množenie je možné aj prostredníctvom jarných odrezkov, alebo tzv. potápaním.
Výskyt
Plamienok plotný patrí na území Slovenska medzi pôvodné dreviny, jeho domovinou je širšia oblasť južnej a strednej Európy, tiež severná Afrika a Kaukaz. Slovensko je severnou hranicou jeho rozšírenia. Rastie u nás hlavne v lužných lesoch, kde vytvára lesné plášte a často obrastá celé stromy hlavne v oblastiach s naplaveninami bohatými na CaCO3 (podunajská oblasť). Menej častý je v dubových a bukových lesoch. Rastie v blízkosti vodných tokov, pozdĺž ciest aj v iných miestach ovplyvňovaných človekom. Je to svetlomilná až polotieňomilná rastlina náročná na pôdnu vlhkosť a pôdne živiny.
Využitie
Plamienok plotný nemá veľké praktické využitie. Zriedka sa využíva na obrastanie nevzhľadných múrov, stien a plotov. Jeho ovíjavá schopnosť býva občas využívaná pri tvorbe živých plotov alebo hlukových bariér okolo komunikácií. Na ozdobu záhradných pergol a altánkov sa zvyknú vysádzať skôr veľkokveté druhy plamienkov, napr. plamienok vlašský. Napriek tomu, aj plamienok plotný býva súčasťou ponúk mnohých záhradníctiev.
Oporu pre popínavé rastliny nájdete tu.
Iné druhy plamienkov
Plamienok horský (Clematis montana). Je to jeden z najmohutnejších plamienkov, dorastá aj do 15 m dĺžky. Pre svoju rozpínavosť sa nehodí do malých záhrad. Kvitne na starom dreve, preto ho pred sezónou nestriháme.
Plamienok Jackmanov (Clematis Jackmanii) patrí medzi tzv. veľkokveté druhy pestované v záhradách. Kvitne najskôr v máji na krátkych výhonkoch z minulého roka. Druhýkrát zakvitne na tohtoročnom dreve koncom leta.
Pridaj komentár