Rohoblizník Willmottiana, (Ceratostigma willmottianum), (Plumbaginaceae – olovníkovité), cz: Olověnec Willmottův, Rohovec, en: Chinese plumbago
Charakteristika
Rohoblizník Willmottiana je trvalý opadavý listnatý ker. Dorastá do výšky od 60 – 120 cm a rovnako sa rozrastá aj do šírky. Pochádza zo západnej Číny a Tibetu. Jeho stonky sú hnedočervené a listy na nich rastú striedavo, sú vajcovité a dlhé do 6 cm. Počas leta sú listy sýtozelené, na jeseň sa sfarbujú do červena a na zimu opadávajú. Kvety sa tvoria na konci stoniek, alebo vyrastajú z pazúch listov. Zoskupené sú v súkvetiach, ktoré sa môžu skladať až z 30 kvietkov. Jednotlivé hviezdicovité kvietky sú veľké do 2 cm, kalich majú trúbkovitý a 5 – cípe korunné lístky sú krásnej azúrovo modrej farby. V jesennom období rohoblizník zaujme farebným kontrastom žiarivo modrých kvetov a červených a zelených listov. Plod je tobolka.
Na jar mu rašia listy pomerne neskoro – až na prelome apríla a mája (podobne, ako je to u ibišteka, alebo bradavca).
Rohoblizník Willmottiana získal prímenie po anglickej záhradníčke slečne Ellen Ann Willmott (1858-1934). Bola vplyvnou členkou Kráľovskej záhradníckej spoločnosti a držiteľkou prvej Viktóriinej medaily, ktorú spoločnosť udeľuje britským záhradníčkam žijúcim vo Veľkej Británii. Údajne pestovala viac ako 100.000 druhov/kultivarov rastlín a bolo po nej, alebo jej dome (Warley Place) pomenovaných viac ako 60 rastlín.
Rozmnožovanie
Vypestovať sa dá pomocou polovyzretých odrezkov.
Galéria
Ako pestovať rohoblizník
Umiestnenie
Rastline sa bude najlepšie dariť na slnečnom alebo polotienistom stanovišti. V horúcich letných dňoch ocení popoludňajší tieň. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zemina
Ľahko sa pestuje v bežných záhradných, dobre priepustných pôdach. Vadia mu len zamokrené a zle odvodnené pôdy. V prirodzenom prostredí rastie na kamenitých a skalnatých stanovištiach a krovinatých podhorských svahoch.
Zálievka
V čase sucha je vhodná stredná zálievka, má rád mierne vlhkú zeminu. Po dobrom zakorenení už sucho rastline nevadí na rozdiel od premokrenej pôdy.
Kvitnutie
Kvitne 6 – 8 týždňov v neskorom lete – august september.
Choroby a škodcovia
Môže byť napadnutý múčnatkou, ktorej sa darí vo vlhkom prostredí. Dajte pozor, aby ste rastline zbytočne nezmáčali listy.
Zazimovanie
Pri rohoblizníku sa udáva mrazuvzdornosť do teplôt -20°C až -24°C. Aby v zime nevymrzol, pre istotu sa odporúča nadzemné časti nechať nezostrihnuté a zároveň prikryť pôdu okolo rastliny lístím, slamou alebo čečinou. Ak by predsa po tuhej zime omrzol – a môže odumrieť až po zem, zrežte zničené konáre a starý porast, s veľkou pravdepodobnosťou sa spamätá a z koreňov vyrastú nové výhonky. Záhradné nožnice nájdete tu.
Využitie
Rohoblizník sa pestuje ako pôdopokryvná rastlina na slnečných a polotienistých miestach. Uplatní sa tam, kde potrebujete zakryť holé alebo neprístupné miesta, ako sú svahy alebo brehy. Pestuje sa tiež vo väčších skalkách alebo ako nižší živý plot. Môžete ho tvarovať. V jesennom slnku rastlina zažiari v kombinácii s fuchsiami alebo rozchodníkmi. Veľmi sa podobá na príbuzný druh Rohoblizník olovníkovitý (Ceratostigma plumbaginoides), ktorý je nízkou pôdopokryvnou rastlinou dorastajúcou najviac do výšky 30 cm.
Dobrý den paní Lucie,
rád bych Vás tímto poprosil o laskavost.
Prosím, bylo by možné si u Vás zakoupit keříček Rohoblizníku Willmottiana?
Tuto rostlinu jsem nemohl nikde nalézt, až zde u Vás a v takovém krásném provedení.
Předem děkuji za odpověď.
MV
Krásny deň Vám prajem, žiaľ, rohoblizník na fotkách nie je z mojej záhradky, takže sa oň nemôžem podeliť 🙂
Děkuji za zprávu a rychlou odpověď.
Věděla by jste odkud fotografie pochází?
Z botanickej záhrady v Bratislave.