Šalvia ohnivá

Šalvia ohnivá/ červená/ žiarivá/ krvavá, (Salvia splendens), (Lamiaceae – hluchavkovité), en: Scarlet sage, Tropical sage

Charakteristika

Šalvia ohnivá je nenáročná a dlhodobo kvitnúca letnička s výrazne žiarivými červenými kvetmi. Má kompaktný a nízky vzrast, ktorý dosahuje 25 – 40 cm. Pôvodom je to subtropická trvalka, pochádzajúca z Brazílie. Keďže jej nevyhovujú mrazivé teploty, chladnejších oblastiach, napríklad u nás, sa pestuje ako jednoročná rastlina. Šalvia ohnivá tvorí štvorhranné vzpriamené stonky s priemerom 1 – 2 cm, na ktorých sa tvoria husté koncové súkvetia kvetov. Kvety sú trúbkovité, žiarivo sfarbené a nesú sa ponad zelené lístie ako plamene ohňa. Listy sú oválno – podlhovasté, svetlo až tmavo zelené, zúbkaté. Pri rozdrvení sú aromatické.

Okrem typických a najčastejšie pestovaných žiarivo červených kultivarov sa šalvia pestuje aj v rôznych iných odtieňoch červenej a tiež v ružovej, modrej, fialovej, oranžovej či bielej farbe. Sú aj kultivary s dvojfarebnými kvetmi.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa zvyknú predpestovávať vo februári a marci v parenisku. Vysiate semená zasypte cca 3 mm hrubou vrstvou zeminy, pritlačte a opatrne polejte. Možný je aj výsev priamo na stanovisko, ale ten sa odporúča až po pominutí rizika posledných mrazov, čiže v máji. Vzídené rastlinky dvakrát až trikrát prepichujeme, pri poslednom prepichovaní im aj zaštipávame vrcholky, aby sme podporili kompaktný rast. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Ako pestovať šalviu ohnivú

Umiestnenie
Šalvia uprednostňuje slnečné a teplé stanovište, znesie aj plné slnko.

Zemina
Rastie v každej záhradnej pôde, ideálna je hlinito-piesčitá, priepustná, suchá zemina bohatá na živiny.

Zálievka
Netreba zalievať, šalvii sucho neprekáža. Pri pestovaní v nádobách ju samozrejme zalievajte. Tiež jej doprajte občasnú zálievku pri nadmerných letných suchách. Hnojenie sa neodporúča, iba ak vyzretým kompostom.

Kvitnutie
Kvitne od júna do októbra (do prvých mrazov).

Choroby
Nezvykne byť napádaná chorobami ani škodcami. Na mladých rastlinkách si však môžu pochutnať slizniaci a slimáci a ku koncu sezóny sa môže objaviť pleseň na listoch.

Využitie

Používa sa v hromadnej výsadbe s inými letničkami, vo verejných mestských a parkových výsadbách aj ako podrastová rastlina na väčších plochách. Pre svoju nenáročnosť je veľmi obľúbená. Pestovať sa dá aj v nádobách. Kvetináče a všeličo iné do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Príbuzné druhy

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je 30 – 60 cm vysoký poloker, trvalka, ktorej aromatické listy majú liečivé účinky a používajú sa aj v kuchyni na ochutenie niektorých jedál. Okrem pôvodnej rastliny sa v záhradách pestujú aj dekoratívne kultivary s panašovanými, alebo fialovými listami.

Šalvia muškátová (Salvia sclarea) je dvojročná rastlina s veľkými protistojnými a vráskatými listami. V prvom roku vytvára ružicu prízemných listov, v druhom roku stonku s listami a kvetmi. Kvety sú ružovofialovej farby a intenzívne voňajú. Rastlina je tiež liečivá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *