Santolína cypruštekovitá

Santolína cypruštekovitá, (Santolina chamaecyparissus), (Asteraceae – astrovité), cz: Svatolína cypřiškovitá, en: Lavender cotton, Gray santolina

Charakteristika

Santolína cypruštekovitá je nízky trváci poloker. Pochádza z oblasti Stredozemného mora (južná Európa a severná Afrika), kde tvorí súčasť suchomilnej krovitej vegetácie. Dorastá do výšky cca 60 a šírky až 90 cm. Vytvára na báze drevnatejúce husté porasty, z ktorých vyrastajú poliehavo vystúpavé vetvičky. Stonky sú husto olistené drobnými neopadavými listami striebristo zelenosivej farby. Listy sú perovito rozdelené, čo nie je na prvý pohľad vidieť, lebo sú drobné. Sú hrebeňovito usporiadané a majú hrubú štruktúru a pižmovú vôňu.

Guľovité kvetné úbory žltej farby sa objavujú na stonkách v lete a týčia sa ponad lístie do výšky cca 12 cm. Zložené sú len z rúrkovitých kvetov. Stonky nesúce kvety sú zelené, dlhé a vzpriamené a pokryté sú plstnatými chĺpkami. Kvety sa nemusia objaviť, ak sú rastliny pravidelne strihané.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa generatívne, semenami. Semená sa vysievajú priamo na záhon do hĺbky približne 1 cm. Výsev semien sa robí v čase, keď je pôda po zime dostatočne prehriata, začať môžete už v apríli. Použite ľahšiu pôdu s prímesou piesku alebo menšieho štrku a s nižším obsahom živín. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Pri troche šťastia vám zakorení aj stonkový odrezok.

Ako pestovať santolínu

Umiestnenie
Santolína je teplomilná rastlina, čiže obľubuje teplé, slnečné stanovištia, chránené pred zimou a mrazmi. Veľmi dobre znáša plné celodenné slnko a horúčavy.

Zemina
Ideálna zemina je suchšia, priepustná, piesočnato-hlinitá. Dobre sa jej darí vo vápenatých pôdach a toleruje aj zlé suché pôdy. Vhodné sú aj kamenisté alebo piesčité pôdy, pretože zabezpečujú drenáž, ktorú santolína potrebuje. Pri výsadbe sa vyhnite bohatým a mokrým pôdam.

Zálievka
Rastlina ocení pravidelnú závlahu po výsadbe, po zakorenení potom veľmi dobre toleruje sucho. Nevyhovuje jej vlhké počasie, vtedy je náchylnejšia na hubové choroby a má tendenciu strácať kompaktný tvar otvorením sa v strede.

Starostlivosť
Mrazuvzdorná je len čiastočne. V severnejších oblastiach sa odporúča rastlinu v zime chrániť nástielkou a mulčom, aby nevymrzla, alebo ju preniesť na chránené miesto. Zvykne sa tiež pestovať ako jednoročka.

Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta.

Choroby a škodcovia
V nevhodných životných podmienkach sa môže vyskytnúť pleseň a hniloba koreňov. Inak rastlina netrpí chorobami ani škodcami.

Strihanie

Odporúča sa 2 x ročne ju prerezávať, aby ste udržali kompaktný tvar a podporili nový rast. Nezastrihávané rastliny rastú poliehavo, po čase sa v strede roztvoria a odhalia drevnaté nezarastajúce stonky. Na jar ju skráťte aspoň o polovicu a zrežte späť tam, kde začínajú vyrastať nové výhonky. Neodporúča sa zrezávať do drevnatých častí, iba do bylinných. Po odkvitnutí – koncom leta – odstráňte odumreté kvetné stonky čo najnižšie a súčasne zľahka zastrihnite celú rastlinu. Rôzne záhradné nožnice si vyberiete tu.

Využitie

Santolína cypruštekovitá rastie rýchlo a bezproblémovo a hodí sa do väčších skaliek alebo do trvalkových záhonov, kde môže plniť pôdopokryvnú funkciu alebo vytvárať trpasličí živý plot pozdĺž chodníkov. Okrem výsadby popri cestách a cestičkách ju môžete pestovať ako obrubu záhonov, prípadne ako súčasť bylinkovej záhrady.

Sušené listy sa zvyknú pridávať do vrecúšok a potpourris. Sušené kvietky a vetvičky bývajú využívané pri aranžovaní kvetín. Listy sa historicky používali ako insekticíd a odpudzovač molí, v ľudovom liečiteľstve sa využívala na liečenie chorôb pohybového aparátu a reumatizmu.

Jeden komentár k “Santolína cypruštekovitá

  • 10. júla 2023 at 6:30
    Permalink

    Mne po nasadení vyschla

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *