Rozchodník skalný, (Sedum rupestre, syn. Sedum reflexum), (Crassulaceae – tučnolistovité), cz: Rozchodník suchomilný, en: Reflexed stonecrop, Jenny’s stonecrop, Blue stonecrop
Charakteristika
Rozchodník skalný je kvitnúca suchomilná bylinná trvalka, ktorá má pôvod v severnej, strednej a južnej Európe. Rastie pôdopokryvne. Jeho poliehavé alebo vystúpavé dužinaté a husto olistené stonky sú zvyčajne dlhé 10 – 20 cm. S dužinatými čiarkovitými a takmer valcovitými listami pripomínajú ihličnaté smrekové vetvičky, len s mäkším pletivom. Listy sú často modrošedej až sivastej farby, ale bývajú aj svetlozelené, prípadne takmer žlté, pričom na jar a jeseň sa stonky a vrcholky listov sfarbujú do bronzova. Farebnosť listov aj celkový vzhľad rastliny závisí od konkrétneho kultivaru. Napríklad Sedum rupestre ´Silver´ má striebristú farbu, kultivar ´Angelina´ vytvára žltozelené vankúše, ktoré v jeseni naberajú oranžové až jantárové sfarbenie a ‚Blue Spruce‘ sa vyznačuje modrými listami.
Kvety sa tvoria na vystúpavých kvetonosných stonkách ponad listové vankúše a sú žltej farby. Plod je svetlohnedý mechúrik.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa vegetatívne zakoreňovaním odrezkov na jar. Odobraté vetvičky jednoducho vtlačte do vlhkej priepustnej pôdy priamo na konečné stanovisko. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou ľahko zakoreňujú. Žiadnu starostlivosť nepotrebujú, na úspešnejšie uchytenie im len zo začiatku udržujte substrát vlhký. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.
Ako pestovať rozchodník skalný
Umiestnenie
Tak ako všetky rozchodníky, uprednostňuje slnečné stanovište. Zvládne celodenné oslnenie, ale aj polotieň. Na tienistých stanovištiach sa vetvičky ťahajú za slnkom, majú neusporiadaný alebo spomalený rast a slabšie kvitnú.
Zemina
Vhodná je štrkovitá, piesočnatá a priepustná pôda. Pri pestovaní v nádobách je dôležitá dobrá drenáž, aby nedochádzalo k zadržiavaniu vody pri koreňoch, ktoré potom podliehajú hnilobe.
Zálievka
Ako suchomilná rastlina nepotrebuje zalievanie, v čase veľkého sucha však zálievku ocení. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vlahu na zakorenenie, rovnako aj rastliny v nádobách. Problémom, ako už bolo povedané, býva premokrená pôda.
Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta.
Choroby a škodcovia
Choroby sú zriedkavé, objaviť sa môžu hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu, alebo nepekný vzrast z nevhodne zvoleného stanovišťa. Na mladých vetvičkách medzi lístkami a na kvetných púčikoch sa zvyknú objavovať vošky.
Starostlivosť
Na jar rastlinu vyčistite a odstráňte uschnuté stonky so súkvetiami z minulého roka.
Využitie
Rozchodník skalný sa vysádza do slnečných skaliek, kamenných korýt, na okraje záhonov a na miesta s plným slnkom, ktoré veľa rastlín neznesie. Vďaka pôdopokryvnému charakteru rastu dokáže čoskoro vytvoriť jednoliatu súvislú plochu. Využíva sa aj na výsadbu v strešných záhradách, v ktorých sa dajú vytvoriť zaujímavé farebné kreácie kombináciou viacerých druhov alebo kultivarov. S úspechom sa zvykne pestovať aj v črepníku. Pekné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Príbuzné druhy
Rozchodník bledý (Sedum pallidum) je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými stonkmi. Vyzerá ako miniatúra rozchodníka skalného, dorastá len do výšky 5 – 7 cm.
Rozchodník kamčatský je mrazuvzdorná, trváca rastlina pôvodom zo severnej Číny a z tichomorského sibírskeho pobrežia a polostrova Kamčatka. Patrí medzi najkrajšie druhy rozchodníkov.
Rozchodník pochybný (Sedum spurium) pochádza z Kaukazu a kvitne ružovými kvetmi.
Rozchodník vzpriamený (Sedum telephium) je bohato kvitnúca jesenná trvalka s veľkými bohatými súkvetiami. Dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.