Šeflera stromovitá, „Dáždnikový strom“, (Schefflera arboricola, Heptapleurum arboricolum), (Araliaceae – aralkovité), en: Umbrella plant
Charakteristika
Šeflera stromovitá je exotická drevina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie a Austrálie. Vo svojej domovine dorastá do veľkých rozmerov a vytvára husté súkvetia červených kvetov. U nás sa pestuje ako obľúbená izbová rastlina, ktorá má štíhly, stromčekovitý vzrast a kvitne len vo veľmi výnimočných prípadoch. V mladosti vytvára šeflera vzpriamenú stonku s listami na dlhých stopkách, neskôr sa rozkonáruje. Dlaňovito zložené listy sú tvorené z oválno vajčitých lístkov, dlhých 10 -15 cm. Lístky z vrcholu rastliny sú zväčša menšie ako tie, čo rastú nižšie. V bytových podmienkach rastlina dosahuje v priemere 90 cm výšku.
Rod zahŕňa množstvo druhov vždyzelených drevín s dlaňovitými listami. V izbových podmienkach sa veľmi často pestujú odrody s panašovanými listami, rastliny pestované na kmienku alebo tvarované ako bonsaje. Nezvykne sa letniť.
Rozmnožovanie
Rastlinu si rozmnožíte na jar alebo v lete a to vrcholovými nezdrevnatenými stonkovými odrezkami. Odrezky umiestnite rovno do vlhkého substrátu alebo do vody. Pri izbovej teplote vytvoria čoskoro korene.
Ako pestovať šefleru
Umiestnenie
Rastlinu pestujte na svetlom mieste s trochou priameho slnka počas dňa s výnimkou vrcholiaceho leta. Vhodná je normálna izbová teplota so zimným minimom 7°C.
Zemina
Vyhovuje jej rašelinová zemina.
Zálievka
Rastlinám udržujte substrát vlhký počas vegetačného obdobia, nie však mokrý. V zime zalievajte mierne a medzi zálievkami nechajte povrch zeminy vyschnúť.
Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí vyhovuje šeflere zvýšená vlhkosť vzduchu. Môžete jej rosiť listy mäkkou vodou, alebo k nej postavte vodný difuzér, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Kvitnutie
Kvitne v lete, v bytových podmienkach väčšinou nekvitne, hoci niektorí majú to šťastie. Ak zakvitne v byte, tak to môže byť kedykoľvek.
Hnojenie
V dobe aktívneho rastu pridajte do zálievky raz za dva týždne plné tekuté hnojivo určené pre izbové rastliny.
Choroby
Rastlinu môžu napadnúť roztoče a puklice, ako ošetrenie pri prvých príznakoch sa odporúča opatrne pretrieť listy handričkou namočenou v liehu. Poškodené listy je lepšie odstrániť.
Ak zistíte, že šeflera má lepkavé listy, pravdepodobne ju napadli puklice. Mávajú hnedú alebo žltkastú farbu a zoskupujú sa na spodných plochách listov. Sajú z nich šťavu a vylučujú lepkavú látku a je ťažké ich vyhubiť.
Starostlivosť
Rastliny pestované do výšky je vhodné podopierať tyčou, ktorá je obalená machom, alebo iným vlhkosť zadržiavajúcim materiálom. Dospelé rastliny totiž tvoria vzdušné korene, ktoré sa prichytávajú do machovej vrstvy. Tyč podoprie rastlinu, aby sa neváľala a vytvárala kompaktný tvar.
Ak chcete šefleru formovať do kríčkovej podoby, zaštipujte rastové vrcholy. Začne sa vetviť z bokov.
V prípade, že korene šeflery prerastajú drenážnou vrstvou kvetináča, je čas na presádzanie. Veľké rastliny umiestnite do ťažkého hlineného črepníka, ktorý vyváži nadzemnú časť a dodá rastline stabilitu. Kvetináče si vyberiete tu.
Z času na čas poutierajte z listov prach pomocou vlhkej hubky namočenej vo vode bez vápnika. Pri utieraní jednou rukou podoprite list, aby sa nepoškodil.
Príbuzné druhy
Šeflera dlaňovitolistá (Brassaia actinophylla al. Schefflera actinophylla, al. Heptapleurum actinophyllum ) má tmavozelené listy dlaňovito zložené z viac lístkov, ktoré majú dlhšie stopky. Rozmery a množstvo lístkov závisí aj od veku rastliny. Mladé rastliny majú 2 – 5 lístkov v dĺžke do 15 cm, dospelé rastliny môžu mať až 16 lístkov a dĺžku 30 cm.