Šachor papyrusový

Šachor papyrusový, Šachor pravý, (Cyperus papyrus), (Cyperaceae – šachorovité), cz: Šáchor papírodárný, en: Papyrus, Papyrus sedge, Paper reed, Indian matting plant, Nile grass

Charakteristika

Šachor papyrusový je trváca vysoká vodná rastlina, ktorá môže dorásť do výšky 4 až 5 m, v prirodzených podmienkach aj viac. Vytvára trávovitý zhluk zelených stoniek trojuholníkového prierezu, ktoré vyrastajú z hustých drevnatých plazivých podzemkov. Každé steblo je jedno internódium – najdlhšie známe zo všetkých rastlín. Kvitnúce stonky nesú na vrchole bohatý dáždnik zo 40 – 100 lúčovitých vetvičiek dlhých 10 – 30 cm, na konci ktorých vyrastá 4–10 čiarkovitých, 3–8 cm dlhých žliabkovitých listeňov a niekoľko menších listeňov druhého radu. Na koncoch vetvičiek sa nakoniec objavia zelenohnedé zhluky kvetov, ktoré ustúpia hnedým plodom podobným orieškom.

Hoci nad líniou pôdy nie sú viditeľné žiadne listy, mladšie časti podzemku sú pokryté červenohnedými, papierovými, trojuholníkovými šupinami, ktoré pokrývajú aj spodok stebiel. Technicky ide o zmenšené listy, preto nie je celkom správne nazývať túto rastlinu úplne „bezlistou“.

Výskyt

Pochádza z Afriky, zo subsaharskej časti kontinentu. Pôvodne sa vyskytoval v lokalitách pozdĺž Nílu, v Egypte v nílskej delte, kde v súčasnosti prežíva už len úplne ojedinele. Rastie v zaplavených močiaroch a na brehoch jazier na plnom slnku vo vlhkejších tropických častiach Afriky, (napríklad na Madagaskare) a v stredomorských krajinách (Sicília a Levanta – východné Stredomorie). Bol zavlečený aj do iných tropických oblastí po celom svete, ako je indický subkontinent, Južná Amerika a Karibik. V USA sa stal inváznym na Floride a unikol z pestovania v Louisiane, Kalifornii a na Havaji.

V plytkej vode vytvára vysoké porasty s močiarnou vegetáciou pripomínajúcou trstinu.

Rozmnožovanie

Opeľovanie kvetov prebieha vetrom, nie hmyzom, a zrelé plody sú po uvoľnení distribuované vodou. Rastlina sa pomerne ľahko pestuje zo semien. Výsev je možný celoročne a robí sa na povrch substrátu. Doba klíčenia trvá 4 – 8 týždňov.

V prirodzených podmienkach sa väčšinou množí vegetatívne a to delením podzemkov. Podzemky môžete rozdeliť na niekoľko častí a jednoducho vysadiť. Po rozsadení rastú pomerne rýchlo. Umiestňujú sa do extrémne vlhkej pôdy, alebo sa korene nechajú zapustiť iba vo vode.

Ako pestovať šachor papyrusový

Umiestnenie
V našich podmienkach sa pestuje len v nádobách, pretože nie je mrazuvzdorný. Pestujte ho na teplom mieste s rozptýleným svetlom, v zime uvíta priame slnko. Inak rastlina dobre prospieva pri bežnej izbovej teplote. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Zemina
Vhodný je rašelinový výživný a priepustný substrát alebo zemina zmiešaná s pieskom a ílom. Použiť sa dá aj substrát určený pre izbové rastliny.

Zálievka
Dôležitá je výdatná a pravidelná zálievka. Rastlina vyžaduje vysokú vlhkosť, mala by neustále stáť v miske vody a podporiť jej rast môžete aj pravidelným rosením listov.

Kvitnutie
Kvitne koncom leta. V prirodzených podmienkach môže kvitnúť neustále.

Hnojenie
Vhodné je pravidelné hnojenie tekutým hnojivom alebo žihľavovým výluhom.

Zazimovanie
Na zimu rastlinu presuňte do miestnosti, kde teplota neklesá pod 10 °C.

Zaujímavosti

Šachor papyrusový je zdrojom papyrusového papiera, jedného z prvých typov papiera, ktorý sa kedy vyrobil. V starovekom Egypte bola rastlina dôležitým „darom Nílu“, ktorý sa dodnes uchováva a udržiava v egyptskej kultúre. Okrem papyrusu rastlina slúžila na mnoho iných účelov. Vyrábali sa z nej koše, lieky, kadidlo. Dreň z mladých výhonkov sa jedol surový aj varený. Z drevitého koreňa sa vyrábali misy a rôzne náradie a spaľoval sa ako palivo. Zo stoniek sa vyrábali trstinové člny, podobné člny sa dodnes vyrábajú v južnom Sudáne. Vyrábali sa z nich aj plachty, rohože, látky, šnúry a sandále.

V súčasnosti sa často pestuje ako okrasná rastlina. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *