Rožec plstnatý

Rožec plstnatý, (Cerastium tomentosum), (Caryophyllaceae al. Silenaceae – silenkovité), en: Snow-in-summer

Charakteristika

Rožec plstnatý je trváca okrasná bylina s pôdopokryvným charakterom rastu. Od jari zaujme ozdobnými, zeleno – sivými plstnatými čiarkovitými listami, ktoré majú strieborný nádych. Začiatkom leta sa vďaka záplave kvetov premení na nadýchané žiarivo biele vankúše. Biele hviezdicové kvietky sú zložené z piatich rozdvojených korunných lupienkov so svetlo žltými tyčinkami uprostred. Pôvodný druh pochádza zo slnečných a skalnatých talianskych hôr.

Rožec plstnatý je veľmi životaschopná a rýchlorastúca bylina, ktorej trsy sa kobercovito rozpínajú do okolia. Vyrastá do výšky 10 – 15 cm, občas až 20 cm. Je mrazuvzdorná do – 40°C.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Najvhodnejšia doba priameho výsevu je od marca do júna. Ak si chcete rastliny predpestovať, semená vysievajte do nádob v otvorenom parenisku už na jeseň. Rastlinu môžete tiež veľmi efektívne množiť jarným delením trsov alebo prostredníctvom koncových odrezkov, ktoré zakorenia v lete pod fóliou. Vyvýšené záhony aj s fóliovníkom si vyberiete tu.

Rožec plstnatý, Cerastium tomentosum

Ako pestovať rožec plstnatý

Umiestnenie
Rožec sadíme na slnečné miesto, kde bude bohato kvitnúť. Dobre znáša aj polotieň.

Zemina
Je to nenáročná rastlina, ktorá sa uplatní aj v kamenistých záhradách. Vyhovuje jej akákoľvek priepustná suchšia pôda. Dobre rastie v štrbinách medzi kameňmi aj v normálnej záhradnej hlinito-štrkovitej pôde.

Zálievka
Rastlina dobre znáša sucho. Zalievať ju môžeme len v období veľkého sucha, hnojenie nie je potrebné.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júna. Kvitne až na druhý rok od výsevu. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Choroby a škodcovia
Rastlina je odolná voči chorobám a škodcom.

Starostlivosť

Rožec je veľmi životaschopná rastlina, ktorá nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Na jednom mieste vydrží dlhé roky a stáva sa, že zplevnatie a nekontrolovane sa šíri do okolia. Preto mu treba vytýčiť teritórium a trsy, prechádzajúce za jeho hranice treba redukovať.

Rastlina znesie rez a tvarovanie. Hneď po odkvitnutí sa zrezáva zhruba na polovicu pôvodnej výšky, (na 5 cm), aby sa udržal kompaktný tvar a odstránili sa odkvitnuté kvety a odumreté časti rastliny.

Využitie

Ideálnym miestom na pestovanie rastliny je skalka alebo suchomilný trvalkový záhon. Rožec plstnatý má vynikajúce pôdopokryvné vlastnosti, vďaka čomu sa na menších plochách môže použiť ako náhrada trávnika. Je vhodný na pokrytie svahov a kamenistých terénov. Často ho vídať okolo plotov, chodníkov alebo záhradných cestičiek. Dá sa pestovať aj v nádobách, odkiaľ zvykne pekne a súmerne prevísať cez okraj.

Na pôdopokryvné účely sa využíva aj taričkafloxiberka, alebo mydlica bazalkovitá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *