Tradescantia sillamontana

Tradescantia sillamontana, (Commelinaceae – podenkovité), en: Spiderwort

Charakteristika

Tradescantia sillamontana je trváca vždyzelená bylina, ktorá na rozdiel od väčšiny druhov tradescancií je takmer sukulentná a xerofytná rastlina. Jej listy, výhonky a púčiky sú pokryté bielymi chĺpkami, ktoré chránia rastlinu pred priamym slnečným žiarením a nadmerným vyparovaním. Výhonky a stonky dosahujú výšku 30 – 40 cm, najskôr rastú vzpriamene a neskôr sú poliehavé, pričom pri kontakte s povrchom pôdy zakoreňujú. Listy sú dužinaté, vajcovitého tvaru, 3–7 cm dlhé a pokryté sú spomínanými sivobielymi chĺpkami. Kvety sa objavujú na vrcholoch stoniek alebo v pazuchách prílistkov a majú typický tvar kvetov rodu Tradescantia. Ich koruna sa skladá z troch fialovo-ružových až fialových okvetných lístkov.

Výskyt

Tradescantia sillamontana pochádza zo suchých oblastí Mexika. Je endemickým druhom suchých oblastí štátu Nuevo León na severovýchode Mexika. Vo voľnej prírode sa s ňou možno stretnúť aj v Španielsku a Taliansku. V subtropickom pásme patrí medzi obľúbené záhradné rastliny. V miernom pásme sa občas pestuje v záhradách a skalkách, a na zimu sa prenáša do chladného skleníka alebo na iné miesto chránené pred chladom a vlhkosťou. Aj v mexických chladných púštnych zimách má obdobie vegetačného pokoja.

Rozmnožovanie

Tradeskanciu si ľahko rozmnožíte stonkovými vrcholovými odrezkami, ktoré bezproblémovo zakorenia. Na jar alebo v lete odoberte z rastliny odrezky dlhé 5 – 8 cm a zasaďte ich do vlhkého piesočnatého substrátu, alebo ich vložte do nádoby s vodou. Stonky sú segmentované a korene sa pravdepodobne začnú objavovať práve v kĺbikoch. Do kvetináča, alebo záhona na záhrade zasaďte viacero odrezkov spolu, aby ste vytvorili košatý a kompaktný porast. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať tradeskanciu

Umiestnenie
Pestujte ju na dobre osvetlenom mieste, nie však na priamom slnku, ktoré by jej mohlo popáliť listy.

Zemina
Dobre sa jej darí v mierne vlhkej, dobre priepustnej pôde. Hrubší štrk a piesok by mal zaberať aspoň tretinu až polovicu nádoby.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia je potrebné mierne zavlažovanie, počas zimného odpočinku by sa mala rastlina udržiavať takmer v suchu. Minimálna teplota v období vegetačného pokoja je 10 °C. Postrek na listy sa vôbec neodporúča.

Kvitnutie
Kvitne v lete.

Choroby a škodcovia
Rastlina môže začať chradnúť, ak je vystavená nevhodným životným podmienkam, napríklad pri nadmernom zalievaní, vystavení na príliš tmavom mieste alebo pri prebytku dusíka.

Príbuzné druhy

Rodové meno majú tieto rastliny na počesť Johna Tradescanta (1570-1638) a jeho syna Johna Tradescanta (1608-1662). Obaja boli botanici a záhradníci anglického kráľa Karola I. V anglicky hovoriacich krajinách má rod pomenovanie pavúkovec. Tento názov vychádza z toho, že keď prerežete tradeskancii stonku, uvoľní sa viskózny sekrét, ktorý sa po stuhnutí stáva vláknitým a hodvábnym ako pavučina. O ďalších tradeskanciách sa dočítate v preklikoch:

Tradeskancia záhradná

Zebrina previsnutá

Tradeskancia ‚Maiden’s Blush‘

Tradeskancia bledá ‚Purpurea‘

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *