Mišpuľa japonská

Mišpuľa japonská, (Eriobotrya japonica, syn Rhaphiolepis bibas), (Rosaceae – ružovité), cz: Mišpulník japonský, Lokvát japonský, en: Japanese plum, Loquat

Mišpuľa japonská, (Eriobotrya japonica)

Charakteristika

Mišpuľa japonská je vždyzelený rozložitý subtropický ker alebo malý strom s krátkym kmeňom dorastajúci do výšky cca 10 m. Vyznačuje sa kompaktným rastom, atraktívnym hustým olistením, voňavými kvetmi a jedlým ovocím. Striedavé listy má kožovité, kopijovité a žilkované. Zhora sú lesklé a tmavozelené, zospodu sú svetlozelené a plstnaté. Majú zúbkaté okraje.

Na koncoch konárov sa koncom jesene tvoria metlinaté súkvetia s bielymi, sladko voňajúcimi päťlupienkovými kvetmi. Kvety sú obojpohlavné a v jednom súkvetí ich býva vyše 30. Dlho kvitnú. Plody sú malé guľovité až hruškovité, hladké až páperisté malvice, veľké okolo 5 cm. Majú šťavnatú dužinu a jeden až niekoľko veľkých tmavých a tvrdých semien.

Dá sa pestovať vo viacerých kultivaroch zameraných na chutnosť plodov.

Mišpuľa japonská, (Eriobotrya japonica)

Výskyt

Hoci sa rastlina volá japonská mišpuľa, pravdepodobne pochádza z centrálnej Číny. Stromy dnes bežne rastú v subtropických oblastiach Ázie (vrátane Japonska), Ameriky, v Makaronézii a stretnete sa nimi aj v Chorvátsku, Španielsku, na Kréte a krajinách okolo Stredozemného mora. Ide o pestovanú rastlinu, takže rastie v okolí ľudských sídiel, v záhradách a sadoch.

Rozmnožovanie

Rastlina sa dá bez problémov vypestovať zo semena. U semenáčov však trvá roky, kým prvý krát zakvitnú. Nie je tiež zaručené, že sa dočkáte plodov a ak áno, budú menšie a kyslejšie. Semenáče sa preto používajú ako podpníky, a ak chcete rastlinu pestovať pre chutné plody, treba ju zaštepiť.

Mišpuľa japonská, (Eriobotrya japonica)

Ako pestovať mišpuľu japonskú

Umiestnenie
Rastlina obľubuje stanovište na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Nie je úplne mrazuvzdorná, dokáže síce prežiť teploty okolo -10°C, kvety a plody však hynú už pri teplotách tesne pod bodom mrazu. U nás sa preto odporúča pestovať ju v nádobách vo vyhrievaných zimných záhradách alebo skleníkoch. Nádoby je možné v lete vyniesť von. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Zemina
Pestujte ju v úrodnej, rovnomerne vlhkej a dobre priepustnej hlinitej pôde.

Zálievka
Vyhovuje jej konzistentná vlhkosť pôdy, no zavedené rastliny znesú aj určité obdobie sucha. Od jari do jesene rastlinu pravidelne zavlažujte a do zálievky pridávajte aj výživu. V zime nehnojte a zálievku obmedzte.

Kvitnutie
Kvitnúť začína koncom jesene a plody dozrievajú na jar. 

Zber plodov
Ovocie dozrieva v marci – apríli, záleží aj od polohy a životných podmienok. Zrelé plody – malvice – sú žlto oranžovej farby a chuťou pripomínajú marhule.

Škodcovia a choroby
Škodcovia mišpuľu veľmi neobľubujú vďaka plstnatým listom. Pri nižších teplotách a vlhkom vzduchu môže plody napadnúť pleseň sivá. Rastlina, podobne ako ostatní členovia čeľade ružovitých, je náchylná na spálu. Medzi potenciálnych hmyzích škodcov patria vošky, ovocné mušky a húsenice. K potenciálnym chorobám patrí hniloba, rakovina, chrastavitosť, škvrnitosť listov a pleseň.

Mišpuľa japonská, (Eriobotrya japonica)

Letnenie a zimovanie

Ako už bolo spomínané, v strednej Európe nie je táto rastlina mrazuvzdorná, preto sa nedá pestovať vo voľnej pôde.

U nás sa pestuje ako prenosná rastlina v dostatočne veľkej nádobe. V letných mesiacoch ju môžete vyložiť do záhrady, prípadne zakopať do pôdy aj s črepníkom. Vyberte slnečné a teplé miesto a také, kde nebude vystavená dažďu, ktorého nadbytok by jej mohol spôsobiť hnednutie špičiek listov. Ideálne miesto je pri stene, pod strechou, prípadne na terase. Na zimu ju premiestnite do zimnej záhrady, na verandu alebo do inej svetlej a chladnej miestnosti, kde nemrzne. Vykurovaná izba však nie je to správne miesto. Ideálna teplota by mala byť okolo 10 až 12 °C, pri nižších teplotách by už mohla zhadzovať listy.

Mišpuľa japonská, (Eriobotrya japonica)

Využitie

Plody – mišpule – sú vhodné na priamu konzumáciu, majú aromatickú a príjemnú sladkokyslú chuť a sú šťavnaté. Konzumujú sa bez šupky, ktorá sa dá ľahko odstrániť. Tým, že strom kvitne v zime, plody dozrievajú ako prvé subtropické ovocie od apríla do júna. V obchodoch sa s nimi dá stretnúť len zriedka, pretože sú mäkké a zle znášajú prepravu.

Z plodov sa pripravujú džemy, šťavy alebo sa konzervujú a vyrába sa z nich aj alkoholický nápoj. Vhodné sú aj do ovocných šalátov alebo do koláčov. Výbavu do kuchyne aj všeličo do domácnosti nájdete tu. Listy sa používajú v tradičnej medicíne na liečbu bronchitídy a majú protizápalové účinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *