Vyvýšené záhony sú jedným z najvýraznejších trendov súčasnosti v rekreačnom záhradkárčení. Pozrime sa bližšie na ich prednosti.
Pre cenu a farebné alternatívy vyvýšeného záhonu z borovicového dreva kliknite sem.
Výhody vyvýšených záhonov
Ako prvú výhodu vyberáme fakt, že ide o praktické vyriešenie problému so zlou zeminou v záhrade. Do vyvýšeného záhona nasypeme kvalitnú zeminu, ktorá zostáva priepustnejšia a úrodnejšia. Rastliny tu môžu byť sadené hustejšie bez väčších rozostupov. Navyše, pri zavlažovaní pestovaných rastlín sa nám nesplavuje voda do okolia.
Ďalšia výhoda je lepší a ľahší prístup k rastlinám za predpokladu, že si záhon postavíte dostupný zo všetkých strán. V prípade, že umiestňujete viacero záhonov vedľa seba, dbajte na to, aby ste si nechali medzi nimi dostatočný rozostup pre pohodlnú manipuláciu. Práca v záhone je príjemnejšia aj vďaka výške záhona.
Vyvýšené záhony sú estetické a s ich pomocou môžete záhradu opticky rozčleniť. Priestor pomedzi si zabezpečte geotextíliou, aby tam nerástla burina a vyplňte štiepkou, drevenou kôrou, pieskom alebo skalkami. Dobrá úprava okolia znamená menej blata, čistejšiu prácu a krásnu záhradku.
Čo je obzvlášť potešujúce, obruba záhonov ochráni vysadené rastliny od slimákov a niektorých ďalších škodcov.
Pre cenu dreveného vyvýšeného záhonu kliknite sem.
Inštalácia vyvýšeného záhona
A teraz sa pozrieme na to, ako správne nastaviť vyvýšený záhon. Ideálne je predstaviť si ho ako veľký kvetináč bez dna, položený na zemi. Najčastejšie bývajú vyvýšené záhony konštruované z dreva. Drevo je oproti betónovým tvárniciam lacnejšie, dostupnejšie a ľahšie sa s ním manipuluje, betónové tvárnice sú však trvácejšie. Pri drevenej variante sa odporúča dosky zvnútra pokryť nopovou fóliou, ktorá zabezpečí, aby nedochádzalo k stratám pôdy a vody. Po tom, ako vyberieme vhodné miesto, dostupné minimálne z 3 strán, odkopeme z dna 20 – 30 cm vrstvu zeme. Na toto miesto môžeme uložiť nevyzretý kompost, podrvené konáre a záhradný odpad. Hrúbku tejto vrstvy voľte s ohľadom na výšku záhona. (Pri komposte dajte pozor, aby ste na dno spolu s ním nenasadili pandravy a larvy rôznych škodcov). Ak máte podozrenie na prítomnosť krtov alebo hlodavcov v okolí, môžete na dno položiť husté pletivo, ktoré zabráni ich prístupu z pôdy.
Po poskladaní a umiestnení obruby na to správne miesto, môžete vyvýšený záhon zapĺňať vzdušným substrátom zmiešaným s pôvodnou vykopanou zeminou a preosiatym kompostom. Substrát vyberajte podľa vhodnosti pre plodiny, ktoré v ňom plánujete pestovať. Kvalitný substrát si môžete vybrať tu.
Špecifiká záhona
Tým, že je záhon vyvýšený nad okolitý terén, zemina v ňom rýchlejšie vysychá. Preto je vhodné zachovať priamy kontakt substrátu vo vyvýšenom záhone s podkladovou zeminou, aby sa k nej rastliny hľadajúce vlahu prostredníctvom koreňov dostali. Z tohto dôvodu netkaná textília na dno vyvýšeného záhona nepatrí.
Vo vyvýšených záhonoch začína pestovateľská sezóna s predstihom. Zemina v ňom odmrzne skôr a je teplejšia ako v okolí. Skoro na jar si z neho môžete urobiť parenisko alebo teplú hriadku. Jednoducho ho prikryte konštrukciou s fóliou a môžete rýchliť priesady a predpestovávať si plánty.
Mini Fóliovník Tunel vhodný aj na prekrytie vyvýšeného záhona, pre viac info, kliknite sem.
Ponuku dostupných fóliovníkov rôznych veľkostí nájdete tu.
Po čase zemina v záhone poklesne, v tom prípade len dosypte substrát do požadovanej výšky. Životnosť vyvýšeného záhona je približne šesť rokov, potom sa vyčerpajú živiny a treba ho založiť nanovo.
Samovýroba alebo kúpa hotového
Vytvorenie vyvýšeného záhona nie je nič zložité. Potrebujete len vhodné dosky, pár klincov, kladivo a fóliu. Mnoho záhradkárov si vyvýšený záhon poskladá zo zbytkového dreva či osb dosiek. Pri „samovýrobe“ je dôležité nezabudnúť na ošetrenie dreva, aby sa vám po krátkom čase záhon nerozpadol vplyvom počasia.
Alternatívou k „samovýrobe“ je kúpa predpripravených vyvýšených záhonov. Tie sú v ponuke v mnohých záhradníctvach a v rôznych rozmeroch. Drevené dosky sú impregnované pre dlhodobé používanie a často k záhonu dostanete aj fóliu na odizolovanie. Samotné poskladanie dosiek je veľmi jednoduché a rýchle. Dosky navyše umožňujú istú variabilitu. Máte napríklad na výber, či chcete nižší ale väčší záhon, alebo dáte prednosť menšiemu a zároveň vyššiemu záhonu.
Našli sme pre vás takýto hotový fóliovník s dreveným rámom a 2 oknami, použitý materiál je drevo, kov, PVC.
Pre viac detailov a cenu, kliknite sem.
Do menších záhrad sa hodí aj poschodový záhon, pripomínajúci kaskády, alebo schody. Takýto záhon nie je len spestrením prostredia, ale aj veľmi efektívnym a zorganizovaným priestorom na pestovanie viacerých druhov rastlín.