Echinacea purpurová

Echinacea purpurová, (Echinacea purpurea), (Asteraceae – astrovité), cz: Třapatka nachová, en: Eastern purple coneflower, pl: Jeżówka purpurowa

Echinacea purpurová

Charakteristika

Echinacea purpurová je trváca trsovitá rastlina dorastajúca do výšky 1 – 1,3 m. Má silný koreň, z ktorého vyrastá prízemná ružica listov a vzpriamená, drsná, pevná, riedko vetvená stonka. Listy bývajú protistojné aj striedavé. Sú podlhovasto oválne alebo kopijovité, končisté, zúbkaté, drsné a rastú na stopkách.

Tvarom sa kvety podobajú rudbekiám. Sú medonosné, priťahujú včely aj motýle a vyznačujú sa dlhým obdobím kvitnutia. Kvet vyrastá na konci stonky. Farba úzkych jazykovitých kvetných lupeňov je tmavoružová. Pestujú sa však aj mnohé kultivary so sfarbením lupeňov v odtieňoch bielej, smotanovej, žltej alebo oranžovej farby. Terčové stredové kvety sú vyklenuté, tmavo oranžové až hnedé, s prečnievajúcimi tvrdo pichľavými bodlinami, pripomínajúcimi ježka. Základ slova ježko sa nachádza aj v latinskom, alebo aj v poľskom pomenovaní rastliny. Plod je nažka. Rastlina nemá rada mráz.

Rozmnožovanie a výsev

Pestuje sa zo semien. V marci alebo apríli sa vysievajú do skleníkov alebo parenísk a na konečné stanovisko sa vytriedené presádzajú v polovici mája. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu. Rastlinky klíčia aj 6 týždňov od výsevu. Semená môžete vysiať aj priamo na záhon, a to koncom apríla.

Echinaceu si môžete rozmnožiť aj delením trsov alebo koreňovými odrezkami. Vhodné obdobie je na jar alebo na jeseň, kedy sa zároveň aj zbiera koreň.

Ako pestovať echinaceu

Umiestnenie
Obľubuje stanovište na svetlom teplom a slnečnom mieste, vhodný je aj ľahší tieň.

Zemina
Nie je náročná na pôdu, vhodná je pre ňu hlboká záhradná zemina s dostatkom humusu aj vápnika a s primeranou vlhkosťou. Vyrastie aj na chudobnejšej kamenistej pôde. Počas vegetačného obdobia uvíta, ak k nej prisypete trochu vyzretého kompostu.

Zálievka
Zálievku zvoľte primeranú a ku koreňom, nikdy nie na listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní. K suchu však býva tolerantná.

Kvitnutie
Echinacea patrí medzi dlhokvitnúce trvalky, kvitnúť bude od júna do októbra.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov odstraňujte chorobami a škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíte bohaté kvitnutie počas celej sezóny. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Echinacea nemá rada mráz, preto je lepšie na zimu ju chrániť. Koncom jesene sa tiež odporúča zostrihnúť ju až na zem, prihrnúť zeminou a prikryť vetvičkami.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Ak umiestňujete echinaceu do záhonov ako solitérnu rastlinu, vysádzajte ju na vzdialenosť pol metra od seba. Pekne vynikne aj v prírodne komponovaných výsadbách v kombinácii s podobnými, predovšetkým astrovitými letničkami alebo s jemnými vysokými ozdobnými trávami. Jesenné záhony tvorí zvyčajne aj rudbekia, cínia, astry, alebo rôzne rozchodníky.

Echinacea purpurová, (Echinacea purpurea)

Príbuzné druhy

Echinacea úzkolistá (Echinacea angustifolia) je trváca alebo jednoročná bylina, dorastajúca do výšky 50 cm. Jazykovité kvety má užšie a dlhšie ako má Echinacea purpurea a sú ružovkasté. Aj tento druh pochádza zo Severnej Ameriky. V okrasných záhradách sa vysádza v menšej miere ako echinacea purpurová, pretože je menej dekoratívna.

Kultivary iných ako purpurových farieb sa v obchodoch niekedy predávajú pod názvom Echinacea hybridná, napríklad Echinacea hybrida ´Kismet White´.

Využitie

Okrem využitia v okrasnom záhradníctve, kde je cenená pre dlhé obdobie kvitnutia a nenáročnosť, má echinacea uplatnenie aj v liečiteľstve.

Pripisuje sa jej vplyv na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu a posilňovanie celkovej imunity hlavne v chrípkovom období. Na liečebné účely sa zbierajú kvety, listy a koreň, v ktorom je najviac účinných látok. Listy a kvet sa zbiera z dvojročnej rastliny, koreň sa odporúča zbierať z minimálne trojročnej rastliny. Vyrábajú sa tinktúry, čaje a cukríky a užívajú sa pri chorobách, ale aj ako prevencia proti vírusovým ochoreniam. Echinacea býva využívaná aj v homeopatickej liečbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *