Fialka lesná

Fialka lesná, (Viola reichenbachiana, al. Viola sylvatica), (Violaceae – fialkovité), cz: Violka lesní, en: Early dog-violet, Pale wood violet

Charakteristika

Fialka lesná je trváca rastlina s krátkym podzemkom. Vysoká je od 5 do 15 cm. Má prízemné listy na dlhých stopkách, vyrastajúce v ružici. Sú srdcovitého tvaru, okraje majú vrúbkované. Kvety vyrastajú na dlhých stopkách nad ružicou z listov. Korunné lupienky sú modrofialové a kvietok dotvára končistá ostroha. Nevoňajú. Kvitnú od marca do mája, plod je trojpuzdrová tobolka.

Výskyt v prírode

Fialka lesná rastie na humóznych, čerstvých, na minerálne látky bohatých pôdach, na lesných čistinkách, v krovinách a v listnatých aj ihličnatých lesoch a hájoch. Rozšírená je od nížin do horského stupňa.

Možno ju vidieť kvitnúť v spoločnosti chochlačky dutej, pľúcnika lekárskeho, blyskáča jarného. V záhradách sa pestuje fialka záhradná, ktorá je krížencom viacerých pôvodných druhov fialiek. Viac informácií o jej pestovaní je v prekliku tu.

Záhradné doplnky a pomôcky si vyberiete tu.

Ďalšie príbuzné druhy

Fialka voňavá (Viola odorata) je trváca bylina s dlhými zakoreňujúcimi sa stonkami a dlhostopkatými srdcovitými listami. Má fialové, príjemne voňajúce kvety, ktoré rastú na dlhých stopkách. Patrí k najstarším liečivým rastlinám a používala sa na liečbu zápalov, epilepsie a bolestí hlavy. Z čerstvých kvetov tejto fialky sa získava voňavá silica, používaná ako parfém.

Fialka trojfarebná (Viola tricolor) je jednoročná až dvojročná rastlina so žltofialovými kvetmi, rastie ako burina na rumoviskách, okrajoch polí a záhradách. Tiež má liečivé účinky, a to pri chorobách dýchacích ciest, močového ústrojenstva, reumatizme… Používala sa na čistenie pleti aj proti vypadávaniu vlasov. Divá fialka trojfarebná je veľmi premenlivý druh a vytvára rad odchylných foriem s rozlične zafarbenými kvetmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *