Kalatea šafránová

Kalatea šafránová, (Calathea crocata, syn. Goeppertia crocata), (Marantaceae – marantovité), en: Prayer plant

Charakteristika

Kalatea šafránová je tropická rastlina, ktorá pochádza z dažďových pralesov Brazílie a okolitých tropických oblastí strednej a južnej Ameriky. V prirodzenom prostredí rastie kríčkovito ako podrast vysokých stromov, u nás sa pestuje ako okrasná izbová rastlina. Má tmavozelené zvlnené podlhovasté listy bez kresby rastúce na dlhých stonkách. Zo spodnej strany sú sfarbené jednoliato do tmavo bordovej farby. Pôsobia mäkkým, zamatovým dojmom.

Mnohé odrody Calathea (cca 150 odrôd) sa pestujú hlavne pre atraktívne listy, Kalatea šafránová je jednou z mála, ktorá zároveň vytvára aj krásne, výrazne oranžové kvety. Niektorým pripomínajú košíčky, iným plamienky. V angličtine kalateu nazývajú „modliaca rastlina“ pretože na noc skladá svoje listy a pripomína zahĺbenosť v modlitbe.

Rastlina môže dorásť do výšky 60 cm a často sa využíva ako stolová dekorácia.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete delením trsov pri presádzaní. Ideálne obdobie je na jar a v čase, keď rastlina nekvitne. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať kalateu

Umiestnenie
Kalatea šafránová vyžaduje umiestnenie na svetlom, prípadne mierne tienistom stanovišti bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vlhkosťou vzduchu. Vhodná je bežná izbová teplota, ktorá by ideálne nemala presahovať hodnoty 15 – 25°C . Dajte tiež pozor, aby rastlina nestála v prievane. Nevhodné sú okná umiestnené na juh alebo západ.

Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, ľahká zemina obsahujúca piesok aj rašelinu.

Zálievka
Vyžaduje dostatočnú zálievku, substrát musí byť stále mierne vlhký, dajte pozor, aby nevyschol. „Nohy“ rastliny môžu stáť v cca 2 cm vrstve vody, pri menších rastlinách stačí 1 cm. Vyhovuje jej aj pravidelné rosenie listov, použite na to mäkkú (odstátu, prevarenú) vodu izbovej teploty, aby na listoch neostávali škvrny.

Zvýšenú vlhkosť okolo rastliny môžete zabezpečiť tým, že kvetináč postavíte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu. Využíva sa aj miska so zvlhčovacími kamienkami a pestovanie v spoločnosti iných vlhkomilných rastlín.

Hnojenie
Hnojivo jej podávajte raz mesačne, s výnimkou obdobia kvitnutia.

Kvitnutie
Kvitne dlho, z jej kvetov sa môžete tešiť 2-3 mesiace. Aj po odkvitnutí zostáva veľmi dekoratívnou izbovou rastlinou.

Ako dosiahnuť opätovné kvitnutie

Aby Calathea crocata opäť rozkvitla, treba najskôr odstrániť odkvitnuté kvety a naďalej sa o ňu dobre starať. Po čase sa automaticky objavia nové výhonky. Keď tieto výhonky dosiahnu dĺžku asi 10 cm, bude treba rastline trochu pomôcť, aby opäť zakvitla. Informácie pochádzajú zo stránky firmy Kwekerij Tass, najväčšieho pestovateľa Calathea Crocata Tassmania z Holandska:

Odstráňte staré listy z rastliny tak, že jej ponecháte listové stonky.
Umiestnite svoju rastlinu na chladné, relatívne tmavé miesto, napríklad do spálne.
Počas 10 týždňov ju polievajte len mierne, tak, aby nezačala vädnúť, čiže stačí poliať trochou vody raz týždenne.
Po 10 týždňoch bude mať rastlina opäť vyvinuté púčiky. Vtedy ju môžete znova začať rozmaznávať. Vráťte ju späť na svetlo a zaistite, aby mala vždy dostatok vody, (spomínané 2 cm na dne črepníka). O ďalších 9 týždňov neskôr budete mať Calathea crocata v plnom kvete.

Choroby a škodcovia

Vyskytujú sa väčšinou vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. Suchý vzduch spôsobuje, že rastline žltnú, alebo hnednú okraje listov. V suchom prostredí sa tiež objavujú roztoče a štítničky. Prevenciou je udržiavať okolo rastliny zvýšenú vlhkosť vzduchu a často jej rosiť listy.

Pokiaľ budú jej „chodidlá“ stáť v 2 cm vode a na mieste mimo priameho slnečného žiarenia, bude sa jej dariť.

Takto vyzerá napadnutie roztočmi:

Rastlinné červené pavúčikové roztoče žijú a množia sa na spodnej strane listov, sú veľmi malé, na ich prítomnosť poukazujú pavučinky, ktoré si ponaťahujú na listoch, alebo kvetoch. Vyciciavajú z listov šťavu, na povrchu listov potom vznikajú škaredé škvrny. Vo vážnejších prípadoch zabraňujú rastu a vyvolávajú opadávanie listov. Darí sa im v skleníkoch v horúcom suchom vzduchu. Vlhké ovzdušie a časté rosenie namierené na spodnú stranu listov, zamedzí ich rozmnoženiu. Ak budete rastlinu sprejovať vodou jeden až dva týždne, môžete ich útok úplne odvrátiť. Pri vážnejšom napadnutí sprejujte listy z oboch strán kontaktným insekticídom, alebo nechajte zeminu nasiaknuť systémovým insekticídom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *