Prvosienka holá

Prvosienka holá, primulka (Primula auricula), (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Prvosenka lysá, prvosenka medvědí ouško, petrklíč, en: primrose

Charakteristika

Prvosienka holá je 2 – 25 cm vysoká mrazuvzdorná trvalka. Jej listy vytvárajú prízemnú ružicu rovnako ako iné druhy prvosienok, ale štruktúrou sú odlišné. Sú hladké, kožovité a pevné, ako bývajú listy sukulentov. To umožňuje prvosienke prežiť aj dlhšie obdobie sucha. Listy sú stálozelené, tvarom sú okrúhle až obráteno vajcovité, tmavozelené až sivé a akoby pomúčené. Pripomínajú medvedie uši, podľa nich dostala táto prvosienka aj ľudový názov.

Na bezlistej stonke nad ružicou listov tvorí prvosienka holá riedke súkvetie, tzv. jednostranný okolík. Kvety pôvodnej rastliny sú jasnožlté a voňavé. V okrasných záhradách sa pestujú mnohé vyšľachtené kultivary rôznych farieb prevažne ružových, červených a fialových odtieňov s bielym alebo žltým stredom. Plod je guľatá tobolka.

Prirodzené prostredie výskytu prvosienky holej je v štrbinách skalnatých vápencových stien a kamenistej zemi v horskom až alpínskom pásme.

Rozmnožovanie

V záhrade si najlepšie rozmnožíte túto prvosienku delením trsov. Keď je už rastlina po pár rokoch dostatočne rozrastená, opatrne oddeľte časť rastliny tak, aby bol zachovaný na všetkých častiach dostatočný koreňový systém. Novú rastlinu presaďte na vhodné miesto a zalejte.

Prvosienka holá (Primula auricula)

Ako pestovať prvosienku holú

Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Umiestnenie
Vhodné je slnečné aj polotienisté stanovište. Vyhovujú jej chladnejšie podmienky. Na tienistých stanovištiach bude mať väčšie listy a bude menej kvitnúť.

Zemina
Odporúčaná je priepustná, kamenistá dobre odvodnená zemina. Hlavne v zime sa treba vyvarovať premokreniu, aby sme ju nevystavili riziku hniloby jej dužinatých koreňov.

Zálievka
Potrebuje vlhkú pôdu v kombinácii s dostatkom slnečných lúčov, no je citlivá na preliatie.

Kvitnutie
Prvosienka holá tvorí kvety v období od apríla do júna. Kvetné púčiky sa zakladajú už na jeseň a prezimujú obalené v listoch. Vydrží kvitnúť pomerne dlho a po prvej fáze kvitnutia je pripravená začiatkom leta nasadiť ešte pár ojedinelých kvetov.

Prvosienka holá, (Primula auricula)

Tipy na pestovanie v záhone

Pestujeme a kombinujeme ju približne rovnako ako iné druhy prvosienok (prvosienka bezbyľová, prvosienka vyššia). Ideálne je umiestnenie v skalkách ale môžete ju pestovať aj v nádobách. Pri citlivo zvolenej farebnej kombinácii môžete vytvoriť krásne jarné výsadby, napríklad s taričkou, floxom a rastlinami kvitnúcimi neskôr, ktoré budú vo výsadbe tlmiacim faktorom, ako sú klinčeky na fotke alebo napríklad rozchodník bledý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *