Prvosienka vyššia

Prvosienka vyššia, primulka, (Primula elatior), (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Prvosenka vyšší, petrklíč, en: Primrose

Charakteristika

Prvosienka vyššia je trváca, 10 – 30 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov. Listy sú vráskovité, zvlnené a vrúbkované až zúbkaté. Kvety vyrastajú na dužinatých chlpatých dlhších bezlistých stonkách. Usporiadané sú v jednostrannom okolíku a pôvodný druh vo voľnej prírode kvitne sírovožltou farbou. Pre okrasu záhrad boli vyšľachtené odrody rôznych červených, ružových, žltých, bielych farieb a viacfarebné druhy. Kvety nevoňajú. Plod je oválna tobolka.

Pôvodná rastlina patrí medzi byliny skrášľujúce jasnožltými kvetmi naše lúky a lesy na jar. Rozšírená je od pahorkatín až do horských polôh, rastie vo vlhkejších listnatých lesoch a na horských lúkach.

Prvosienka vyššia (pôvodný druh) je okrasná aj liečivá rastlina zároveň. Rastlina tvorí krátky podzemok s hustými zväzočkovitými koreňmi, ktoré sa využívajú na liečebné účely. Taktiež sa zbierajú jej kvety. Používala sa od 16. storočia, potom upadla do zabudnutia a znova ju začali zbierať v čase prvej svetovej vojny.

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje generatívne (semenami) vo voľnej prírode. Na vyklíčenie potrebuje dostatočnú vzdušnú vlhkosť. Pre pestovateľov je jednoduchšie rozmnožovať si ju delením trsov. Opatrne vyberieme rastlinu zo zeme a mechanicky ju rozdelíme na dve rovnocenné časti, obidve s dostatočným koreňovým systémom aj nadzemnou časťou. Potom ich samostatne zasadíme do vlhkej zeminy a udržujeme vlhkosť, nie premokrenie. Rastliny delíme až po odkvitnutí. Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať prvosienku

Umiestnenie
Vhodné je polotienisté stanovište. Je to jarná bylina, vyhovujú jej chladnejšie podmienky. Pri nadmernom teple kvety odkvitajú, listy žltnú, rastlina chradne.

Zemina
Prvosienke vyhovuje čerstvá, na živiny bohatá, vlhká pôda. Zemina môže byť humózna, slabo kyslá, kamenistá, piesočnatá alebo aj čisto hlinitá.

Zálievka
Potrebuje vlhkú pôdu, no je citlivá na preliatie. Pri nadmernej zálievke jej začnú žltnúť listy.

Kvitnutie
Prvosienka kvitne od marca do mája.

Tipy na pestovanie a kombináciu vo výsadbe

Kultivované prvosienky v rôznych odtieňoch farieb sa zvyknú vysádzať nielen do záhonov, ale aj do črepníkov alebo košíkov. Spoločne s ďalšími jarnými kvietkami sa stávajú súčasťou veľkonočnej výzdoby. Kvetináče aj všeličo iné pre vašu jarnú výsadbu si vyberiete tu.
Pre umocnenie jarnej atmosféry si môžete vysadiť k prvosienke napríklad tieto jarné kvietky: modrice, tulipány, narcisy, hyacinty, sedmokrásky, scilu.
Aby vaša prvosienka dlhšie kvitla a vyzerala pekne, odstraňujte odkvitnuté kvietky a suché a žltnúce listy.

Prvosienky z prírody:

Príbuzné druhy

Prvosienka jarná pravá (Primula veris) je bylina vzhľadom veľmi podobná prvosienke vyššej, odlišuje sa tým, že jej kvietky sú menšie, žĺtkovo žlté a príjemne voňavé. Možno preto je obľúbenejšia a viac sa využíva na liečebné účely. Obidve rastliny však obsahujú podobné účinné látky. Majú výrazný odhlieňovací účinok a slabý močopudný účinok. Používajú sa ako podporná liečba pri kataroch horných dýchacích ciest. Liečivé účinky majú rastliny rastúce vo voľnej prírode, nie záhradné kultivary. Prvosienka jarná kvitne v apríli až júni a v prírode sa vyskytuje skôr na suchších oslnených stráňach.

Prvosienka holá (Primula auricula) je 2 – 25 cm vysoká a jej listy sú hladké, hrubé, mäsité, okrúhle až obráteno vajcovité, tmavozelené až sivé a akoby pomúčené. Kvety (pôvodne tiež žlté) sa tvoria v okolíku na hrubšej stonke nad ružicou listov. Rastie v štrbinách skalnatých vápencových stien v horskom až alpínskom pásme.

Prvosienka bezbyľová (Primula acaulis) je 5 – 15 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov. Vytvára kôpky bohato kvitnúcich súkvetí, ktoré rastú na krátkych stopkách, dlhých len do 5 cm.

2 komentáre k “Prvosienka vyššia

  • 24. apríla 2020 at 21:54
    Permalink

    nedočital som sa tu čo lieči prvosienka na aké choroby to ma slúžiť..???

    Reply
    • 26. apríla 2020 at 9:52
      Permalink

      Keby ste si prečítali celý článok až do konca, tak sa to určite dozviete. 🙂

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *