Skalník obyčajný

Skalník obyčajný, (Cotoneaster integerrimus), (Rosaceae – ružovité), cz: Skalník celokrajný, en: Cotoneaster, European cotoneaster

Skalník obyčajný

Charakteristika

Skalník obyčajný je krík, ktorého konáre bývajú priame, odstávajúce alebo poliehavé, v prípade že sa pestuje na múriku, konáre sa budú ťahať aj zvislo dole. Dorastá do výšky maximálne 2 metrov. Je opadavý a mrazuvzdorný. Mladé konáre sú žltozelené a plstnaté, staršie sú lysé a červenohnedé, drevnatejú. Listy rastú na krátkych stopkách a sú dlhé 1-2 cm, široké 1 cm. Kvety vyrastajú na stopkách v jedno až štvorkvetých zoskupeniach a mierne visia. Kvetné lupienky bývajú biele, bieloružové, alebo až červenohnedé. Kvety dosahujú veľkosť 1-7 mm. Plody následne dozrievajú v priebehu septembra a októbra. Sú to početné guľaté červené malvice, ktoré sú lahôdkou pre drobné vtáctvo.

Rozmnožovanie

Skalník obyčajný sa ľahko rozmnožuje samovýsevom. Dozreté červené malvice so semienkami padajú na zem do okolia rastliny a na jar mnohé z nich vyklíčia. Tiež jednoducho možno skalník rozmnožiť odrezkami, ktoré sa nechajú zakoreniť. Najvhodnejšie je odrezky zakoreňovať v polovici júna, po výsadbe im prospeje dobrá zálievka.

Ako pestovať skalník

Umiestnenie
Skalník obyčajný obľubuje teplé stanovištia. Vyhovuje mu slnečné aj polozatienené prostredie. Vo voľnej prírode sprevádza teplomilné dubiny alebo krovinaté spoločenstvá.

Zemina
Vyhovuje mu vápenatá / zásaditá, suchá a priepustná pôda. Rastie na skalnatých aj chudobných piesočnatých pôdach, no nevadia mu ani humóznejšie zeminy.

Zálievka
Nevyžaduje zalievanie. Je to suchomilná drevina. V prípade, že skalník vysádzame do ťažšej pôdy, oplatí sa ju oddrenážovať vrstvou štrku.

Kvitnutie
Skalník obyčajný kvitne od konca apríla do polovice júna. Jeho malé kvietky nie sú veľmi esteticky príťažlivé. Zvykne však veľmi bohato kvitnúť a to priláka množstvo včiel na hostinu.

Choroby a škodcovia
Občas ho môžu napádať vošky a roztoče. Je to však veľmi odolný krík a väčšinou mu veľmi neublížia. Môže trpieť bakteriálnym šarlachom ružovitých druhov rastlín, ktorá sa prejavuje popáleným vzhľadom listov. Tiež môže byť napadnutý hubovitou fusariovou chorobou, prejavujúcou sa vädnutím a usychaním. Všetky postihnuté časti rastliny treba odrezať až do zdravého tkaniva a prípadne aj ošetriť fungicídom. Odrezané napadnuté časti spálime, v žiadnom prípade ich nedávame do kompostu.

Strihanie

Skalníky sú veľmi tolerantné k strihaniu, znesú radikálny, pravidelný aj nepravidelný rez a tvarovanie do rôznych podôb. Ak ho chceme tvarovať do kompaktného kríčka, je dobré začať so strihaním už pri mladej rastline, a strihanie opakovať aj viackrát za rok. Po zastrihaní sa vždy pekne zahustí a spoľahlivo obraší aj zo starého dreva. Pri väčších rastlinách vám strihanie uľahčia elektrické nožnice. Nožnice na strihanie živých plotov môžete nájsť aj tu.

Využitie

Skalník obyčajný je odolný krík s rozptýleným a pevným koreňovým systémom a neprekážajú mu ani silné vetry. Používa sa na zaistenie a spevnenie svahov alebo prekrytie múrika napríklad aj zhora nadol. Uplatní sa vo výsadbe suchomilného charakteru, znesie aj zvýšenú prašnosť a znečistenie.

Odporúča sa vysádzať ho do skaliek v kompozícii s ružami, konifermi, ale aj s rozchodníkmi a inými skalničkami. Skalník obyčajný sa často pestuje ako živý plot. Vhodný je ako opora pre ťahajúci sa plamienok. Môžete ho vysadiť a tvarovať pri pergole, ktorú obrastie a vďaka tvarovaniu vytvorí bránu do záhrady. Oporu pre popínavé rastliny nájdete tu.

Skalník je výborný krík pre pestovateľov bonsajov, aj začiatočníkov. Je nenáročný, dlhoveký, dobre sa tvaruje a rýchlo rastie.

Príbuzné druhy

Medzi skalníkmi sa nájdu vzpriamené druhy, dorastajúce do výšky až 3 metrov a aj drobné nízke pôdopokryvné druhy rastúce horizontálne, ktoré do výšky narastú 20 cm. Sú medzi nimi opadavé, poloopadavé aj neopadavé druhy. Stálezelené druhy môžu byť trochu citlivejšie na mráz.

Skalník rozprestretý Dammerov (Cotoneaster horizontalis Dammeri) v rôznych kultivaroch je nízky, poliehavý alebo pôdopokryvný, okrasný ker, rastúci do výšky 0,2 – 0,6 m a do šírky až 2 metre. Vysádza sa ako náhrada trávnika, ako vždyzelený, vyšší koberec. Rastie vodorovne a darí sa mu aj v tienistom prostredí, kde by tráva nerástla.

Skalník plazivý al. vrbolistý (Cotoneaster salicifolius) je vždyzelený, rýchlo rastúci pôdopokryvný ker s úzko kopijovitými tmavozelenými listami a žiarivo červenými plodmi. Je plne mrazuvzodrný. Dorastá do výšky 10 – 30 cm.

Skalník plazivý al. vrbolistý (Cotoneaster salicifolius)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *