Strelícia kráľovská, (Strelitzia reginae), (Strelitziaceae – strelíciovité), en: Bird-of-paradise plant
Charakteristika
Strelícia je trvalá okrasná rastlina pochádzajúca z tropických a subtropických oblastí Južnej Afriky. Dorastá do výšky 150 cm, prípadne aj viac. V krajinách Stredomoria ju možno vidieť rásť v parkoch a záhradách, u nás sa zvykne pestovať ako izbová rastlina. Jej veľké listy mnohým pripomínajú listy banánovníka alebo kany indickej s tým rozdielom, že rastú na veľmi dlhých stopkách. Listové stopky sú raz také dlhé ako čepeľ listu, čo môže byť aj 100 cm dĺžka. Listová čepeľ je podlhovasto oválneho tvaru s hrubou strednou žilkou a dosahuje veľkosť 50 cm. Listy sú kožovité a vyrastajú v listovej ružici priamo z koreňa.
Kvety strelície sú veľmi špecifické a vďaka ich tvaru získala rastlina pomenovanie rajský vták, pretože už na prvý pohľad pripomínajú exotického vtáka žeriava s korunkou na hlave. Základ kvetu je tvorený z úzkeho zeleného listeňa, asi 20 cm dlhého, ostro zašpicateného a vodorovne umiestneného, pripomínajúceho zobák. Z listeňa vyrastajú výrazné oranžové a modré kvety, tvoriace farebnú korunku.
Kvety sú v prirodzenom prostredí opeľované vtákmi. Plody sú kožovité trojpuzdrové tobolky s mnohými semenami.
Rozmnožovanie
Strelíciu si môžete rozmnožiť delením trsov pri presádzaní, alebo semenami.
Výsev rastlín v interiéri je možný kedykoľvek. Semená nechajte najskôr niekoľko hodín napučať vo vlažnej vode a potom ich zatlačte do vlhkého substrátu. Ideálne je, ak substrát neobsahuje živiny (napr. kokosové vlákno) a semená len zvrchu posypete vrstvou bežnej zeminy. Výsevnú nádobu prikryte priesvitnou prerušovanou fóliou, pričom priebežne dávajte pozor, aby sa netvorila pleseň. Nádobu umiestnite na svetlé a teplé stanovište a substrát udržiavajte vlhký, nie mokrý. Klíčenie zvyčajne trvá tri až šesť týždňov.
Ako pestovať strelíciu
Umiestnenie
Strelícia je náročná na svetlo, vyžaduje teplé, svetlé a vzdušné stanovište, s 3- 4 hodinami priameho slnka denne. V zime ju udržujte pri teplote s minimom 13°C. Počas leta jej vyhovuje tzv. letnenie, vhodné je premiestniť ju na balkón alebo do záhrady na teplé chránené miesto. Pred premiestnením ju postupne otužujte.
Zemina
Pôda musí byť priepustná, hlinitá a bohatá na živiny. Nevyhnutná je dobrá drenáž. Odporúčané pH zeminy je 6,5. Pre izbové rastliny vyberte radšej vyššiu a širšiu nádobu. Kvetináč, ktorý podporí elegantný vzhľad vašej rastliny, nájdete tu.
Zálievka
Zalievajte primerane dažďovou, odstátou alebo filtrovanou vodou. Medzi zálievkami nechajte povrch zeminy vyschnúť. V zime a v chladnejšom prostredí zálievku obmedzte.
Hnojenie
V čase rastu prihnojujte raz za 3 týždne tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka.
Kvitnutie
Aby strelícia zakvitla, potrebuje dostatok slnka, svetla a živín v pôde. Kvety sa tvoria na 5 – 6 ročnej rastline od skorej jari do neskorej jesene. Kvet vydrží kvitnúť asi týždeň a v každom tulci ich je niekoľko.
Choroby a škodcovia
V prostredí s príliš suchým vzduchom môžu rastline zosychať okraje listov. Riešením je ich pravidelné rosenie.
Rastlina pestovaná v nádobe môže byť napadnutá voškami, červcami a roztočmi, preto pestované rastliny občas skontrolujte a v prípade nutnosti zasiahnite.
Výsadba a presádzanie
Rastlina má silné, dužinaté, ale pritom krehké korene, ktoré vytvárajú veľké baly a rastú viac do hĺbky. Strelícia v črepníku preto potrebuje dostatok miesta na svoje korene. Na výsadbu sú vhodné väčšie a hlbšie nádoby, aby sa korene rastliny nevytláčali nad povrch substrátu. Rastline trvá dlhšie (aj 2 roky), kým sa po presadení dobre zakorení a spamätá. V čase tvorby kvetov ju už nerozsádzajte a nepresádzajte.