Strelícia natalská, (Strelitzia nicolai), (Strelitziaceae – strelíciovité), en: Wild banana, Giant white bird of paradise
Charakteristika
Strelícia natalská je veľká vzpriamená rastlina, ktorá svojim vzrastom pripomína palmu alebo banánovník a v anglicky hovoriacich krajinách ju aj nazývajú divý banán, alebo tiež veľký biely rajský vták. Jej drevnatejúce stonky dosahujú výšku vyše 5 m (niektoré zdroje uvádzajú 7 – 8 – 12 m) a vyrastené trsy listov môžu dosahovať šírku až do 3,5 m. Dlhé kožovité listy sú sivozelené a usporiadané dvojradovo do vejára na vrchole stoniek. Súkvetia sa tvoria na mieste, kde sa listový vejár rozvetvuje zo stonky. Kvety majú svoj typický tvar, pripomínajúci hlavu vtáka žeriava. Základ kvetu je tvorený z úzkeho zeleno modrého ostro zašpicateného člnkovitého listeňa. Z neho vyrastajú vejárovité biele kvety. Celý kvet môže dorásť do úctyhodných rozmerov, do dĺžky 50 cm a do výšky 18 cm. Po oplodnení sa z kvetov vyvinú trojpuzdrové tobolky so semenami.
Výskyt
Strelícia natalská je pôvodným druhom východného pobrežia Juhoafrickej republiky, predovšetkým juhoafrickej provincie Natal, areál výskytu zasahuje až po južný Mozambik. Rastie tu vo vždyzelených pobrežných lesoch a húštinách a v pobrežných dunách. Pestuje sa však v subtropických a tropických oblastiach celého sveta.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa delením trsov, oddelením bočných výhonkov a menej často zo semien. Rastlinám pestovaným zo semien trvá mnoho rokov rastu, kým začnú kvitnúť. V priaznivých prirodzených životných podmienkach sa samy voľne vysievajú a ich invázne koreňové systémy je najlepšie držať ďalej od budov.
Ako pestovať strelíciu
Umiestnenie
Strelícia je náročná na svetlo, vyžaduje teplé, svetlé a vzdušné stanovište, plné slnko, prípade polotieň. V zime ju udržujte pri teplote s minimom 13°C. Počas leta jej vyhovuje tzv. letnenie, vhodné je premiestniť ju na balkón alebo do záhrady na teplé chránené miesto. Pred premiestnením ju postupne otužujte.
Zemina
Uprednostňuje bohaté, kyslé a rovnomerne vlhké pôdy s dobrou drenážou. Pre izbové rastliny vyberte radšej vyššiu a širšiu nádobu. Kvetináč, ktorý podporí elegantný vzhľad vašej rastliny, nájdete tu.
Zálievka
Zalievajte primerane dažďovou, odstátou alebo filtrovanou vodou. Medzi zálievkami nechajte povrch zeminy vyschnúť. V zime a v chladnejšom prostredí zálievku obmedzte.
Hnojenie
V čase rastu prihnojujte raz za 3 týždne tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka.
Kvitnutie
Aby strelícia zakvitla, potrebuje dostatok slnka, svetla a živín v pôde. Kvety sa tvoria na starších rastlinách od skorej jari do neskorej jesene. Fotky k tomuto článku boli urobené v novembri na Madeire. Kvety opeľujú vtáky.
Choroby a škodcovia
V prostredí s príliš suchým vzduchom môžu rastline zosychať okraje listov. Riešením je ich pravidelné rosenie.
Rastlina pestovaná v nádobe môže byť napadnutá voškami, červcami a roztočmi, preto pestované rastliny občas skontrolujte a v prípade nutnosti zasiahnite.
Príbuzný druh
Strelícia kráľovská (Strelitzia reginae) rovnako pochádza z Južnej Afriky, je to však o poznanie menšia, veľmi dekoratívna a obľúbená rastlina s výraznými kvetmi oranžovo modrej farby. Dorastá do výšky 150 cm. Pomenovanie strelícia získali rastliny podľa vojvodkyne Mecklenburg-Strelitz.
Pridaj komentár