Valeriánka poľná

Valeriánka poľná, Poľníček, Poľný šalát, (Valerianella locusta, syn. Valerianella olitoria), (Caprifoliaceae – zemolezovité), cz: Kozlíček polní, Kozlíček polníček, en: Corn Salad, Lamb’s Lettuce

Charakteristika

Valeriánka poľná je jednoročná mrazuvzdorná bylina rozšírená v Európe, Malej Ázii aj v Amerike. U nás rastie voľne na poliach, medziach, priekopách, trávnikoch, pastvinách aj záhradách od nížin do podhorských oblastí. Ide o ozimnú bylinu, ktorá klíči už v jeseni. Zimu prežije v nie veľmi bohatej listovej ružici a na jar potom vyháňa stonku do kvetu. Stonka je 10 – 30 cm vysoká od dolnej tretiny je vidlicovito rozkonárená. Dolné listy rozmiestnené v listovej ružici sú oválne, majú 3 výraznejšie žilky a postupne sa zužujú do stopky. Stredné a horné listy sú sediace. Kvitne v apríli a máji drobnými kvietkami bielej alebo bledomodrej farby. Plody sú nažky.

Pestuje sa vyšľachtená ako listová zelenina, u ktorej sa konzumuje prízemná ružica listov. Predajcovia semien ponúkajú hlavne rôzne holandské odrody, napríklad ´D’Olanda´ a ´Seme Grosso´, s veľkými chutnými listami a odolnosťou voči chladu.

Rozmnožovanie a výsev

Valeriánka poľná sa rozmnožuje semenami.

Vďaka krátkej vegetačnej dobe sa zvyčajne pestuje ako predplodina skoro na jar alebo častejšie ako medziplodina po jesennej úrode iných plodín. Keď ju vysejete neskôr na jeseň, tak prezimuje a bude vhodná na skorý jarný zber. Pri jarnom pestovaní sa vysieva koncom marca alebo začiatkom apríla. V jesennom období ju môžete vysiať koncom augusta, v septembri, októbri a najneskôr v novembri. Zber sa potom robí od jesene cez zimu až do skorej jari. Pri neskorom letnom výseve sa vyvinie kvalitná ružica prízemných listov.

Na upravený odburinený záhon zasejte valeriánku do riadkov širokých 15 – 20 cm. Osivo zmiešajte s pieskom alebo sypkou zeminou, zlepšíte tým rovnomernosť výsevu. Rastlinky začínajú vzchádzať za 1 -2 týždne od výsevu. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu. Dá sa s úspechom pestovať aj v nádobách na balkóne.

Ako pestovať valeriánku poľnú

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné alebo polotienisté stanovište. Ako ozimná bylina znáša mrazy až do -15°C bez poškodenia.

Zemina
Pestuje sa v ľahších, neutrálnych, hlinito-piesočnatých pôdach, ktoré sú bohaté na živiny. Je náročná na obsah vápnika a fosforu v pôde.

Zálievka
Má plytký koreňový systém a vyžaduje vlahu. Dostatočná závlaha má vplyv nielen na úrodu, ale aj na kvalitu – jemnosť listov.

Kvitnutie
Kvitne v apríli a máji.

Zber
Zbierajú sa buď celé ružice alebo môžete odtrhávať jednotlivé lístky tak, ako na rastline dorastajú. Pri jarnom výseve sa poľníček zbiera v máji, pri letnom výseve koncom októbra a pri neskorom jesennom výseve by ste poľníček mali začať zbierať v druhej polovici apríla. Čerstvé listy môžete zbierať aj cez zimu.

Využitie

Valeriánka poľná patrí medzi menej rozšírenú, ale zato hodnotnú listovú zeleninu. Obsahuje vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B, fosfor, vápnik a železo. Použiť ju môžete rovnakým spôsobom ako hlávkový šalát. Konzumujú sa čerstvé listy, majú príjemnú neutrálnu chuť aj štruktúru. Pripravte si z nich jednoduchý šalát, alebo ich pridajte do miešaných šalátov spolu s inými druhmi zeleniny. Na tanieroch sa poľníček častokrát objavuje ako obloha, alebo ním môžete posypať pred podávaním mixované polievky, rizotá prípadne cestovinové a iné jedlá. Tiež ním môžete obohatiť niektoré pestá alebo smooties. Skvelé pomôcky do kuchyne nájdete tu. 

Poľníček má pozitívny a ukľudňujúci vplyv na nervovú sústavu, jeho konzumácia sa odporúča na odbúranie stresu a pri slabej imunite. Pozitívny vplyv má okrem imunity aj na výkonnosť organizmu a na krvotvorbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *