Centrant červený

Centrant červený, (Centranthus ruber, syn: Centranthus maritimus, Valeriana rubra), (Caprifoliaceae – zemolezovité), cz: Mavuň červená, en: Red valerian, Jupiter’s beard

Charakteristika

Centrant červený je trváca mrazuvzdorná bylina s kríčkovitým alebo trsovitým charakterom rastu tvorená niekoľkými rozvetvenými, po čase na báze drevnatejúcimi stonkami. Stonky môžu dorásť až do výšky 1 m a nesú jednoduché, sivozelené, lesklé listy. Listy majú oválno kopijovitý až vajcovitý tvar s predĺženým hrotom, vyrastajú protistojne a dosahujú dĺžku 5 – 8 cm. Spodné listy sú stopkaté, horné sú sediace. V lete rastlina bohato kvitne nápadnými vrcholovými strapcovitými súkvetiami. Tie sú tvorené drobnými 2 mm veľkými kvietkami tehlovočervenej, purpurovej alebo karmínovej farby. Vyskytujú sa tiež odrody so svetloružovými, fialovými či bielymi kvetmi. Kvety majú silnú, až prenikavú vôňu, priťahujú včely a motýle a sú vhodné aj na rez do vázy. Plody sú jednosemenné, asi 4 mm veľké nažky s páperovým chocholcom, podobným púpave, vďaka ktorému ich vietor ľahko rozfúkava do okolia.

Výskyt

Centrant červený pochádza zo Stredomorskej oblasti a oblastí okolo Čierneho mora. Postupne bol ľuďmi rozšírený do ďalších európskych aj mimoeurópskych oblastí s miernym klimatickým podnebím. Rastie na slnečných kamenistých miestach od nížin po pahorkatiny. V niektorých oblastiach Austrálie alebo na Havajských ostrovoch je rastlina považovaná za inváznu.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré do okolia, ako už bolo spomínané, rozptyľuje vietor. V optimálnych podmienkach bude časom okolo materskej rastliny rásť veľa semenáčov. Ak máte rastlinu s dozretými nažkami a chcete ju vysiať na nové miesto, jednoducho odstrihnite v jeseni koncové súkvetie a uložte ho na vybraté stanovište. Semená iba zľahka pritlačte do substrátu a neprihŕňajte ich. Na jar na tom mieste vyrastie množstvo semenáčov. Pri predpestovávaní môže byť klíčenie nepravidelné, preto buďte trpezliví. Rôzne záhradné pomôcky, doplnky a všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať centrant

Umiestnenie
Umiestnite ho na slnečné stanovište.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná suchšia zemina s mierne zásaditou pôdnou reakciou. Dobre rastie aj v piesočnatých a na živiny chudobných pôdach, kde vytvára kompaktnejšie formy. V bohatších pôdach dorastá do väčších rozmerov a zvykne sa váľať.

Zálievka
Veľmi dobre toleruje sucho. Obzvlášť počas zimných mesiacov neznesie premáčané pôdy, tie bývajú najčastejším dôvodom hniloby a úhynu rastliny.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla a v chladnejších letách kvitnutie prebieha až do jesene. Dlho kvitnúci je najmä kultivar ‚Coccineus‘. Odkvitnuté kvetné stonky odstraňujte, podporíte tým ďalšie kvitnutie a zabránite samovysemeňovaniu.

Choroby a škodcovia
Nezvykne trpieť chorobami, napadnúť ho však môžu vošky.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Centrant je ako stvorený na oslnené záhony, alebo mohutnejšie slnečné skalky, kde bude rýchlo rásť a dlho kvitnúť bez potreby vonkajších zásahov. Veľmi sa hodí do prírodne ladených výsadieb, do vidieckych záhrad alebo okolo rekreačných chát. Doplní aj rozkvitnutú kvetinovú lúku namiešanú z rôznych voňavých a farebných kvetov určených pre opeľovačov, v ktorých sa bude každoročne nanovo vysievať a obnovovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *