Vtáčí zob

Vtáčí zob, (Ligustrum vulgare), (Oleaceae – olivovité), cz: Ptačí zob, en: Wild privet, Common privet, European privet

Charakteristika

Vtáčí zob je krík, zriedkavo i malý strom s priamymi, v mladom veku lysými konármi zelenohnedej farby. Dorastá do výšky 2-4 m. Má kopijovité, protistojné, jednoduché, krátkostopkaté, kožovité, lesklé listy. Na líci sú tmavozelené, na rube sú svetlejšie a opadávajú až po prvých silnejších mrazoch. Pri miernych zimách listy opadajú až na jar pri pučaní nových listov. Z pazúch listov, premenených na listene, vyrastajú stopkaté metlinovité súkvetia zložené z drobných bielych alebo zelenkasto bielych, voňavých kvetov. Plody sú guľaté, lesklé, čierne bobule s fialovou dužinou. Dozrievajú v septembri a októbri a zvyknú vydržať na kríku celú zimu. Sú potravou pre vtáctvo. Pre človeka sú listy aj plody mierne toxické, po požití sa dostavia príznaky otravy, predovšetkým žalúdočno – črevné problémy, hnačky, vracanie a kŕče, prípadne až ochromenie krvného obehu. Prvá pomoc spočíva vo vyvolaní zvracania.

Výskyt

Je to európsky druh rozšírený z oceánickej oblasti. Osídľuje teplé listnaté lesy od nížin až do podhorského stupňa. Vytvára krovinnú vrstvu a podrast predovšetkým v dubinách, vápencových bučinách, dubo – hrabinách a lužných lesoch. Vysádza sa do živých plotov.

Rozmnožovanie

Vtáčí zob sa rozmnožuje semenami, ktoré rozširujú do okolia vtáky trusom. Tiež si ho môžete rozmnožiť cca 20 cm dlhými odrezkami na jar alebo na jeseň. Odrezky vždy strihajte aj s kúskom starej drevnatej stonky. Odstráňte spodné konáriky alebo listy, aby po vysadení neboli pod zemou. Po prípadnom ošetrení stimulátorom rastu zapichnite odrezky do substrátu a polejte. Počas celej doby zakoreňovania udržujte substrát vlhký. Pre zvýšenie úspešnosti môžete umiestniť zakoreňujúce sa odrezky do miniskleníka alebo pareniska. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Galéria

Ako pestovať vtáčí zob

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečná poloha aj polotieň, rásť bude aj v tieni.

Zemina
Nie je náročný na pôdu. Vhodná je hlinitá až hlinitopiesočnatá pôda, priepustná, mierne zásaditá (vápenatá) alebo neutrálna.

Zálievka
Pri mladých a čerstvo zasadených kríkoch dbáme na primeranú zálievku, aby rastlina dobre zakorenila. Neskôr nemá vtáčí zob nároky na zavlažovanie a dobre znáša mierne sucho.

Kvitnutie
Kvitne v júni až júli , cca 3 týždne. V pravidelne tvarovaných živých plotoch vtáčí zob nekvitne.

Choroby a škodcovia
Strapka krovinová (Dendrothrips ornatus) je hmyz škodiaci cicaním rastlinných štiav a prenáša aj niektoré virózy. Okrem vtáčieho zobu poškodzuje strapka aj lipy a orgován. Napadnuté listy majú striebristý vzhľad a ich okraje sa zvinujú. Poškodené listy neskôr opadávajú.

Rast a strihanie 

Vtáčí zob rastie pomerne rýchlo, za rok narastie do 50 cm. Hustý živý plot bežných rozmerov môžete z neho vypestovať za 4-5 rokov. Strihanie nie je nevyhnutné, ak však chcete, aby boli kríky v živom plote dostatočne husté a vitálne, je žiadúce uskutočniť rez dvakrát ročne (ideálne v apríli a auguste). Strihanie, zmladzovanie aj tvarovanie do rôznych foriem znáša veľmi dobre. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *