Chamedorea úhľadná, Salónna palma, Horská palma, (Chamaedorea elegans, syn: Neanthe elegans), (Arecaceae – arekovité), cz: Chamedorea sličná, en: Parlor palm
Charakteristika
Chamedorea úhľadná patrí medzi nenáročné palmy vhodné na pestovanie v interiéri. Má dlhé, oblúkovito zahnuté perovité listy. Skladajú sa z lístkov rozdelených do dvojíc po oboch stranách osového rebra. Po čase vytvára nízky tenký kmienok. Do kvetináčov pestovatelia sadia viaceré rastliny spolu, aby tým vytvorili hustejší tvar. Po troch až štyroch rokoch môže chamedorea vykvitnúť bohatými trsmi drobných žltých kvetov. Kvitne bez ohľadu na ročnú dobu. Je to dvojdomá rastlina, má teda buď samčie alebo samičie kvety, tie samičie pekne voňajú. Pri pestovaní v izbových podmienkach si dlho zachováva nižší kompaktný vzrast, pretože rastie veľmi pomaly. V prirodzenom prostredí dorastá do väčších výšok.
Pochádza z dažďových pralesov od juhovýchodného Mexika po severnú Guatemalu.
Rozmnožovanie
Chamedorea sa rozmnožuje len semenami. Vyklíčia iba pri vysokej teplote pôdy (24 – 26°C). V priaznivých podmienkach sa dožíva dlhého veku.
Ako pestovať chamedoreu
Umiestnenie
Počas vegetačného obdobia ju pestujte na jasnom filtrovanom svetle a znesie aj tienistejšie miesta. Odporúča sa umiestniť ju k oknu obrátenému na sever. Ideálna teplota je okolo 18 – 24°C. Znesie však aj nižšie teploty (12°C). Rastlina sa zvyčajne veľmi dobre prispôsobuje obmedzenému svetlu a kontrolovaným teplotám, ktoré sú charakteristické pre vnútorné priestory.
Zemina
Vhodná je hlinitá priepustná zemina, zmiešaná s trochou rašeliny.
Zálievka
Zalievať treba v teplom prostredí intenzívne, v zimnom období znížte zálievku na strednú intenzitu.
Vlhkosť vzduchu
Rastlina uprednostňuje vyššiu vlhkosť vzduchu. V teplom prostredí ju občas sprejujte mäkkou vodou, alebo postavte kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Hnojenie
Počas vegetačného obdobia (obdobie rastu, v lete) sa odporúča vyživovať rastlinu štandardným tekutým hnojivom zriedeným na polovičnú koncentráciu, alebo hnojivom určeným pre palmy. Bez doplnkovej výživy zvyknú palme blednúť a žltnúť listy.
Škodcovia a choroby
Na rastline sa môžu objaviť hnedé konce listov. To obvykle spôsobuje priveľmi suchý vzduch, treba zvýšiť vzdušnú vlhkosť.
Listy, ktoré vyzerajú ako suché a majú striebristý alebo škvrnitý povrch, sú pravdepodobne napadnuté roztočmi. Opäť pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti, napríklad aj rozprašovaním čistej vody okolo rastlín.
Tip na pestovanie a dekoráciu
Chamedorea je nenáročná na pestovanie. Dobre prosperuje v menšom kvetináči, presádzajte ju, len ak rastlina celkom vyplní nádobu svojimi koreňmi. Palmy vo všeobecnosti nemajú rady porušenie koreňov, takže presádza sa len keď je to už nevyhnutné, raz za niekoľko rokov a na jar. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Rastlina je ako stvorená do jednoducho, moderne zariadených miestností, ktorým prepožičia tropický nádych.
Ideálnym miestom na život je pre ňu svetlá kúpeľňa. Tu bude mať dostatok vlhkosti, aby zostala zdravá. (Do kúpeľne sa zvyknú umiestňovať aj nefrolepky, ktorým tiež vyhovuje vlhké prostredie.)
Jemné mladé rastlinky tohto druhu sú využívané pre dekoráciu terárií, napríklad spolu s fitóniou.