Livistona čínska

Livistona čínska, (Livistona chinensis), (Arecaceae / Palmae – arekovité / palmy), en: Chinese fan palm, Fountain palm

Charakteristika

Livistona je subtropická palma pochádzajúca z východnej Ázie. Naturalizovaná je aj v iných častiach sveta, ako sú Bermudy, Havaj, Dominikánska republika, India, Tunisko a v niektorých ďalších tropických a subtropických oblastiach. Vysádzali ju tu do okrasných záhrad a na niektorých miestach sa udomácnila až tak, že sa začala správať invazívne.

Livistona je vejárovitá palma, vytvára pevné stonky, na konci ktorých vyrastajú všetky segmenty (lístky) z jedného bodu vo vejárovitom usporiadaní. Jednotlivé segmenty sú často pospájané, na koncoch sa rozštepujú a charakteristicky prevísajú do oblúka, čo je dobre viditeľné pri starších rastlinách. Listy môžu dorásť až do veľkosti 60 – 80 cm. Na listovej stonke sa nachádzajú aj pevné ostne. Žlté kvety sa tvoria v dlhom súkvetí skrytom pod listami. Plody sú tvrdé oválne sivomodré bobule.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa len semenami, ktoré sa dajú zakúpiť v záhradníctvach. Doba klíčenia trvá 2 – 4 mesiace. Pred výsevom do výsevného substrátu treba semená máčať asi 5 dní v teplej vode, ktorú každý deň vymieňajte. Vysiate semená celý čas udržujte v teple a vlhku.

Ako pestovať livistonu

Umiestnenie
Pestujte ju na jasnom filtrovanom svetle. Rastlina znáša širokú škálu teplôt so zimným minimom 7°C. Mladé rastliny nevystavujte priamemu slnku.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina, zmiešaná s trochou rašeliny.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia zalievajte rastlinu stredne intenzívne, v zimnom období zálievku obmedzte.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia (obdobie rastu, v lete) raz za 2 týždne pridajte do zálievky štandardné tekuté hnojivo určené pre palmy a zelené rastliny. Rastlina je na živiny pomerne náročná, bez hnojiva jej často blednú listy.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina uprednostňuje vyššiu vlhkosť vzduchu. V teplom prostredí ju pravidelne sprejujte mäkkou vodou, alebo postavte kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Škodcovia a choroby
Rastline môžu hnednúť konce listov. To obvykle spôsobuje priveľmi suchý vzduch, preto zvýšte vzdušnú vlhkosť.
Listy, ktoré vyzerajú ako suché a majú striebristý alebo škvrnitý povrch, sú pravdepodobne napadnuté roztočmi. Opäť pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti, napríklad aj rozprašovaním čistej vody okolo rastlín.

Pestovateľské tipy

Livistona rastie relatívne pomaly a po mnohých rokoch pestovaná v nádobách dosahuje výšku 50 – 180 cm. V prirodzenom prostredí dorastá do rozmerov okolo 8- 9 metrov.

Palmy vo všeobecnosti nemajú rady narušenie koreňov, preto rastlinu presádzajte len keď je to už nevyhnutné, raz za niekoľko rokov a na jar. Pre svoj koreňový systém vyžaduje dostatok miesta, preto ju treba vysadiť do väčšej nádoby. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pri všetkých palmách treba dať pozor na rastové centrum palmy, ktoré je uložené v strede skupiny listov. Je chránené ešte neroztvorenými listovými oblúkmi a ak sa poškodí, už znovu nenarastie a nerozvinú sa už ani nové listy. Z palmy je možné odstraňovať staré a poškodené listy, nemala by sa ale zrezávať, pretože by to poškodilo rastové centrum.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *