Kokarda osinatá, (Gaillardia aristata), (Asteraceae – astrovité), en: Indian Blanket, Firewheel, Girasol Rojo
Charakteristika
Kokarda osinatá je krátkodobá trvalka, na jednom mieste prežíva tri až päť rokov, postupom rokov jej schopnosť kvitnutia slabne. Štandardne dorastá do výšky 50 – 60 cm. Už v prvom roku vytvára bohatý trs kvitnúcich kvetných stoniek. Súkvetia po odkvitnutí v tvare gulí pôsobia veľmi dekoratívne, ak však chceme podporiť ďalšie kvitnutie, treba ich odstraňovať. Nechávajú sa až na konci sezóny, aby rastlina vytvorila semienka na rozmnožovanie. Pôvodný druh má kvety dvojfarebné, vnútri červenej a na okrajoch žltej farby. Stonku má kokarda vetvenú a porastenú striedavými listami, dlhými 5 -15 cm a širokými 1-3 cm. Listy sú sýtozelené, chĺpkaté a tvarovo aj rozmerovo dosť variabilné. Rastlina má pravdepodobne domov na stepných pláňach severozápadnej Ameriky, podobne ako rudbekia. Je mrazuvzdorná, prezimuje pri teplotách až do – 40°C.
Rozmnožovanie a výsev
Pestuje sa zo semena. Vysievame ju zvyčajne v apríli do skleníkov alebo parenísk a na konečné stanovisko sa vytriedené rastlinky presádzajú koncom mája. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Na jeseň môžeme kokardu rozmnožiť aj delením trsov. Zakorení aj bylinný odrezok, ktorý oddelíme od materskej rastliny na jar.
Ako pestovať kokardu
Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na svetlom, teplom a slnečnom mieste, alebo v ľahšom tieni.
Zemina
Kokarda nie je náročná na pôdu, pre bohaté kvitnutie však potrebuje dobre priepustnú a humóznu zeminu (a slnko). Neznáša premokrenie, hlavne v zime. Nevhodná je ťažká, ílovitá a zamokrená pôda. Zvykne sa vysádzať do skaliek, kde má dobrú drenáž.
Zálievka
Zálievku volíme primeranú a ku koreňom, nie na listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní a aj to s mierou, aby sme rastlinu nepodmáčali. Vyhovuje jej skôr sucho. Rastliny v nádobách samozrejme pravidelne polievajte.
Kvitnutie
Kvitne od konca júna až do jesene, zvyčajne až do októbra.
Choroby a škodcovia
Kokardy sú hlavne za vlhkého počasia ohrozované múčnatkou a hubovitou škvrnitosťou listov. Vodou pokropené listy sú náchylnejšie na choroby, preto rastliny zalievajte len ku koreňom.
Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.
Starostlivosť
Zo záhonov pravidelne odstraňujte chorobami a škodcami napadnuté rastliny a burinu. Priebežne odstrihávajte odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíte bohaté kvitnutie počas celej sezóny.
Keďže kokarda nepatrí k dlhovekým trvalkám, z roka na rok bude bohatosť kvitnutia slabnúť, po troch až štyroch rokoch sa odporúča vypestovať si zo semena nové rastliny.
Ak rastlinu pestujete na vlhkejšom stanovisku, po odkvitnutí prvých kvetov sa odporúča ju radikálne zostrihnúť, aby vytvorila do jesene nové bazálne listy, ktoré jej uľahčia prezimovanie.
Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami
Kokardy sú vhodné rastlinky do skaliek, alebo ako lem trvalkového záhonu, hlavne nižšie odrody. Veľmi dobre sa pestujú aj v nádobách. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť tu. Na záhon sa vysádzajú s hostami, rudbekiou, aksamietnicami, alebo s jemnými, ozdobnými trávami. Môžu sa rezať do vázy.
Príbuzné druhy
Kokarda pôvabná/ rozkošná/ spanilá (Gaillardia pulchella) je jednoročná rastlina, vhodná do letničkovej výsadby. Rastlina dorastá do výšky až 80 cm.
Kokarda veľkokvetá (Gaillardia x grandiflora) je pravdepodobne krížencom Kokardy osinatej a pôvabnej. Pôvodný druh má dvojfarebné kvety, vo vnútri červené a po okrajoch žlté. Odroda KOBOLD s rovnakým zafarbením sa vyznačuje kompaktným vzrastom do výšky 20 cm. Vytvára husté kvetinové vankúše.