Ľubovník bodkovaný, (Hypericum perforatum), ľud: Trezalka, Čarovník, Krvavník, Svätojánska bylina, Svätojánsky zvonček, (Hypericaceae – ľubovníkovité)
Charakteristika
Ľubovník bodkovaný je trváca bylina dorastajúca do výšky 30 až 60 cm. Má vetvený plazivý podzemok, z ktorého vyrastajú priame stonky v hornej časti rozkonárené.
Listy sú protistojné, široko vajcovitého tvaru. Vrchné lístky sú krátko stopkaté, spodné sú sediace. Na ploche čepele listov sú proti svetlu dobre viditeľné roztrúsené bodky. Sú to silicové kanáliky javiace sa ako priesvitné bodky alebo žliazky, ktoré vyzerajú ako červeno čierne bodky a obsahujú červené farbivo – hypericín.
Zlatožlté kvety sú zoskupené do vrcholíkového súkvetia. Kvietky sú päťpočetné, okvetné lístky sú kopijovité až pretiahnuto vajcovité a tiež sú roztrúsene bodkované. Ak kvety rozdrvíte v prstoch, objaví sa spomínané červené farbivo. Rastlina a hlavne jej kvety sú akoby prežiarené slnkom. Sú bez vône.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa tvoria v plodoch – tobolkách. Semená sú malé, elipsovitého tvaru a ľahké. Na malú vzdialenosť ich rozširuje vietor. Klíčia na svetle.
Ďalšie údaje o ľubovníku
Výskyt
Vyskytuje sa od nížin a pahorkatín až do alpínskeho stupňa. Ide o výslnný až polovýslnný lesný druh. Rastie vo vlhkých listnatých a ihličnatých svetlých lesoch, na rúbaniskách, krovinách, lúkach, pasienkoch, prameništiach a kamenistých zrázoch.
Zemina
Obľubuje suchšie až čerstvé, kyslé až neutrálne, viac-menej bohaté, piesočnaté až hlinité pôdy.
Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta.
Zber kvetov a vňate:
Vňať sa zbiera v čase kvitnutia, od júna do augusta.
Zaujímavosť
Rastlina bola oddávna považovaná za čarovnú a liečivú bylinu, uplatňovala sa v mágii a pri liečbe mnohých chorôb a podľa ľudových povier bola účinná ako ochrana pred bleskom.
Červené farbivo hypericín sa nazývalo „krv sv. Jána“ a keď sa bylina zbierala v tento deň (24.6.), mala podľa bylinkárov najsilnejšie účinky. Toto farbivo má pravdepodobne výrazný podiel na tom, že ľubovník bol opradený mnohými poverami. Mlieko kráv, ktoré spásli väčšie množstvo ľubovníka, hypericín zafarbil do ružova, a to bolo v stredoveku vykladané tak, že kravy boli urieknuté. Z rastliny sa tiež získavala žltá a oranžová farba na farbenie plátna.
Liečivé účinky
Zbiera sa kvitnúca vňať (Herba hyperici) a suší sa na dobre vetranom mieste v tieni, pretože na slnku stráca farbu aj obsah silíc. Správne usušená bylina si uchová pôvodnú farbu a má trpko horkastú chuť. Pri sušení v sušičke teplota nesmie prekročiť 35 °C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.
V medicíne sa droga používa ako súčasť čajových zmesí a na výrobu liečivých prípravkov. Využívajú sa ako sedatívum pri nervových poruchách, najmä psychického charakteru (nespavosť, dráždivosť, nervová vyčerpanosť, depresia, migréna), pri pomočovaní a tiež pri žalúdočných, žlčníkových a gynekologických ťažkostiach.
Pre svoje protizápalové účinky sa používa zvonka do kúpeľov na hemoroidy, na obklady na rany aj na kloktanie. Na liečbu popálenín a zapálených rán sa používa aj ľubovníkový olej, ktorý sa pripravuje naložením čerstvo zozbieranej kvitnúcej vňate do rastlinného oleja (olivový alebo slnečnicový) a nechá sa lúhovať 14 dní na slnku. Uplatňuje sa v mnohých kozmetických výrobkoch.
Ľubovník sa vnútorne nesmie užívať dlhodobo, ani súčasne s niektorými liekmi, ako sú antidepresíva, antikoncepcia a niektoré ďalšie. Bylina sa tiež nesmie používať pri nízkom krvnom tlaku, ťažšej forme cukrovky a niektorých alergiách. K nežiadúcim účinkom patrí aj tzv. fotosenzibilizácia – precitlivenosť na slnečné žiarenie, kedy hrozí začervenanie kože alebo aj vytvorenie pigmentových škvŕn na pokožke.