Ľubovník kalíškatý

Ľubovník kalíškatý, (Hypericum calycinum), (Hypericaceae – ľubovníkovité), en: Rose-of-Sharon, Aaron’s beard, Great St-John’s wort, Creeping St. John’s wort, Jerusalem star

Ľubovník kalíškatý, (Hypericum calycinum)

Charakteristika

Ľubovník kalíškatý je nízky rozložitý poloker dosahujúci výšku 25 – 50 cm. Vytvára štvorhranné stonky, ktoré sú poliehavé aj vystupujúce. Má stále zelené úzko oválno vajcovité až kopijovité listy vyrastajúce protistojne. Zvyčajne sú dlhé okolo 7 – 9 cm, ich spodné strany sú sieťovo žilkované. Na slnku sú listy žiarivo zelenej farby a v tieni sú listy svetlejšie žltozelené. Spodná strana listov je modrozelená a na jeseň listy nadobúdajú fialovú farbu. Listy sú pokryté olejnatými žľazami.

Nápadné kvety majú priemer 3–5 cm a sú sýto žltej farby. Majú 5 okvetných lístkov a početné žlté tyčinky s červenkastými prašníkmi. Pripomínajú kvety šípových ruží. Rastú jednotlivo alebo po dvoch alebo troch. Kvitnú v júni až septembri. Plodom je hruškovitá, 10–14 mm dlhá hnedočervená tobolka.

Výskyt

Ľubovník kalíškatý pochádza z východného Stredomoria a z juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie.

Rozšírený je v juhovýchodnom Bulharsku v pohorí Strandja a pozdĺž bulharského a tureckého pobrežia Čierneho mora. Ako okrasná rastlina je tiež pestovaný v mnohých ďalších krajinách sveta. Obľubuje svetlé lesy, kamenité násypy i brehy riek. Vyskytuje sa v pásme od nížin do pahorkatín. Pri mrazoch namŕza, poškodené výhonky však dobre obnovuje. Vyhovujú mu slnečné i tienisté miesta.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa tvoria v plodoch – tobolkách. Množenie je možné aj odrezkami. Samotná rastlina sa do okolia rozširuje aj prostredníctvom plazivých výbežkov – stolonov a v ideálnych pestovateľských podmienkach sa môže šíriť až agresívne. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Ako pestovať ľubovník kalíškatý

Umiestnenie
Vyhovujú mu svetlé polohy aj polotieň. Na tienistých miestach slabšie kvitne. Dobre znáša teplo a mestské ovzdušie.

Zemina
Vhodné sú priepustné pôdy s nízkym až stredným obsahom živín. Hoci toleruje širokú škálu pôd, najlepšie porastie v dobre odvodnených piesočnatých alebo hlinitých pôdach.

Zálievka
Vyhovuje mu skôr sucho. Na záhone po dobrom zakorenení nevyžaduje závlahu. Ak pestujete rastlinu v nádobe, nezabúdajte na pravidelnú miernu zálievku. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne od konca mája do septembra.

Choroby a škodcovia
Nevyskytujú sa problémy s hmyzom alebo chorobami. V príliš horúcom a vlhkom podnebí sa môže vyskytnúť vädnutie a hniloba koreňov, na ostrom intenzívnom slnku môže dochádzať k popáleniu listov a kvetov – tvoria sa hnedé škvrny. Zriedkavo sa môže vyskytnúť hrdza na listoch.

Zazimovanie
V teplejších zimných klimatických podmienkach je rastlina vždyzelená. V chladnom podnebí zvyčajne odumrie nadzemná časť, alebo umrznú len konce vetvičiek, no na jar zvyčajne opäť obraší. V oblastiach, kde v zime neodumiera sa odporúča skosiť ju koncom zimy alebo aspoň každé 2 – 3 roky, aby ste jej udržali pekný rast a podporili pučanie nových výhonkov.

Strihanie

Ľubovník kalíškatý znáša rez celoročne veľmi dobre, preto ho môžete strihať kedykoľvek azda okrem obdobia kvitnutia. Vhodné záhradné nožnice nájdete tu.

Jarný rez sa vykonáva vo výške asi 10 cm nad povrchom pôdy pred pučaním a slúži na vytvarovanie kompaktného kra. Niektoré zdroje dokonca odporúčajú toto silné zrezanie uskutočniť pomocou kosačky. (tzn. prejsť rastlinu navysoko kosačkou). Praktické to je v prípade, ak rastlinu pestujete ako náhradu trávnika.

Letný rez sa môže robiť podľa aktuálnej potreby. Keďže kvitne na mladých nových výhonkoch, rezom ich podporíte v raste a tým podporíte aj ich kvitnutie. Dôležité je, aby na každom zrezanom výhonku vždy zostali 3 púčiky.

Využitie

Ako už bolo povedané, pestovať sa môže ako náhrada trávnika, používa sa tiež ako „živý mulč“ pod stromami. Veľmi dobre obrastá, vďaka čomu sa využíva ako pôdopokryvná rastlina, vhodná aj na spevnenie svahov a násypov a teda na stabilizáciu pôdy. Vysadiť si ho môžete do skalky, alebo na okraj otvorených lesných záhrad. Pod vysokými stromami dobre konkuruje plytkým koreňom stromov. V parkoch a záhradách sa s obľubou pestujú veľkokveté kultivary.

Ľubovník kalíškatý, (Hypericum calycinum)

Príbuzný druh

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je trváca liečivá bylina dorastajúca do výšky 30 až 60 cm. Kvitne od júna do augusta. Vňať sa zbiera v čase kvitnutia. Oddávna bol považovaný za čarovnú a liečivú bylinu zároveň a bol opradený mnohými poverami.

Rastliny rodu Hypericum sa zbierali a pálili na odohnanie zlých duchov v predvečer sviatku svätého Jána, čím vzniklo vo viacerých jazykoch zaužívané meno Svätojánska rastlina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *