Skalnica strechová, Skalná ruža

Skalnica strechová, Skalná ruža, (Sempervivum tectorum), (Crassulaceae – tučnolistovité), cz: Netřesk střešní, en: Common houseleek

Skalnica strechová, skalná ruža

Charakteristika

Skalnica strechová je trváca bylina vytvárajúca ružicu prízemných dužinatých listov. Zo starších dospelých ružíc môžu vyrásť začiatkom leta stonky nesúce púčiky, ktoré vykvitnú do súkvetia ružovo zafarbených kvetov. Stonka je obrastená podlhovastými listami, ktoré ju objímajú a tvoria dojem hrúbky. Po odkvitnutí ružica, z ktorej vyrástol kvet, odumiera. Rastlina môže vytvárať husté porasty, z ktorých kvitne len pár jedincov. Rada rastie na zvetraných skalách a rumoviskách a pestuje sa aj v záhradách. Kedysi ozdobovala múry a strechy, pretože sa verilo, že chráni obydlia pred bleskom.

Latinské pomenovanie rastliny – sempervivum – v preklade znamená nesmrteľná, alebo vždy živá, čo symbolizuje povahu rastliny. Skalnica bez problémov prežije v mraze, v suchu, takmer bez pôdy. Aj nové výhonky sú životaschopné a dokážu sa prijať počas celého vegetačného obdobia.

Okrem tradičných druhov sa dnes dá pestovať aj veľa hybridov. Líšia sa veľkosťou vzrastu, farbou, tvarom a textúrou lístkov. Tie môžu byť ako zo zamatu, saténu, vlny, či s pavučinou. Hoci sa rastlina nezvykne prioritne pestovať pre kvety, boli vyšľachtené kultivary s kvetmi bielej, žltej, zelenej, ružovej, hnedej či fialovej farby.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa prevažne vegetatívne zakoreňovaním dcérskych ružíc, ktoré sa tvoria v pazuchách materskej listovej ružice. Rozmnožovanie je vhodné uskutočňovať na jar alebo v lete, aby mala rastlina čas dobre zakoreniť pred zimou. Odpadnuté alebo odtrhnuté ružice len zapichnite do substrátu, žiadnu inú starostlivosť nepotrebujú.

Ak si chcete vytvoriť z ružíc skalnej ruže efektný vankúšik, predpestujte si rastlinky v zásobnej hriadke alebo v nádobe a následne ich presaďte jednu vedľa druhej, čím dosiahnete rovnomerný súvislý porast pripomínajúci vankúšik. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky aj do domácnosti si vyberiete tu.

Skalnica strechová, skalná ruža

Ako pestovať skalnú ružu

Umiestnenie
Skalnica znesie extrémne životné podmienky ako plné celodenné žiarenie, holomrazy, vietor, dlhotrvajúce sucho. Pri pestovaní v záhradke jej vyberte teplé, suché a slnečné stanovište, prípadne mierny tieň. Aj v celodennom tieni dokáže prežiť, nerozvinie sa však do plnej krásy.

Zemina
Vhodná je štrkovitá a piesočnatá pôda chudobná na živiny. Môže obsahovať vápnik. Rastlina bude rásť aj v škárach skál a kameňov. Ak skalnicu nepestujete v skalke, kde jej to vyhovuje najviac, treba jej zabezpečiť priepustný ľahký substrát s dobrou drenážou.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať. Neznáša stojatú vodu.

Kvitnutie
Skalnica kvitne raz za život a to väčšinou v júli a auguste. Kvitnú len niektoré jedince, ktoré potom po odkvitnutí odumierajú.

Zber listov
Listy na sušenie sa zbierajú v júli a auguste, čerstvé listy sa zbierajú od mája do septembra.

Využitie

Skalnice sa zvyknú pestovať vo výsadbách, ktorým sa majitelia nemajú čas plne venovať, napríklad na skalkách pri chatách. Rastlina sa bude vynímať v skalných puklinách, jamkách a priehlbinách. Stačí ju len na puklinku v skale prilepiť blatom. Oživí tehlové alebo tvárnicové prvky v záhradách, na terasách či okenných debničkách. Kvetináče na pestovanie skalnej ruže aj všeličo iné nájdete tu. Dekoračne pôsobí výsadba súvislých koberčekov alebo vankúšov. Pestovať sa môže v spoločnosti iných suchomilných skalničiek, s ktorými dotvorí zaujímavé skalné kompozície, napríklad s materinou dúškou alebo floxom.

Liečivé účinky skalnice

Na liečebné účely sa zbierajú listy (Folium Sempervivi). Odtrhávajú sa ručne za plného kvitnutia a pekného počasia, rozložia sa na vzdušnom mieste a často sa obracajú, pretože dužinaté listy schnú len veľmi pomaly. Obsahujú triesloviny, živicu, horčinu, organické kyseliny, cukor a sliz.

V ľudovom liečiteľstve sa užíval odvar proti silným hnačkám.

Väčšinou sa však listy používali čerstvé a rozpučené, alebo presnejšie, len ich šťava. Listy sa rozrežú pozdĺžne a vytekajúcou šťavou sa potiera pokožka. Šťava sa aplikovala na opuchy po bodnutí hmyzom a svrbiace a páliace miesta, mozole, odreniny, škvrny na pokožke aj na tvári. Dermatologické využitie listov skalnice je veľmi podobné ako pri rastline aloe vera.

Pri zápaloch ústnej sliznice alebo mandlí sa kloktala šťava z čerstvých listov skalnice zriedená s vodou alebo výluhom zo šalvie či repíka. Šťava sa zvykla kvapkať do uší pri ušných problémoch rôzneho druhu, vrátane zápalu. Používala sa aj ako kvapky do nosa, pri upchatých dýchacích cestách. Pri problémoch s paradentózou sa odporúčalo po očistení zubov pred spaním požuť pár lístkov a vypľuť.

Príbuzné druhy

Skalnica horská (Sempervivum montanum) je trváca 5 -20 cm vysoká bylina, ktorej prízemné ružice listov dosahujú veľkosť do 4,5 cm. Kvitne ružovočervenými kvetmi.

Skalnica Schlehanova (Sempervivum schlehanii Schott) je trváca, 10 – 26 cm vysoká bylina. Jej prízemné listové ružice dosahujú až 10 cm v priemere. Na rozdiel od skalnice horskej sú úplne otvorené alebo rozložené. Kvitne ružovočervenými kvetmi.

Skalnica srstnatá (Sempervivum hirtum) je trváca, 10 – 20 cm vysoká bylina s roztvorenou prízemnou ružicou listov v priemere 2 – 5 cm veľkou. Farba kvetov je bledožltá až zelenkavobiela.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *