Saracénia purpurová

Saracénia purpurová al. Špirlica purpurová, (Sarracenia purpurea), (Sarraceniaceae – vresovcotvaré), en: Purple pitcher plant, Northern pitcher plant, Turtle socks, Side-saddle flower

Saracénia purpurová (Sarracenia purpurea)

Charakteristika

Saracénia purpurová je trvalá mäsožravá rastlina. Je nenáročná na pestovanie a preto je vhodná aj pre začiatočníkov. Vytvára prízemné ružice listov bronzovej alebo červenkasto-zelenej farby. Listy sú duté, zaoblené a pripomínajú predĺženú nádobu. Anglický názov pitcherplant znamená v preklade džbánová rastlina. Niekedy sa im hovorí aj pytliacke jamy.

Z ružice vyrastá dlhá bezlistá stonka nesúca jeden veľký fialovočervený kvet.

Mäsožravé rastliny rastú v pôdach s nízkym obsahom živín a preto sa im vyvinuli zložité podivuhodné lapacie orgány umožňujúce získať živiny z chyteného hmyzu.

Saracénii sa v listoch v tvare džbánu v prirodzenom prostredí zachytáva dažďová voda. Hmyz alebo drobné organizmy sú priťahované vôňou a farebnosťou listov. Korisť vojde do pasce z listov a nedokáže vyjsť nahor. Bránia jej v tom klzké chĺpky v listoch. Preto padá do vody a utopí sa. Vo vode sa hmyz rozkladá buď pomocou tráviacich enzýmov, ktoré vylučuje rastlina, alebo je rozklad pasívny a je výsledkom bakteriálnej aktivity. Rastlina následne absorbuje živiny, najmä dusíkaté zlúčeniny.

Saracénia pochádza zo severoamerického kontinentu, vyhovuje jej mierne podnebné pásmo.

Rozmnožovanie

Môžeme ju rozmnožovať generatívne (semenami) aj vegetatívne (delením trsov), podobne ako mnohé iné rastliny, napríklad orlíček alebo nevädza.

Delenie trsov je jednoduché a účinné, na oddelených častiach treba zachovať korienky a časť materského základu, rastlina sa uchytí približne do 3 týždňov.

Pri generatívnom množení potrebujeme semená z rastlín, ktoré nám zakvitli. Saracénia zakvitne väčšinou len po správnom zimovaní, kvety potom môže nasadiť už v marci. Pred výsevom musia semená prejsť stratifikáciou, čiže obdobím chladu počas 6- 8 týždňov. To podporí klíčivosť. Na tento čas ich môžeme umiestniť do chladničky s teplotou 0 – 5°C.

Semená sa vysievajú na povrch substrátu a vyklíčia cca za 4 týždne. V tom čase udržujeme vyššiu vzdušnú vlhkosť.

Saracénia purpurová (Sarracenia purpurea)

Pestovanie

Umiestnenie
Saracénii vyhovuje priame slnečné osvetlenie s teplotou do 35°C a s nočnými poklesmi na 15-20°C. Odporúča sa pestovanie v rašelinisku aj v nádobách na balkónoch. Rastline prospieva tzv. letnenie vonku a potom následné zimovanie. Pri pestovaní v byte jej doprajeme slnečné stanovište.

Dobré je pestovať ju v kvetináči s veľkou miskou, v ktorej by vždy malo stáť trochu vody. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem.

Zemina
Pestuje sa v čistej rašeline alebo v substráte zloženom z rašeliny, piesku a dreveného uhlia alebo s prímesami piesku, kôry, perlitu. Neznáša vápnik.

Zálievka
Zalievame mäkkou, dažďovou, odstátou alebo destilovanou vodou do podmisky. V lete substrát udržujeme vždy vlhký, v zime zálievku obmedzíme na potrebné minimum.

Kvitnutie
Kvety vyrastajú na dlhých stonkách a bývajú purpurovej alebo červenej farby. Rastlina štandardne kvitne od mája do augusta.

Choroby a škodcovia
Saracénia môže byť napadnutá hubovitými chorobami, náchylnejšie na napadnutie plesňami sú menšie rastliny. Prevenciou je dobrá cirkulácia vzduchu. Rastlinu zo živočíšnych škodcov môžu napadnúť puklice, ktoré škodia cicaním štiav. Ochranou je ich mechanické odstraňovanie, prípadne dôkladné umytie rastlín, napr. mydlovou vodou.

Zazimovanie

V zimnom období pri znížených svetelných podmienkach rastliny potrebujú rovnako zníženie teploty prostredia na 0 – 10°C. Vyššie teploty v zimnom období rastlinu vysilujú a môže dôjsť k poruchám rastu, niekedy aj k úhynu. Pri zimnej teplote 0 – 10°C rastliny odpočívajú. Niekedy dochádza až k strate listov, čo je však v danom období bežný jav.

Zazimovávanie saracénie nie je úplnou nevyhnutnosťou ale odporúča sa hlavne preto, že podporuje kvitnutie v nasledujúcej sezóne. Rastlina býva potom vitálnejšia a odvďačí sa kvetom. Pri nemenných podmienkach pestovania nedochádza ku kvitnutiu, čo je škoda.

Na zimovanie je vhodná chodba s teplotou 10 -15°C, vyššia teplota už nie je vhodná. Rastline nevadí ani teplota okolo 0°C, dokonca krátkodobo vydrží aj mínusové teploty.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

V zimných mesiacoch (s úbytkom svetla) rastlinu zalievame len minimálne. Saracénia nepotrebuje hnojenie. Väčšina mäsožravých rastlín rastie na pôdach chudobných na živiny. Pasce listov zbytočne nedráždime, ani neprikrmujeme mŕtvym hmyzom – rastliny to vysiluje.

Odporúča sa odstraňovanie starých listových pascí, hlavne na jeseň alebo na jar, pretože by mohli byť zdrojom prípadných plesňových nákaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *