Kala etiópska

Kala etiópska, Kornútovka africká, (Zantedeschia aethiopica), (Araceae – áronovité), cz: Kornoutice africká, en: Calla lily

Charakteristika

Kala etiópska je trvalá izbová rastlina pestovaná pre atraktívne kvety. Označuje sa aj názvom zimná kala, pretože kvitne v zime. Druhý názov je kornútovka, pretože jej nevšedné kvety pripomínajú kornútky. Kvety kaly vyrastajú na pevných stonkách a zväčša, nie však výlučne, vyčnievajú ponad listy. Sú tvorené z cca 8 cm veľkého bieleho valcovitého tulca, ktorý obklopuje stredový šúľok, ktorý býva skrytý v tulci. Tulce bývajú snehobiele, ale sú aj kultivary s ružovými, či oranžovými odtieňmi farieb. Listy má zelené, dlhé, kopijovité a vyrastajú trsovito z podzemného rhizómu. Sú na dlhších stopkách. Vyšľachtených bolo mnoho kultivarov, ktoré sa odlišujú veľkosťou vzrastu aj farbou kvetov a listov. Niektoré druhy môžu dorásť až do výšky 100 cm a ich kvety voňajú.

Domovom rastliny sú močaristé oblasti Južnej Afriky, kde sa pravidelne striedajú obdobia zimného vlhka, dažďov a záplav a obdobia letného sucha, kedy močaristé pôdy vysychajú. Rovnaké životné nároky má kala aj v izbových podmienkach. Zjednodušene povedané v zime, keď kvitne a rastie, potrebuje veľa vlahy, v lete, keď zatiahne a oddychuje, potrebuje sucho. Vďaka dužinatým rhizómom prežije obdobie sucha bez problémov.

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju delením trsov na jeseň, ideálne pri presádzaní, keď už korene vyplnia celý kvetináč. Rastlinu vyberte z nádoby a opatrne od seba oddeľte (pretrhnite / rozrežte) podzemok s koreňmi. Jednotlivé časti zasaďte samostatne do zeme. Rozmnožiť si ju môžete aj prostredníctvom bočných výhonkov. Pekné kvetináče pre nové rastlinky nájdete tu.

Galéria

Ako pestovať kalu

Umiestnenie
Rastlina má rada dostatok svetla, ale zvládne aj polotieň. Ideálne je jasné svetlo s trochou priameho slnka. Vhodná je bežná izbová teplota, prípadne mierne nižšia, aby sa predĺžila trvanlivosť nasadených kvetov. Teplota v zime by nemala klesnúť pod 15°C.

Zemina
Vhodná je priepustná výživná hlinitá zemina.

Zálievka
Zálievku treba prispôsobiť špecifickým potrebám rastliny, ktorá počas vegetačného obdobia potrebuje veľa vlahy a v pokojovej fáze potrebuje sucho.
Počas obdobia rastu a kvitnutia udržujte substrát vlhký, vtedy rastlina vyžaduje hojnú zálievku. Nenechajte pôdu vyschnúť. Keď začnú listy odumierať a zaťahovať (cca v máji a júni), zálievku znížte a v polovici leta už vodou šetrite. V období kľudu – po odkvitnutí – zalievajte len veľmi mierne alebo vôbec, až kým nezačne opäť rásť. Polievajte vždy odstátou vodou.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu. Kvetináč postavte na misku so zvlhčovacími kamienkami alebo do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kala zakvitne v zime, v jeseni jej začína fáza rastu. Aby kvitla, potrebuje prejsť spomínanou oddychovou fázou bez závlahy (cca v júli a auguste), ktorá trvá cca 2 mesiace. Na začiatku nového rastu už vodou nešetríme. Na podporu kvitnutia rastlinu prihnojte raz za dva týždne plným tekutým hnojivom.

Príbuzné druhy

Na záhradách sa pestujú tzv. letné kaly, ktoré majú opačný životný cyklus ako zimné izbové kaly, čiže kvitnú v lete a oddychujú v zime. Nie sú mrazuvzdorné a pestujú sa rovnako ako georgíny alebo kany. V jeseni je potrebné hľuzy vybrať zo zeme a prezimovať na suchom, tmavom mieste, kde nemrzne. Prezimované hľuzy sa vysádzajú do záhonov koncom mája a počas vegetačného obdobia potrebujú veľa vlahy. Po odkvitnutí ich nechajte zatiahnuť a prestaňte polievať. Medzi letné kaly patria druhy: Zantedeschia albomaculata, Zantedeschia rehmanii, Zantedeschia elliottiana. Ich rôzne sfarbené kvety sú vhodné na rez, vo váze vydržia dlho krásne a svieže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *