Lopatkovec

Lopatkovec, (Spathiphyllum), (Araceae – áronovité), cz: Toulcovka, en: Peace lily, Spathe flower, White sails

Lopatkovec, Spathiphyllum, (Araceae - áronovité)

Charakteristika

Lopatkovec je rod vždyzelených bylinných trvaliek zahrňujúcich medzi seba okolo 50 druhov rastlín pochádzajúcich prevažne z tropickej Ameriky (Mexiko, Peru, Brazília) a niekoľko druhov má domov aj v juhovýchodnej Ázii. Vo svojich prirodzených podmienkach rastie ako podrast v tropických dažďových pralesoch alebo popri vodných tokoch. S obľubou sa pestuje aj ako izbová rastlina. Najčastejšie spomínaný v súvislosti s komerčným pestovaním je Lopatkovec Wallisov (Spathiphyllum Wallisii) alebo Lopatkovec kvetnatý (Spathiphyllum floribundum), no vďaka veľkej obľúbenosti rastliny už existuje nespočetné množstvo foriem a kultivarov, ktorých pôvod je ťažké určiť.

Lopatkovec rastie obvykle trsovito a jeho nadzemná časť môže dorastať do výšky 20 – 120 cm. Početné listy sú dlhostopkaté, tmavozelené, lesklé a kopijovité a majú výraznejšiu žilnatinu. Vyrastajú z krátkeho podzemného rhizómu.

Kvety vyrastajú na pevných dlhých stopkách a vyčnievajú ponad listy. Sú tvorené z cca 10 a viac cm dlhého bieleho, smotanového, alebo zelenkavého lopatkovitého tulca, ktorý obklopuje stredový šúľok, na ktorom sú kvety. Rastlina dokáže kvitnúť dlho, bez zmeny aj niekoľko týždňov. Na konci kvitnutia biele tulce zosychajú. Keď už nepôsobia pekne, môžete ich odrezať aj so stopkou čo najnižšie na báze rastliny.

Rozmnožovanie

Doma si ho rozmnožíte delením trsov na jar. Rozrastenú rastlinu vyberte z nádoby a opatrne od seba oddeľte prípadne rozrežte podzemok s koreňmi tak, aby všetky oddelené časti mali dostatok listov aj koreňov. Jednotlivé časti následne zasaďte samostatne do zeme.

Lopatkovec, Spathiphyllum, (Araceae - áronovité)

Ako pestovať lopatkovec

Umiestnenie
Rastlinu umiestnite na polotienisté stanovište s rozptýleným nepriamym svetlom. Znesie slabšie svetelné podmienky lepšie ako väčšina iných izbových rastlín, len počítajte s tým, že na príliš tmavom mieste nebude kvitnúť. Vyhovuje mu normálna izbová teplota s minimom 13 – 16°C. Chráňte ho pred priamym slnkom, ktoré by mu spálilo listy. To je tiež dôvod, prečo sa neodporúča rastlinu letniť.

Zemina
Vhodná je priepustná vlhká rašelinová zemina s dobrou drenážou.

Zálievka
Počas obdobia rastu udržujte substrát vlhký, ale medzi zálievkami nechajte povrch zeminy uschnúť. V chladnejšom období zálievku obmedzte. Polievajte vždy odstátou vodou.

Vlhkosť vzduchu
Lopatkovec obľubuje v teplom prostredí zvýšenú vlhkosť vzduchu, preto mu občas oroste listy. Kvetináč môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu. Nenamočte mu však kvety, mohli by začať hniť.

Kvitnutie
Rastlina väčšinou zakvitne na jar a zvykne kvitnúť aj v lete alebo aj na začiatku jesene. Na podporu kvitnutia jej doprajte 2 x ročne malé množstvo hnojiva s postupným uvoľňovaním.

Choroby a škodcovia
Lopatkovec je pomerne odolný voči škodcom a chorobám, ale môže sa stať, že ho napadnú vošky alebo červce. Pri menšom napadnutí sa ich môžete zbaviť jednoduchým zotretím z listov alebo pomocou insekticídneho mydlového roztoku.

V horúcom a suchom prostredí sú rastliny napádané roztočmi. Pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti napríklad rosením listov alebo aj pomocou spomínaného difuzéra. Na suchom vzduchu môžu rastline predčasne zosychať a opadávať listy.

Lopatkovec, Spathiphyllum, (Araceae - áronovité)

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Rastlina pôsobí elegantným a chladivým dojmom. Najlepšie vynikne ako solitér, bokom od ostatných izbových rastlín. Pre svoju vzdušnú vlhkomilnosť a znížené nároky na svetlo ju môžete umiestniť napríklad aj do kúpeľne, alebo do blízkosti akvária. Podobné nároky má napríklad nefrolepka alebo chamedorea.

Jar je vhodné obdobie na presádzanie do väčšieho kvetináča. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Pokiaľ už rastlina dosiahne maximálnu vhodnú veľkosť, vymieňajte jej len vrchnú vrstvu substrátu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *