Mydlica bazalkovitá

Mydlica bazalkovitá, (Saponaria ocymoides), (Caryophyllaceae – silenkovité), cz: Mydlice bazalkovitá, en: Rock soapwort

Charakteristika

Mydlica bazalkovitá je trváca okrasná bylina s tenkým, ale bohato rozkonáreným podzemkom. Vytvára husté stálozelené koberce a dorastá do výšky cca 20 cm. Rozkonárené byle sú husto a jemne chĺpkaté. Listy sú podlhovasté, špicaté, stredne tmavo zelené. Ružové kvety majú výrazné mechúrikovité chlpaté kalichy, ktoré sú valcovité, 10 mm dlhé a tmavoružovočervenkasté. Kvety majú asi 12 mm v priemere, rastú v súkvetiach na konci rozkonárených bylí. Majú 5 korunných lupienkov, spravidla ružovej farby a modré peľnice. Plodom je 9 mm dlhá, podlhovasto vajcovitá tobolka na krátkej stopke. Pestuje sa niekoľko foriem mydlice, ktoré sa môžu od seba odlišovať farbou aj tvarom kvetu.

Mydlica pochádza zo skalnatých oblastí lúk a pohorí okolo Stredozemného mora a je mrazuvzdorná.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semiačkami. Najvhodnejšia doba výsevu je od marca do júna. Rastlina zakvitne až na druhý rok od výsevu. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Ako pestovať mydlicu

Umiestnenie
Vysejte ju na priame slnko, kde bohato kvitne a vytvára farebné a nadýchané vankúše. Dobre znáša aj polotieň.

Zemina
Je to nenáročná rastlina, ktorá sa uplatní v kamenistých záhradách. Vyhovuje jej priepustná pôda s miernym obsahom vápnika. Dobre rastie v štrbinách medzi kameňmi aj v normálnej záhradnej hlinito-štrkovitej pôde.

Zálievka
Dobre znáša sucho. Nemá rada príliš veľa vlahy, hlavne v zime, preto sa občas odporúča chrániť ju v zimnom období nejakým krytom.

Kvitnutie
Kvitne od konca mája do júla. Kvitne až na druhý rok od výsevu. 

Starostlivosť
Nevyžaduje špeciálnu ochranu. Môžu ju napadnúť vošky, preto rastlinu z času na čas kontrolujte a v prípade potreby zasiahnite.

Mydlica bazalkovitá

Strihanie

Rastlina znesie rez a tvarovanie. Hlbokým zrezaním po odkvitnutí sa udržuje kompaktný tvar. Odkvitnuté kvety môžete odstrihávať aj priebežne počas leta. V neskorej jeseni zastrihnite mydlicu na výšku cca 5 cm nad zemou. Vhodné záhradné nožnice si vybriete tu.

Využitie

Mydlica je vhodná do skaliek orientovaných na juh, na pokrytie kamenných múrikov a hodí sa aj na výsadbu do vegetačných nádob, kde vytvorí bohato kvitnúce previsy. Často ju vídať okolo plotov, chodníkov alebo záhradných cestičiek, kde tvorí impozantné bariérové porasty.

Na pôdopokryvné účely môžeme pestovať aj materinu dúšku včasnú zakrpatenú, taričku, flox, iberku.

Príbuzné druhy

Mydlica lekárska (Saponaria officinalis) tiež pochádza z južnej Európy a v prírode uprednostňuje vlhké stanovištia. Dorastá do výšky 40 cm a kvitne bieloružovými kvetmi. V minulosti sa uplatňovala pri praní bielizne. V súčasnosti má využitie vo farmaceutickom priemysle, kde sa z nej vyrábajú preparáty na uvoľňovanie hlienu a má aj močopudný a potopudný účinok. Na liečebné účely sa zbierajú korene dvoj až trojročných rastlín. Výťažky z rastliny sa používajú aj pri výrobe zubných pást, mydiel a pracích prostriedkov, pretože vodnatý výťažok mydlice silne pení. Táto vlastnosť ešte zosilnie pridaním kuchynskej soli. Nie je vhodné používať ju dlhodobo a vo väčších dávkach, lebo saponíny, ktoré obsahuje, môžu rozkladať červené krvinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *