Poludňovkovec sedmokráskovitý

Poludňovkovec sedmokráskovitý, (Cleretum bellidiforme, syn: Dorotheanthus bellidiformis, Mesembryanthemum criniflorum), (Aizoaceae – poludňovkovité), cz: Kosmatec, en: Livingstone daisy

Charakteristika

Poludňovkovec sedmokráskovitý je nízko rastúca sukulentná letnička dorastajúca do 25 cm výšky. Jej byľ je poliehavá až vystúpavá a rozkonárená. Listy má dužinaté ploché s voskovým povlakom a na špičke zaoblené. Povrch listov aj stonky je pokrytý pľuzgierikovitými papilkami, ktoré sa na svetle trblietajú. Sú to bunky v tvare mechúra, používané na skladovanie vody, čo býva typické pre sukulentné rastliny.

Mnoholupienkové kvety podobné sedmokráske sa vytvárajú na dlhších stopkách v pazuchách listov. Majú priemer 5 až 7 cm. Kvitnú širokým spektrom sýtych farieb, farba kvetov môže byť ružová, červená, fialová, lososová, cyklámenová, biela, žltá, zlatá až oranžová. Stred kvetu je tmavý a okolo neho býva často bledá alebo žltkastá kruhová zóna. Zaujímavosťou je, že poludňovkovec otvára kvety len za slnečného počasia na poludnie, z čoho vzniklo aj jeho pomenovanie.

Plody sú tobolky s piatimi priehradkami, ktoré sa vo vlhkom počasí zväčšujú a odhaľujú veľmi malé, hladké, svetlohnedé semená.

Poludňovka

Rozmnožovanie

Poludňovkovec sa rozmnožuje semenami. Semienka vysievajte v marci do poloteplého pareniska, alebo na okenný parapet. Priesady potom vysádzajte na stanovište koncom mája, keď už nehrozia mrazy, na vzdialenosť 20–25 cm. Vyvýšené záhony aj s fóliovníkom si vyberiete tu.

Poludňovka

Výskyt

Rastlina pochádza zo západnej časti Južnej Afriky, kde rastie hlavne v západnej polovici Western Cape v oblastiach s daždivými zimami. Vyskytuje sa na narušených pieskových oblastiach na brehoch riek alebo púštnych dunách. Rastie však aj na hlinitých svahoch, vápencových chrbtoch a žulových výbežkoch.

Poludňovka

Ako pestovať poludňovkovec

Umiestnenie
Ideálne je plne slnečné stanovište, vzhľadom na to, že kvety sa otvárajú iba na priamom slnku. Hodí sa najmä do skaliek, no uplatnenie nájde tiež v nádobách na balkónoch a terasách. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná, piesočnatá zemina na plnom slnku. Podmienkou úspešného pestovania je maximálne priepustný substrát. Pôda môže byť piesočnatá až kamenistá, s drenážou z drobných kamienkov. Rýchly odtok vody je dôležitý najmä v chladnom období, kedy sú rastliny náchylnejšie vyhnívať v dôsledku premokrenia.

Zálievka
Poludňovkovec vyžaduje slnečné a suché stanovište. Treba zabrániť hromadeniu vody v jeho okolí, inak nebude mať dlhú životnosť. Ak ho pestujete v nádobe, mali by ste ho chrániť pred dažďom. Nepotrebuje žiadne hnojenie.

Kvitnutie
Kvitne od mája do septembra, 5 cm kvet pripomína margarétku alebo sedmokrásku. Odkvitnuté kvety odstraňujte.

Choroby a škodcovia
Žltnutie listov alebo ľahšie napadnutie múčnatkou, ktoré sa môže vyskytnúť, súvisí najčastejšie s nesprávnym hnojením, alebo zavlažovaním. Žlté listy znamenajú buď veľa vody, alebo nedostatok železa. Niekedy sa môžu vyskytnúť vošky alebo molice, v prípade potreby ošetríte rastliny vhodným prípravkom. Pri premokrení substrátu môže dochádzať k hnilobe koreňov.

Poludňovka

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Poludňovkovec pestujte v skalkách alebo v popredí zmiešaných letničkových či trvalkových záhonov. Krásne vynikne aj v nádobách na balkónoch a terasách, kde znesie aj poludňajšie slnko. Pri pestovaní v nádobách dbajte na pravidelnú zálievku, aby rastlinu úplne nevysušilo. Keďže sa rada rozrastá do šírky, uplatní sa aj v závesných kvetináčoch.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Poludňovkovec je vhodné vysádzať do záhonov po odkvitnutých cibuľových rastlinách. Je to plytko koreniaca letnička a nevyžaduje väčšiu zálievku, takže ak necháte cibuľky napr. tulipánov v zemi, nárokmi na starostlivosť sa budú pekne dopĺňať. Pestrofarebné kvety poludňovkovca dokážu vytvoriť na záhone nádherný farebný kvetinový koberec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *