Poludňovka

Poludňovka, Delosperma, (Aizoaceae – poludňovkovité), cz: Kosmatec, en: Ice plant

Charakteristika

Poludňovka je sukulentná trváca kvitnúca plazivá a vždyzelená rastlina. Má dužinaté, mäsité, valcovité, stredne zelené listy a lesklé kvety s priemerom 1 – 5 cm (pri niektorých druhoch). Dorastá do výšky 7 cm a vytvára súvislú pôdnu pokrývku. Listy aj stonky sú husto pokryté nápadnými (trblietavými) pľuzgierovitými papilkami, ktoré sú pri niektorých druhoch rozšírené do chĺpkov.

Kvety pripomínajú sedmokrásky s neónovo intenzívnymi farbami kvetov, ktoré bezpochyby priťahujú pozornosť a záujem pestovateľov.

Rodové meno pochádza z gréckych slov delos, čo znamená „zrejmý“ a sperma, čo znamená „semeno“. Názov súvisí s odhalenými semenami v tobolkách, ktoré sú typickým znakom tohto rodu. Tobolky sa otvárajú v reakcii na dážď a odkrývajú semená, ktoré nie sú pokryté žiadnou ochrannou membránou, ako napríklad u iných rastlín z čeľade poludňovkovitých.

Výskyt

Rod Delosperma je tvorený z asi 100 – 150 druhov jednoročných aj trvácich sukulentných bylín, rozšírených hlavne v južnej a čiastočne aj strednej a východnej Afrike. Z druhov môžeme spomenúť Delosperma cooperi, Delosperma echinatum, Delosperma lavisiae, Delosperma sutherlandii alebo Delosperma lydenburgense.

Odrody a kultivary

V záhradách aj domácnostiach sa pestujú rôzne vyšľachtené odrody a kultivary delospermy:

Poludňovka ´JEWEL OF DESERT OPAL´ je pôdopokryvná a rýchlo rastúca jarná skalnička. Od apríla kvitne sýtoružovými kvetmi so zlatistými tyčinkami uprostred. Je mrazuvzdorná do -20 °C. Je vhodná aj na pestovanie v nádobách aj v skalke.

Poludňovka ´WHITE NUGGET´ je žiarivo biely až krémovo biely kultivar s kvetmi veľkými približne 2 cm.

Poludňovka ‚FIRE SPINNER‘ vyniká veľkými oranžovými kvetmi s fialovým stredom. Má plazivý rast a dokáže pokryť aj väčšiu plochu. Kvety sa objavujú vo vlnách od jari až do jesene.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa tvoria v tobolkách a po jej zaschnutí sa uvoľnia. Semená zľahka pritlačte do výsevného substrátu, ale neprihŕňajte ich zeminou, pretože klíčia na svetle. Substrát udržiavajte pri teplote cca 20°C vlhký, nie mokrý. Po vyklíčení preložte výsevnú nádobu do chladnejšieho prostredia. Klíčenie môže byť nepravidelné, preto nevyhadzujte nevyklíčené semená príliš skoro. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Dospelé rozrastené rastliny si môžete množiť aj delením, ideálne v jarnom období.

Ako pestovať poludňovku

Umiestnenie
Miluje priame slnko, jej kvety sa otvárajú v čase najväčšieho slnečného žiarenia. Hodí sa najmä do skaliek, no uplatnenie nájde tiež v nádobách na balkónoch a terasách obrátených na juh. 

Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, piesočnatá chudobná zemina na plnom slnku. Podmienkou úspešného pestovania je maximálne priepustný substrát. Pôda môže byť piesočnatá až kamenistá, s drenážou z drobných kamienkov. Rýchly odtok vody je dôležitý najmä v chladnom období, kedy sú rastliny náchylnejšie vyhnívať v dôsledku premokrenia.

Zálievka
Vyžaduje suché stanovište. Treba zabrániť hromadeniu vody v jej okolí, inak nebude mať dlhú životnosť. Obzvlášť v zime ju treba chrániť pred nadmernou vlhkosťou. Je to sukulentná rastlina, takže ak ju pestujete v nádobe, umiestnite ju na miesto, kde na ňu nebude pršať. Počas vegetačného obdobia ju zalievajte striedmo.

Kvitnutie
Kvitne v závislosti od kultivaru už od apríla a kvety sa objavujú vo vlnách od jari až do jesene, najviac začiatkom leta. Pre bohaté kvitnutie potrebuje veľa slnka. Ak chcete zabrániť tvorbe semien, odstraňujte odkvitnuté kvety.

Choroby a škodcovia
Občas sa môžu vyskytnúť vošky alebo vlnatka, väčšinou však problémy bývajú spojené s nevhodnými pestovateľskými podmienkami.

Využitie

Poludňovka je ideálna rastlina do slnečných skaliek, ktoré rozžiari svojimi intenzívne sfarbenými kvetmi. Vynikne aj v popredí zmiešaných letničkových a trvalkových záhonov a uplatní sa aj v nádobách na balkónoch a terasách, kde znesie aj poludňajšie slnko. Pri pestovaní v nádobách nezabúdajte aj na občasnú miernu zálievku, čo pri pestovaní vo voľnej zemine nie je potrebné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *