Skrútnik, Konžská fialka, (Streptocarpus saxorum), (Gesneriaceae – gesneriovité), cz: Tořivka saxorum, Tořivka převislá, en: False African violet, Cape primrose
Charakteristika
Streptocarpus saxorum je trváca vždyzelená rastlina s rozkonárenými stonkami dlhými cca 30 cm. Má plytký koreňový systém. Listy má zelené, dužinaté, oválne, jemne chlpaté, so zúbkovanými okrajmi. Sú na krátkych stopkách, protistojné a nahustené v hornej časti stoniek. Kvety vyrastajú jednotlivo alebo po dvoch na veľmi dlhých a tenkých červenohnedých stopkách, ktoré vyrastajú a prevísajú z pazúch listov. Môžu niesť aj viac kvetov, ktoré sú veľké v priemere 2 – 2,5 cm. Kalich je tvorený z piatich kopijovitých lístkov. Modrofialová (alebo biela) koruna je rúrkovitá a má 5 lalokov, z ktorých tri spodné sú väčšie ako horné dva. Vnútorná časť trubice je biela s niekoľkými pozdĺžnymi modrastými škvrnami v dvoch radoch. V prívetivých životných podmienkach neustále kvitne od jari do jesene. Plodom je dlhý a úzky, mierne skrútený struk, obsahujúci drobné, podlhovasté, hnedé semená.
Latinské pomenovanie rodu Streptocarpus vychádza z gréckych slov streptos (skrútený) a karpos (ovocie). Druhové meno saxorum (saxum – kameň) je odkaz na to, že rastline vyhovuje skalnaté prostredie a rastie medzi skalami.
Pôvod
Streptocarpus saxorum pochádza z tropickej Afriky. Prirodzene sa vyskytuje na suchých skalnatých miestach v krajinách Tanzánia a Keňa. Rastie v skalných štrbinách a na útesoch, zvyčajne vystavených plnému slnečnému žiareniu, často v oblastiach, kde sa pravidelne tvoria vlhké hmly. Príležitostne rastie aj v blízkosti riek v nadmorských výškach 500–2000 m n m.
Pre pestovateľov bolo vyšľachtených veľa kultivarov s nápadnými farbami a tvarmi kvetov.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré klíčia na svetle a teple, listovými odrezkami odobratými v lete, ktoré necháte zakoreniť v nádobe s vodou a delením starších rastlín. Rastie pomerne rýchlo. Jedna rastlina sa zvykne pestovať maximálne dva až tri roky. Po tomto období už nevyzerá 100% a preto sa odporúča namnožiť si mladé rastliny. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.
Pri jarnom výseve semien zmiešajte štipku prachovitého osiva s malým množstvom piesku, aby sa osivo rovnomerne rozptýlilo a zabránilo sa príliš hustému výsevu. Použite výsevný substrát a výsev zasypte veľmi tenkou vrstvou piesku. Chráňte pred priamym slnkom. Klíčenie trvá 3-4 týždne, výsev udržujte vlhký a pravidelne ho zavlažujte jemným rozprašovačom. Keď budú sadenice dosť veľké a silné môžete ich rozsadiť do samostatných nádob.
Ako pestovať streptocarpus
Umiestnenie
Rastline vyhovuje svetlé stanovište, tzv. rozptýlené svetlo. Nevystavujte ju priamemu poludňajšiemu slnku, mohlo by jej spáliť listy. Pri pestovaní v interiéri ju umiestnite na východnú stranu, kde svieti slnko len doobeda. Aby bohato kvitla, potrebuje však dostatok svetla.
Zemina
Odporúča sa humusom a rašelinou obohatená priepustná zemina s kyslejšou pôdnou reakciou.
Zálievka
Nechajte jej substrát medzi zálievkami čiastočne preschnúť a k zálievke používajte mäkkú, najlepšie dažďovú vodu. Nenechávajte ju nikdy stáť vo vode. V zime – v čase vegetačného pokoja zálievku ešte viac obmedzte.
Vlhkosť vzduchu
Dobre sa jej darí, keď má zabezpečenú vyššiu vzdušnú vlhkosť. Kvetináč jej postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu. Nezmáčajte jej však listy, to nemá rada.
Kvitnutie
Rastlina kvitne od mája do októbra, ako interiérová rastlina môže kvitnúť počas celého roka.
Hnojenie
Odporúča sa raz za čas použiť hnojivo na kvitnúce črepníkové rastliny.
Využitie
Streptocarpus saxorum môžete pestovať ako izbovú rastlinu, ideálne na vyšších miestach, z ktorých budú jej bohato kvitnúce vetvičky prevísať smerom nadol. S úspechom sa dá pestovať aj na balkónoch v kvetináčoch a závesných nádobách. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu.
Do vonkajších priestorov rastliny premiestnite až v druhej polovici mája, keď už nehrozia prízemné mrazy. Na jeseň ju potom preneste do chránených priestorov, kde nemrzne. Rastline vyhovuje izbová teplota prostredia, cca 24 °C, v zime je vhodná teplota okolo 15°C.