Vencovec kvetnatý

Vencovec kvetnatý, (Stephanotis floribunda, syn. Stephanotis jasminoides), (Apocynaceae – zimozeleňovité), en: Madagascar jasmine, Waxflower, Hawaiian wedding flower, Bridal wreath

Vencovec kvetnatý, (Stephanotis floribunda)

Charakteristika

Vencovec kvetnatý je vždyzelená popínavá trvalka pôvodom z tropických oblastí Madagaskaru. Je to drevitá liana, ktorá sa svojou ovíjavou stonkou šplhá po opore. Môže dosiahnuť dĺžku až 6 metrov. Na jej pevnej stonke vyrastajú jednoduché protistojné oválne listy na pevných stopkách. Listy sú kožovité, tmavozelené, lesklé, s výraznejšou stredovou žilkou a na koncoch hrotité. Kvety vyrastajú v súkvetiach z listových pazúch. Sú biele, rúrkovité a voskovité a v rozkvete sa roztvárajú do tvaru hviezdy. Kvety sú tvorené 5. kališnými a 5. korunnými lístkami a krásne voňajú. Po niekoľkých dňoch biela farba žltne a vôňa ustupuje. Rastlina tvorí ovocie veľkosťou pripomínajúce slivku obsahujúce množstvo semien s chocholcami. Ovocie so semenami sa na izbových rastlinách netvorí, alebo len veľmi zriedkavo.

Latinské pomenovanie má pôvod v gréckom slove stephanōtís, ktoré vyjadruje korunu alebo veniec. Možno aj preto, že pestované rastliny sa často vyväzujú na kruhovú oporu v tvare venca.

Rozmnožovanie

Vencovec si rozmnožíte výsevom zo semien, alebo vrcholovými odrezkami z minuloročného výhonku. Odrezok pred zasadením do substrátu ošetrite stimulátorom zakoreňovania. Následne ho umiestnite do sadbovača alebo nádobu s odrezkom prikryte sklom, prípadne igelitovým vreckom, aby ste mu zabezpečili teplo a vlhko.

Ako pestovať vencovec

Umiestnenie
Vyžaduje umiestnenie na svetlom stanovišti no nie na priamom slnku. Nemá rád premiestňovanie, otáčanie a prudké zmeny teploty. Ideálna je bežná izbová teplota ( 18 – 25°C), so zimným minimom 12°C.

Zemina
Pôdna zmes by mala byť tvorená rovnakou časťou hliny a rašeliny spolu s drenážnou zložkou ako je perlit alebo hrubý piesok.

Zálievka
V lete je nevyhnutná výdatná zálievka aj vysoká vlhkosť vzduchu. Vyhnite sa však podmáčaniu rastliny. V čase vegetačného pokoja môžete nechať substrát mierne preschnúť.

Vlhkosť vzduchu
Vzdušnú vlhkosť okolo rastliny zvýšite, keď jej občas budete sprejovať listy mäkkou vodou. Kvetináč tiež môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu. Odporúča sa aj pestovanie v spoločnosti iných vlhkomilných rastlín.

Kvitnutie
Kvitne od júna do septembra a jej kvety krásne voňajú. Komerčne pestované rastliny môžu byť v kvete po celý rok, pretože sú udržiavané v optimálnych životných a svetelných podmienkach. V čase kvitnutia bude vencovec vašim prírodným osviežovačom vzduchu. Jeho biele kvety bývajú tiež súčasťou svadobných kytíc.

Hnojenie
Na jar a v lete pridajte každých 14 dní do vody bežné tekuté hnojivo. V zime sa výživa nepodáva.

Choroby a škodcovia
Vyskytujú sa väčšinou vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. V suchom teplom prostredí sa objavujú roztoče a štítničky. Prevenciou je udržiavať okolo rastliny zvýšenú vlhkosť vzduchu, rosiť listy a zabezpečiť aj cirkuláciu vzduchu.

Pestovateľské tipy

U nás sa pestuje iba ako interiérová rastlina. Vo svojom prirodzenom prostredí nemá obdobie dormancie, ak ju v zime budete udržiavať v chladnejšom prostredí a obmedzíte zálievku, jej rast sa spomalí a prestane kvitnúť. Vencovec môžete presádzať vo februári ešte pred rašením nových výhonkov. Odporúča sa presádzať mladé rastliny každoročne, staršie každý druhý rok. Pokiaľ už rastlina nasadzuje kvetné púčiky, nemanipulujte s kvetináčom ani ho neotáčajte. Púčiky by mohli začať opadávať. Keďže kvety kvitnú na tohtoročných výhonoch, neodporúča sa prerezávanie rastliny, najmä nie v období rastu.

Opora

Vencovec dorastá do dĺžky až 6 metrov a pestuje sa okolo podpory, okolo ktorej sa bude môcť ovíjať. Môžete ho tvarovať okolo drôteného, ratanového, alebo iného kruhu z prírodných materiálov, v zimných záhradách vhodnú oporu urobí aj pergola. Oporu pre rastliny si vyberiete tu. Výhonky okolo opory ovíjajte, pokiaľ sú mladé a poddajné. Zo začiatku ich možno bude treba priväzovať, staršie rastliny už potom držia samé.

Jeden komentár k “Vencovec kvetnatý

  • 23. júla 2023 at 15:53
    Permalink

    Čo robiť s jazmínom madagaskarským, keď mu začnú žltnúť listy?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *