Aksamietnica rozložitá, (Tagetes patula), (Asteraceae – astrovité), ľud: afrikánky, smradky, smraďošky, cz: Aksamitník rozkladitý, en: African or French marigold
Charakteristika
Aksamietnica je jednoročná bylina s priamou a do strán vetvenou stonkou. Dorastá do výšky od 10 do 50 cm. Stonka máva občas fialový alebo hnedočervený odtieň a je obrastená listami. Listy sú perovito zložené, jednotlivé lístky sú zúbkaté, výrazne delené. Listy obsahujú silice a po rozmačkaní sú silne aromatické. Pre mnohých je táto vôňa nepríjemná. Kvety sa tvoria na konci stoniek a bývajú veľké 3 až 5 cm. Plody sú nažky. Semená majú podlhovastý ihlovitý tvar.
Pestuje sa mnoho druhov a odrôd aksamietnic, odlišujú sa farbou kvetov – zvyčajne sú žlté, oranžové, prípadne dvojfarebné alebo smotanové, kvety môžu mať rôznu veľkosť, plnosť a tvar. Rastlina pochádza z Mexika, odkiaľ bola najprv prevezená do Severnej Ameriky a neskôr sa začala pestovať aj v Európe.
Rozmnožovanie
Pestuje sa zo semena, ktoré sme si predchádzajúci rok nechali dozrieť z najkrajších kvietkov. Semená si udržujú klíčivosť až 4 roky. Rastlinky si môžme predpestovať v črepníku na parapete, (vysievajú sa cca v marci, do 10 dní by mali vyklíčiť) a keď už nepredpokladáme mrazy, presadíme ich do záhrady. Môžu sa vysievať aj rovno na záhon, keď už nemrzne, lebo mladé rastlinky sú chúlostivé na chlad.
Ako pestovať aksamietnicu
Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na svetlom, teplom a slnečnom mieste. Dobre znáša priame slnko a dobre sa jej darí aj v polotieni. Nevyhovujú jej nízke teploty a mráz.
Zemina
Na kvalitu pôdy nie je aksamietnica veľmi náročná. Uprednostňuje dobre priepustnú, hlinitú a výživnú pôdu na slnečnom stanovišti. Pôda by nemala byť trvalo vlhká, ani zatvrdnutá. Od zásob živín v pôde závisí množstvo kvetov aj veľkosť rastliny.
Zálievka
Počas horúcich a suchých dní doprajte aj aksamietniciam primeranú závlahu ku koreňom. Neznášajú však premokrenú pôdu, vyhovuje im skôr sucho. Nezaškodí im ani občasné prihnojenie.
Kvitnutie
Aksamietnica bohato kvitne od júna do októbra, resp. do prvých mrazov. Kvitnutie naviac podporíte odstraňovaním odkvitnutých kvietkov. Ak neodstraňujete odkvitnuté kvietky, rastlina investuje svoju energiu na tvorbu semien a brzdí nasadzovanie ďalších kvetov.
Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujte chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíte bohaté kvitnutie počas celej sezóny. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.
Choroby a škodcovia
Pochutnajú si na nich slimáky a slizniaky, hlavne na mladých výhonkoch, ktoré dokážu celé zlikvidovať. Ich stav môžete redukovať manuálnym zberom, pascami na slimáky prípadne rôznymi prípravkami proti slimákom.
Mladé výhonky treba chrániť pred slimákmi a slizniakmi, ktoré ich dokážu celé vyžrať. Plašiče škodcov nájdete aj tu.
Na konci sezóny sa môže objaviť múčnatka a zasychanie časti listov alebo vetvičiek. Koncom sezóny môžu trpieť aj chlorózou a plesňou sivou.
Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami
Aksamietnica sa zvykne vysádzať na okraje kvetinových záhonov alebo do zmiešaných výsadieb so zeleninou, kde plní úlohu ochrancu pred niektorými druhmi hmyzích škodcov. Darí sa im aj vo vegetačných nádobách, za predpokladu, že budú mať zabezpečenú dobrú drenáž a výživnú a vlhkú (nie trvalo mokrú) pôdu. Vhodné balkónové kvetináče môžete nájsť napríklad tu.
Na kvetinovom záhone ju môžete skombinovať a zladiť s mnohými letničkami alebo trvalkami. Vyskúšajte ju vysadiť s pupencom trojfarebným, ktorého výrazne modré kvety s bieložltým stredom pekne ladia k žltým, prípadne oranžovým aksamietniciam. Kvitnú v rovnakom čase, celé leto a rastú do rovnakej výšky. Pekne vyzerá aj výsadba s bielymi margarétkami. Aksamietnica sa uplatní všade, kde vám zostane voľné miesto po odkvitnutých jarných kvietkoch.
Využitie
Sušené kvety aksamietnic sa používajú pri farbení potravín na žlto, napríklad ako náhrada šafránu.
Korene starších rastlín vylučujú do pôdy insekticídne látky, účinné proti pôdnym háďatkám. Háďatká sú drobné hlísty, ktoré svojou činnosťou deformujú korene mnohých rastlín. Preto sa zvyknú aksamietnice vysádzať okolo zeleninových záhonov.
Aróma ich listov odpudzuje molice a komáre. Rastlinné zvyšky sú vhodné do kompostu, svojím zložením obohacujú a regenerujú pôdu. Z kvetov rastliny sa extrahujú esenciálne oleje, využívané v kozmetike ako súčasť niektorých parfémov.
Príbuzné druhy
Aksamietnica vzpriamená (Tagetes erecta) je veľkokvetá odroda, ktorá vyniká veľkými guľovitými súkvetiami žltej, oranžovej i smotanovobielej farby.