Begónia vždykvitnúca, Begónia vosková, (Begonia semperflorens – cultorum hybrid), (Begoniaceae – begóniovité), cz: Voskovka, Ledovka, en: Wax begonia
Charakteristika
Begónia vždykvitnúca je nenáročná obľúbená letnička s dlhým obdobím kvitnutia. Dorastá do výšky 15 – 25 cm. Jej dužinaté, lesklé listy môžu byť zelenej alebo bordovej farby. Kvety bývajú červené, biele alebo ružové. Stonky sú silne rozvetvené a bývajú husto zakvitnuté až do prvých mrazov. Tie ich zväčša nenávratne poškodia.
Rozmnožovanie
Napriek tomu, že by sa vosková begónia dala prezimovať do nasledujúceho roku, väčšinou sa pestuje len ako letnička a pestovatelia si ju vysievajú každoročne nanovo. Semienka sú jemné ako prach. Po vysiatí ich jemne pritlačte na substrát a opatrne pokropte vodou. Výsev prikryte sklom, aby bola zabezpečená vzdušná vlhkosť. Po týždni by sa mali pri teplote 22 – 24 °C a na svetlom mieste objaviť prvé rastlinky. Následne sa pikírujú a presádzajú do kelímkov. S výsevom môžete začať už v januári alebo vo februári na okennom parapete, prípadne vo fóliovníku. Priesadky sa rozsádzajú cca v marci a na trvalé stanovište ich vysádzajte až po pominutí rizika mrazov (máj, jún). Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.
Ako pestovať begóniu vždykvitnúcu
Umiestnenie
Rastlina má rada slnečné aj polotienisté stanovište. Potrebuje teplo a je citlivá na mrazy.
Zemina
Ideálna je humózna a mierne kyslá pôda. Dôležitá je dobrá priepustnosť substrátu. Na výsev a sadenie sa môže použiť substrát na kyslomilné rastliny, vhodný aj pre vresy, azalky, hortenzie.
Zálievka
V suchých obdobiach voskovú begóniu zalievajte, ale dbajte na to, aby nedochádzalo k premokreniu substrátu. To neznáša, hrozilo by riziko zahnívania koreňov. Skôr znesie sucho ako premokrenie.
Hnojenie
Rastline prospieva hnojenie nízkymi dávkami hnojiva každé 2-3 týždne. Nemá rada vápnik v pôde ani v hnojive. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.
Kvitnutie
Kvitne väčšinou od júna do prvých mrazov, v kvete pretrváva neustále aj 4 mesiace.
Starostlivosť
Stonky aj listy begónií sú krehké a ľahko sa lámu, preto s nimi treba manipulovať opatrne. Bohaté kvitnutie podporíte, keď budete pravidelne zaštipávať odkvitnuté kvety. Po prvej vlne kvitnutia sa tiež odporúča rastlinu hlboko zrezať, opätovne obrastie a bude husto kvitnúť až do konca sezóny.
Choroby a škodcovia
Na slnečné stanovište vysádzajte len také rastliny, ktoré ste už postupne otužovali. Inak by im priame slnko mohlo spáliť listy.
Častým problémom býva chradnutie rastliny v dôsledku prelievania. Rastlina môže byť napadnutá múčnatkou, hnedou škvrnitosťou, háďatkami, strapkami aj slizniakmi.
Využitie
Begónia je obľúbená suchovzdorná letnička vhodná pre rozsiahlejšie kobercové ornamentálne výsadby v parkoch aj v mestských výsadbách. Tým, že je odolná voči slnku aj suchu, je predurčená na pestovanie v nádobách. Pekné kvetináče nájdete tu.
Príbuzné druhy
Odhaduje sa, že begónií je cez 900 druhov. Niektoré sa pestujú pre krásne kvety, iné pre atraktívne listy, niektoré sú nízke, iné veľké a popínavé rastliny. Podľa typu koreňov ich môžeme rozdeliť na 3 skupiny. Prvá je skupina s vláknitými a jemnými koreňmi, ktoré zvyknú rýchlo zaplniť celý kvetináč. Druhá skupina rastie zo silného dužinatého podzemku (begónia kráľovská), ktorý rastie na povrchu pôdy a zakoreňuje v pôde. Tretia skupina je tvorená hľuznatými begóniami, ktoré tvoria v zemi hľuzu a potrebujú zimný kľud.