Graptopetalum paraguayense, Leatherpetal, (Crassulaceae – tučnolistovité), en: Ghost plant
Charakteristika
Graptopetalum paraguayense (nedopátrala som sa k slovenskému pomenovaniu tejto rastliny) je trváca nenáročná sukulentná rastlina. Vytvára ružice z mäsitých listov, ktoré dosahujú veľkosť do 10 cm. Rastlina má špecifickú farbu, ktorá by sa dala opísať ako striebro šedo modrasto zelená s ružovým nádychom po okrajoch listov. Farba listov je premenlivá a záleží od ročného obdobia a s tým súvisiacich svetelných aj teplotných podmienok. Rastlina je ružovošedastá v teple a suchom prostredí a mení sa na modrošedú v tieni a chlade. Hrubé listy zadržiavajú vodu, takže Graptopetalum ľahko vydrží dlhé obdobie bez závlahy. Rastlina vyrastá od stredu ružice, spodné listy jej usychajú alebo opadávajú. To znamená, že staršie rastliny už majú dlhé, hrubé, holé, prípadne riedko olistené stonky, často vykrútené pod váhou ružíc na koncoch. Odporúča sa rastlinu pravidelne zmladzovať, aby vyzerala pekne.
Rastlina pochádza z Mexika a Arizony. Príbuzný a veľmi podobný druh nesie názov Echeveria (Dužnatka), ktorá rovnako patrí medzi bežné a otužilé črepníkové sukulenty.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa vegetatívne. Stonky aj listy rastliny sú pomerne krehké a ľahko sa odlamujú. Každá oddelená ružica pri kontakte so zemou zakorení. Rovnako aj odlomený list, ktorý spadne pod materskú rastlinu, po istom čase zakorení a vytvorí novú ružicu. Mladá rastlinka čerpá najprv živiny z pôvodného dužinatého listu, až kým ten neuschne a neodpadne. Dovtedy nový jedinec stihne riadne zakoreniť aj vytvoriť lístky.
Zmladzovanie
Vyrastené staršie rastliny jednoducho poodlamujte a vtlačte do nachystaného substrátu v črepníku tak, že ružice sú akoby uložené na povrchu. Rastlina si zapustí korene a bude samostatne rásť. Takéto zmladenie sa odporúča vykonať vždy, keď už rastlinka neplní svoju estetickú funkciu. Zmladzovanie sa vykonáva raz ročne, pretože rastlina veľmi rýchlo rastie.
Ako pestovať graptopetalum
Umiestnenie
Vyhovuje jej plné slnko a znesie aj čiastočný tieň. Pestuje sa v nádobách, v ktorých pekne vynikne. Pekné kvetináče aj všeličo iné nájdete tu . Kvôli krehkosti listov s nádobou ani rastlinou zbytočne nemanipulujte.
Zemina
Do nádoby namiešajte zmes rašeliny, piesku alebo inej drviny, ornice a trochu kompostu. Dôležité je zabezpečiť substrát s dobrou drenážou.
Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju často polievať. Pred každou zálievkou by mal substrát takmer preschnúť. Zamokrenie spôsobuje hnilobu koreňov a rastlina môže ľahšie podľahnúť škodcom. V zime a chlade zalievajte veľmi striedmo – raz mesačne.
Kvitnutie
Kvitne príležitostne na jar až v lete riedkymi bledými pevnými kvetmi na pevných stonkách. Biele nevýrazné kvietky sú spestrené červenými škvrnkami. Chladnejšie zazimovanie zvyšuje šance, že rastlina na jar vykvitne.
Starostlivosť
Graptopetalum paraguayense je sukulent pestovaný v nádobách pre potešenie. Vďaka svojej nenáročnosti je vhodný pre začínajúceho pestovateľa. Rastlina je relatívne mrazuvzdorná, znesie aj mínusové teploty, ale bezpečnejšie je chrániť ju pred mrazom a na zimu ju preniesť buď do zimnej záhrady, pivnice alebo na podobné chránené miesto. Zvykne sa pestovať v exteriéri, na terasách a balkónoch, ale môže sa samozrejme pestovať aj v byte.
Medzi zaujímavé sukulentné rastliny patrí aj skalná ruža a rozchodník bledý.