Peperómia / Pieprovec trpasličí, (Peperomia caperata ‘Rosso’), (Piperaceae – pieprovité), en: Emerald Ripple Pepper, Radiator Plant, Peperomia Eden Rosso
Charakteristika
Peperómia caperata ‘Rosso’ je nízka kompaktná dekoratívna odroda peperómie pochádzajúcej z tropických oblastí Brazílie. Dorastá do výšky aj šírky asi 20 cm. Má výrazne tmavozelené listy s červenou spodnou stranou a hlbokou žilnatinou, ktorá spôsobuje na listoch mierne zvlnenie. Listy rastú na dlhších dužinatých stopkách, ktoré majú tiež červená nádych. Mladšie listy majú podlhovasto kopijovitý tvar, neskôr nadobúdajú srdcovitý tvar. Listy sú dužinaté a rastú nahustené v trse, čo umožňuje rastline uchovávať si vodu v podmienkach sucha.
Kvitne podobne ako iné peperómie úzkymi špajdľovými bielymi kvetnými klasmi, ktoré pripomínajú kvety skorocelu. Tiež rastú na dužinatých červených stopkách a vyrastajú ponad listy vo väčšom počte. Pri správnej starostlivosti je peperómia odolná a dlhoveká rastlina.
Rozmnožovanie
Peperómiu si môžete rozmnožiť pomocou stonkových alebo listových odrezkov. Odrezky vložte do pohára s vodou a za 3 – 4 týždne by sa mali objaviť dostatočné korene. Následne ich opatrne zasaďte do menšieho kvetináča a udržujte substrát mierne vlhký. Zanedlho by sa mali objaviť nové lístky. Vhodné obdobie na množenie je na jar a začiatkom leta. Zaujímavé kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Ako pestovať peperómiu
Umiestnenie
Umiestnite ju na rozptýlené svetlo, prípadne do polotieňa. Dobre toleruje zníženú mieru svetla, vďaka čomu sa dobre pestuje napríklad aj v kanceláriách. Priame slnko je nevhodné, spôsobilo by spálenie listov. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 14 až 24°C.
Zemina
Zabezpečte jej rašelinový substrát, prípadne zmes z rovnakých dielov rašeliny, listovky a piesku. Vzhľadom na jej epifytickú povahu potrebuje kyprú a vzdušnú pôdu. Použiť môžete aj zmes pre orchidey alebo sukulentné rastliny. Veľmi dôležitá je dobrá drenáž. Ideálny substrát je mierne kyslý s pH 6,0 – 6,6.
Zálievka
Vyvarujte sa nadmernej zálievky a nikdy nenechávajte rastlinu stáť vo vode. Vrchnú časť zeminy nechajte medzi zálievkami preschnúť, cca do hĺbky 2,5 cm, v zime rastlinu zalievajte len málo. Vlhká pôda by mohla spôsobiť hnilobu koreňov. Ideálny zavlažovací cyklus sa vykonáva dvakrát alebo trikrát za týždeň.
Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí potrebuje vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto použite zvlhčovacie kamienky, alebo vodný difuzér, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Hnojenie
Vo všeobecnosti sa väčšina druhov peperómie zaobíde bez hnojenia. V prípade, že ste rastlinu nedávno nepresádzali do čerstvej zeminy, môžete v lete raz za 2 týždne pridať do zálievky plné tekuté hnojivo.
Kvitnutie
Rastliny pestované v interiéroch môžu zakvitnúť od skorého leta do jesene.
Ďalšie odporúčania
Vzhľadom na tropické prostredie, z ktorého rastlina pochádza, základná starostlivosť o ňu spočíva v zabezpečení jasného nepriameho svetla, vzdušnej vlhkosti a primeranej teploty. Rastlinu presádzajte raz za 2 roky na jar, keď je nádoba zaplnená koreňmi.
Prípadné žltnúce listy priebežne odstraňujte. Pokiaľ má svetlo len z jednej strany, pravidelne ju otáčajte, aby rástla rovnomerne.
Choroby a škodcovia
Choroby a škodcovia rastlinu najviac ohrozujú, keď je vystavená nevhodným životným podmienkam. Ak peperómiu príliš prelievate, môžu jej spodné listy a stonky sčernať a zahnívať. V chlade môžu opadávať spodné listy. Kombinácia chladu a vysokej vlhkosti môže spôsobiť rastline hnilobu.
Kombinácia tepla a sucha môže spôsobiť napadnutie pavúčikovými roztočmi. Na ich prítomnosť upozornia pavučinky naťahané medzi listami a suché škvrny na listoch, spôsobené vyciciavaním šťavy z listov. Vlhké ovzdušie, prípadne rosenie namierené hlavne na spodnú stranu listov zamedzí ich rozmnožovaniu. Okrem roztočov sa ešte môžu vyskytnúť aj vošky, strapky alebo listové háďatká.