Vistéria

Vistéria, Wisteria, (Fabaceae – bôbovité), en: Wistaria

Vistéria, Wisteria

Charakteristika

Vistéria je mohutná drevitá popínavá rastlina rozrastajúca sa do výšky aj šírky prostredníctvom dlhých lianovitých výhonov, ktoré sa obtáčajú okolo všetkého, čo majú po ceste. Rastie veľmi rýchlo až agresívne a môže dorásť do výšky až 20 m. Je mrazuvzdorná a opadavá (v novembri).

Kvety sú usporiadané v dlhom visiacom strapcovitom súkvetí a kvitnú, v závislosti od druhu na jar vo farbe purpurovej, modrastej, fialovej, ružovej a bielej. Kvety sú zložené z päťzubého kalicha, štítu a člnku. Plody vistérie sú struky, ktoré obsahujú semená podobné fazuli. Keď dozrejú, pozvoľna pukajú a vystreľujú semená do okolia. Listy sú veľké, svetlo až stredne zelené, dlhé, lesklé, striedavé, nepárne perovito zložené. V jeseni sa sfarbujú na žlto.

Všetky časti rastliny (a najviac semená) obsahujú jedovatý glykozid wisterin. Už konzumácia dvoch až troch semien môže mať u detí vážne následky.

Vistéria, Wisteria

Pestujú sa tri druhy tejto zaujímavej rastliny.

Vistéria čínska (Wisteria sinensis) pochádza z Japonska a strednej Číny. Má kratšie strapce kvetov, ktoré dosahujú dĺžku okolo 15 až 20 cm a výrazne voňajú. Kvety rozkvitajú naraz skoro na jar ešte pred pučaním listov. Kvitnutie sa opakuje aj druhýkrát v lete, no je menej intenzívne aj preto, že rastlina je už plne olistená. Okolo opory sa liany ovíjajú pravotočivo, akoby v smere hodinových ručičiek.

Vistéria japonská alebo kvetnatá (Wisteria floribunda) tvorí počas neskorej jari najväčšie strapce kvetov, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku až 50 cm. V rovnakom čase ako kvety sa objavujú aj listy. Výhonky sa ovíjajú doľava, proti smeru hodinových ručičiek.

Vistéria americká alebo krovitá (Wisteria frutescens) je menej rozpínavá a nerastie tak bujne ako jej ázijskí príbuzní. Kvitne koncom leta.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa generatívne, čiže semenami, okolo staršej rastliny vyrastajú semenáčiky. Rastlinám vyrasteným zo semena trvá 7 – 10 rokov, kým prvýkrát zakvitnú. Vistéria sa rozmnožuje aj vegetatívne. Do okolia sa rozrastá svojimi dlhými lianami a tie, keď sa plazia povrchom pôdy, dokážu v nej zakoreniť. Ide o tzv. potápanie, zakorenený výhonok môžete odstrihnúť od materskej rastliny a presadiť na želané miesto. Úspešné býva aj množenie pomocou bylinných odrezkov. Odoberajú sa z tenších postranných konárov s blízko rozloženými článkami. Vhodné obdobie na množenie je na jar alebo začiatkom leta.

Ako pestovať vistériu

Umiestnenie
Ideálne je teplé, slnečné, pred vetrom chránené stanovište, prosperovať bude aj v polotieni. Znesie aj nižšie teploty, po namrznutí zvykne dobre obrásť, neskoré mrazy však môžu poškodiť kvetné puky. Najbujnejšie porastie vysadená na južnej a juhovýchodnej strane. Staršej rastline už neškodí ani sucho ani úpal.

Zemina
Nemá špeciálne nároky ani na pôdu. Rásť bude takmer kdekoľvek. Ideálna zemina je priepustná, prekyprená a výživná. Vylepšiť ju môžete vyzretým kompostom, prípadne prihnojiť hnojivom na kyslomilné rastliny. Ak pôda obsahuje vyšší podiel vápnika, vistéria trpí chlorózou.

Hnojivo
Ak chcete rastlinu podporiť v kvitnutí, pomôcť (okrem správneho rezu) by mali fosforečné hnojivá. Ak trpí chlorózou podajte jej tekuté železo alebo hnojivo na kyslomilné rastliny. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Mladé rastliny dostatočne zalievajte, aby mali stále mierne vlhkú pôdu, staršie rastliny si poradia aj bez vás.

Kvitnutie
Vistéria kvitne v závislosti od druhu, ázijské druhy kvitnú na jar, americké koncom leta.

Starostlivosť
Predpokladom pestovateľského úspechu je pevná opora a pravidelný rez.

Choroby a škodcovia
Objaviť sa môže listová škvrnitosť hubovitého pôvodu (napr. Phomopsis seposita spôsobujúca okrem listových škvrnitostí aj hnilobu koreňov a plodov, celkové zahnívanie a chradnutie rastlín až po rakovinové ochorenie). Hubovité ochorenia napádajú hlavne zanedbané rastliny (nepresvetľované a neprevzdušňované). V prípade napadnutia odstráňte všetky dotknuté konáre a vymeňte aj vrchnú zeminu z okolia rastliny.

Na mladých výhonkoch a púčikoch sa môžu vyskytnúť vošky, molice a červce. Tieto druhy sa zhromažďujú na rastline v malých kolóniách a vyciciavajú šťavu.

Strihanie

Pravidelný a hlboký rez je nevyhnutnou podmienkou úspešného pestovania vistérie. Okrem žiadúceho tvarovania ním podporíte aj bohaté kvitnutie. Rez vykonávajte pravidelne minimálne 2 -3 x ročne a môžete aj nepravidelne, podľa aktuálnej potreby. Všetky zbytočné a prekážajúce výhony môžete odstraňovať kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov nájdete tu.

V zime, keď práve nemrzne (v januári) odstráňte všetky prebytočné vetvy a výhony okolo hlavnej stonky a silnejších vetiev, zrežte ich na 3 – 4 očká. V tomto čase, keď rastlina nemá listy, budete mať dobrý prehľad o raste týchto výhonkov.

Na jar (v apríli) opätovne zrežte prebytočné vetvy a minuloročné výhony na 3 púčiky od hlavnej stonky, zachovajte pri tom vetvy s kvetnými púčikmi. Súkvetia sa ukrývajú v mohutne pôsobiacich púčikoch a napríklad vistéria čínska kvitne na slabých kratších postranných vetvičkách rastúcich vodorovne.

Letný rez sa vykonáva po odkvitnutí a má vplyv na budúcoročné kvitnutie. Odporúča sa bylinné – jednoročné výhonky zrezávať na 5 púčikov. Takéto isté zrezanie zopakujte aj v auguste, môžete aj hlbšie, na dve až tri očká. Nasledujúcu sezónu by sa na skrátených dvojročných konárikoch mali objaviť kvety.

Pri akomkoľvek reze vždy zachovajte hlavnú stonku a najsilnejšie konáre rastúce riadene okolo opory a všetky ostatné, ktoré sa plazia zemou, ovíjajú sa tam kde nemajú, prípadne inak zavadzajú kľudne celé odstráňte.

Využitie

Vistéria je drevitá liana, ktorá veľmi rýchlo obrastie nevzhľadné fasády, múry, pergoly či altány. Nemá úponky, takže potrebuje oporu, okolo ktorej sa bude ovíjať a rásť smerom nahor. Môžete ju nechať rásť popri kovových bránach, pergolách či postaviť jej konštrukciu popri nevzhľadnej stene (ideálne sú silné kovové tyče zafixované do betónu). Myslite na to, že opora musí byť stabilná, pevná a silná, aby ju vistéria po čase pod svojou váhou alebo silou ovíjavých konárov nezlomila. Zvážte jej pestovanie popri dome, vistéria dokáže zničiť odkvapy aj strešnú krytinu. Dajte tiež pozor, aby sa neovíjala okolo živých stromov a kríkov, môže ich zahubiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *