Eukalyptus Gunnov, (Eucalyptus gunnii), (Myrtaceae – myrtovité), cz: Blahovičník Gunnův, en: Cider gum, Cider tree,
Charakteristika
Eukalyptus Gunnov je stálozelený strom pochádzajúci z Tasmánie a južnej Austrálie. Vo svojom prirodzenom prostredí dorastá do výšky až 30 metrov. Mladé listy má kožovité, šedozeleno modré a okrúhle, v priemere široké 2 – 4 cm. Počas zimy je modrá farba výraznejšia. Dospelé listy sú podlhovasté, až 10 cm dlhé a úzko až široko kopijovité, zelenkavej farby. Na povrchu sú listy pokryté voskovým povlakom a vonnou silicou (eukalyptol /cineol), ktorá sa v teple vyparuje do okolitého ovzdušia. Aj pri pošúchaní listu sa uvoľňuje mentolová vôňa.
Eukalyptus kvitne v apríli až v júni malými smotanovo-bielymi kvetmi vo zväzkoch po 2-3 kusoch. Staršie stromy majú odlupujúcu sa farebnú kôru kmeňa, ktorú keď hodíte do otvoreného ohňa, príjemne vonia.
Obľúbený je kultivar ´Azura´, ktorý sa uvádza ako mrazuvzdorný do -20°C a dorastajúci do výšky len 1 – 5 m a šírky 0,1 m. Rastie súmerne do oválneho tvaru. Vyobrazený je na fotkách v tomto článku.
Rozmnožovanie
Rastlinu si rozmnožíte semenami, alebo odrezkami. Semená by pred výsevom mali prejsť stratifikáciou – obdobím chladu. Vysiať ich potom môžete kedykoľvek, ideálne na jar od februára do marca. Vysejte ich na povrch výsevného substrátu a len zľahka zatlačte. Doba klíčenia je 2 – 8 týždňov pri teplote okolo 18 °C.
10 cm dlhé zrelé odrezky odoberte v priebehu júna alebo júla. Vyberte také, ktoré majú rašiace púčiky a nie sú rozkonárené. Spodné listy odstráňte, horné nechajte, odrezky ponorte do zakoreňovača a zapichnite do pestovateľského substrátu.
Ako pestovať eukalyptus
Umiestnenie
Eukalyptus gunnii umiestnite na priame slnko prípadne do polotieňa, staršie rastliny uprednostňujú viac slnka.
Zemina
Vyhovuje mu priepustná hlinitá pôda a dobre rastie aj v piesočnatej alebo vápenatej pôde. Pri pestovaní v nádobách použite substrát zostavený z 1 dielu rašeliny, 2 dielov kvalitnej ornice a 2 dielov piesku alebo perlitu a nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu.
Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zálievka
Rastliny v nádobách pravidelne a výdatne zalievajte. Eukalyptu nevyhovujú príliš vlhké lokality, aj keď zriedkavo rastie aj v močaristých pôdach. Základom úspechu je dobre priepustná pôda, v takom prípade sa mu darí aj na vlhkejších stanovištiach.
Kvitnutie
Kvitne v apríli až júni.
Strihanie
Keď eukalyptus nestriháte, pomerne rýchlo narastie na vysoký strom. Rez nie je nutný, ak z neho chcete mať veľkú rastlinu, na jar ho len očistite od suchých a poškodených častí. V prípade, že sa rozhodnete pre silný rez, urobte tak v marci. Eukalyptus znáša rez veľmi dobre, preto ho môžete tvarovať do požadovanej formy a výšky. Rezom podporíte zahustenie rastliny a kompaktný tvar.
Kedykoľvek počas sezóny si však môžete odstrihnúť konáriky na dekoračné účely alebo zastrihnúť prerastený výhonok. Nožnice na strihanie konárov nájdete tu.
Zazimovanie
Eukalyptus je mrazuodolný do teploty -12° až -14°C (výnimočne a po krátky čas až do -20°C). Mladé rastliny pestované v exteriéri preto cez zimu chráňte obalením do slamy, netkanej textílie alebo bublinkovej fólie. Ak rastlinu pestujete v nádobe, na zimu ju preneste do chladnej miestnosti s teplotou okolo 10°C. Počas tohto obdobia ju zalievajte iba mierne.
Využitie
Eukalyptol /cineol sa okrem eukalyptu nachádza aj v u nás bežne rastúcich rastlinách, napríklad v rozmaríne, šalvii lekárskej, alebo v bobkovom liste. Jeho protivírusový, protizápalový, protimikrobiálny, uvoľňujúci a expektoračný účinok je využiteľný pri liečbe horných aj dolných dýchacích ciest, hlavne napríklad pri liečbe astmy, zápalov priedušiek, kašli a bolestí hrdla. Používa sa taktiež na liečbu chrípky a bežného prechladnutia. Pri vonkajšom použití sa používa pri rôznych ľahších kožných infekciách.
Vďaka príjemnej vôni a chuti sa používa v aromaterapii, ako ochucovadlo v liečivách (sirupy proti kašľu), všeobecne ako aróma napríklad v žuvačkách, pridáva sa aj do parfumov, mydiel alebo šampónov alebo prostriedkov ústnej hygieny, ako sú zubné pasty alebo ústne vody. Eukalyptol sa tiež používa ako insekticíd a repelent.
Hoci sa v malých dávkach používa veľmi často, vo väčších dávkach je toxický a to či už pri požití, pri styku s pokožkou, alebo pri vdychovaní pár. Pôsobí na dýchací a nervový systém. Príznakmi predávkovania sú zvracanie, chrípkové symptómy, svalová slabosť a apatia. Eukalyptol je klasifikovaný ako toxický pre reprodukciu.
Zaujímavosťou je, že Eukalyptus tvorí hlavnú zložku potravy medvedíka koala, pre ktorého eukalyptol/cineol nie je toxický.