Tavoľník van Houtteho

Tavoľník van Houtteho, (Spiraea x vanhouttei, syn. Spiraea aquilegiifolia var. vanhouttei), (Rosaceae – ružovité)

Tavoľník van Houtteho, (Spiraea x vanhouttei)

Charakteristika

Tavoľník van Houtteho je rozložitý opadavý mrazuvzdorný ker. Tavoľníkov je veľa druhov, zväčša sa rozdeľujú na druhy kvitnúce na jar a druhy kvitnúce v lete. Tie jarné bývajú vyššie a patrí k nim aj Tavoľník van Houtteho. Dorastá do výšky 2,5 m a vytvára dlhé oblúkovito prevísajúce konáre. Tie sú počas kvitnutia doslova celé obsypané množstvom bielych kvetov. Drobné voňavé kvety sa tvoria v pologuľovitý súkvetiach a lákajú motýle. Kvietky majú 5 takmer okrúhlych korunných lístkov, 20 tyčiniek, ktoré sú kratšie ako korunné lístky a 5 piestikov obklopených žltým žľaznatým terčom. Listy na krátkych vetvičkách sú oválne a 1 -2 cm dlhé, listy na dlhých vetvách sú oválne s nevýraznými 3 lalokmi a veľké do 3,5 cm.

Pomenovanie získala drevina na počesť belgického botanika, pestovateľa a obchodníka Louisa Benoîta van Houtte (1810 – 1876).

Tavoľník van Houtteho, (Spiraea x vanhouttei)

Výskyt

Rastlina vznikla šľachtiteľskou aktivitou vo Francúzsku okolo roku 1862 a to krížením východoázijských tavoľníkov Spiraea cantoniensis a Spiraea trilobata. V súčasnosti sa pestuje takmer na celom svete a aj u nás patrí vďaka svojej nenáročnosti k najbežnejšie pestovaným tavoľníkom. Dobre znáša zasolenie aj znečistenie ovzdušia. Určite ste sa s ním už stretli v parkoch, v mestskej výsadbe alebo v záhradách. Častokrát sa vysádza do strihaných alebo voľne rastúcich živých plotov.

Tavoľník van Houtteho, (Spiraea x vanhouttei)

Rozmnožovanie

Rastlina sa zvykne rozmnožovať letnými (júnovými) drevitými odrezkami, ktoré si zakoreňte na chránenom mieste v parenisku alebo pod sklom a množiť sa dá aj v jeseni drevnatými odrezkami. Jesenné alebo skoré jarné odrezky sa berú z neolistených kríkov. Vhodné sú jednoročné výhonky, dlhé 15 cm so 6 až 8 púčikmi. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Ako pestovať tavoľník

Umiestnenie
Tavoľník obľubuje slnečné stanovište aj polotieň.

Zemina
Rastlina nie je náročná na pôdu. Ideálna je ľahká, priepustná záhradná zemina bohatá na humus, darí sa mu aj v stredne ťažkej, piesočnatohlinitej alebo hlinitej vápenatej pôde.

Zálievka
Mladé kríky a rastliny pestované v črepníku zalievame stredne výdatne, staršie rastliny vo výsadbách nepotrebujú zalievať. Vyvarujte sa premokrenia pôdy.

Kvitnutie
Bohato kvitne od začiatku mája do júna, slabšie kvitnutie môže pretrvávať až do jesene.

Tavoľník van Houtteho, (Spiraea x vanhouttei)

Strihanie

Tavoľník van Houtteho môžete strihať viackrát za rok. Prvý strih sa robí skoro na jar po skončení mrazov, čiže koncom februára, začiatkom marca. Týmto rezom zabezpečíte zahustenie výhonov, bohaté kvitnutie a celkovú vitalitu rastliny. Mali by ste to stihnúť pred rašením púčikov, potom sa už strihať nemá. Po odkvitnutí môžete uskutočniť druhý, tzv. zmladzovací rez a prerezať staršie konáre. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu.

Tavoľník van Houtteho, (Spiraea x vanhouttei)

Príbuzné druhy

Podobný je Tavoľník skrížený (Spiraea x arguta), ktorý rovnako kvitne na jar. Súkvetia z bielych kvietkov tvorí nie len na tohtoročných výhonkoch, ale aj na horných častiach minuloročných konárov. Dorastá do výšky 1,8 m.

Tavoľník okrasný (Spiraea chamaedryfolia) má tyčinky uprostred bielych kvietkov výrazne dlhšie ako korunné lístky, čo je hlavný odlišujúci znak. Vďaka nim kvietky pôsobia chlpato. Drevina dorastá do výšky 1 – 2 m.

Tavoľník japonský (Spirea japonica) je krík kvitnúci v lete záplavou kvietkov v rôznych odtieňoch ružových až červených farieb. Dorastá do výšky 1 m.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *