Fakľovka aloovitá

Fakľovka aloovitá, Kleopatrina ihla, Ihlica, (Kniphofia uvaria), (Asphodelaceae – asfodelovité), cz: Mnohokvět, Kleopatřina jehla, en: Tritomea, Torch lily, Red hot poker

Fakľovka aloovitá, (Kniphofia uvaria)

Charakteristika

Fakľovka aloovitá je podzemkatá ozdobná trvalka pochádzajúca z Južnej Afriky. Väčšinou ide o stálozelenú rastlinu, existujú však aj druhy, ktoré zaťahujú. V závislosti od odrody môže byť fakľovka od trpasličej veľkosti až po gigantickú. Pre exaktnejšie vyjadrenie ide o výšku od 40 –200 cm.

Aj kvitnutie môže prebiehať v rôznom čase od skorého leta do prvých mrazov. Rastlina vytvára bezlisté pevné stonky ukončené veľkými klasovitými súkvetiami pripomínajúcimi ohnivé fakle. Kvety sa vyskytujú v rôznej farebnej škále od červenej, oranžovej, cez žltú, bielu, limetkovo zelenú až po kombinované farby. Listy sú úzke kopijovité a dlhé a rastú trsovito.

Rozmnožovanie a výsadba

Rozmnožuje sa delením trsov skoro na jar. Odporúča sa vysádzať ich od seba na dostatočnú vzdialenosť, v závislosti od veľkosti rastliny asi 5 – 7 ks na meter štvorcový. Každá rastlina potrebuje čas a priestor, aby sa mohla rozrásť. Fakľovky sa rozrastajú pomerne rýchlo. Množenie môžete skúsiť aj semenami. Záhradné pomôcky, doplnky a všeličo iné si vyberiete tu.

Fakľovka aloovitá, (Kniphofia uvaria)

Ako pestovať fakľovku

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné a teplé stanovište, veľmi vhodné je plné slnko.

Zemina
Uprednostňuje hlboké, priepustné, vlhké a humózne výživné pôdy. Ak máte v záhrade ťažkú pôdu, a túžite pestovať fakľovku, pri výsadbe musíte vykopať dostatočne hlbokú jamu, ktorú zabezpečíte vhodnou drenážou – štrkom a pieskom. Fakľovka neznáša zamokrenú pôdu, obzvlášť v zime.

Zálievka
Má rada vlahu a v lete ju poteší občasné poliatie, no je naozaj dôležité, aby mala zabezpečený dokonalý odtok nepotrebnej vody. Ak by pôda zadržiavala vlahu, fakľovka veľmi ľahko vyhnije, čo sa častokrát stáva hlavne v zime.

Kvitnutie
Kvitne celé leto od mája / júna do septembra.

Choroby a škodcovia
Žiaľ, veľmi chutí slimákom a slizniakom, preto venujte pozornosť prevencii a ochrane pred nimi. Ich stav môžete redukovať manuálnym zberom, pascami, prípadne rôznymi prípravkami proti slimákom. Pasce na slimáky aj plašiče škodcov nájdete aj tu.

Kombinácia s inými rastlinami

Fakľovka je ideálna rastlina do slnečnej skalky či predzáhradky, je nápadná, dominantná a exotická. Miluje slnečné miesta. Vo výsadbe ju môžete umiestniť k iným slnko milujúcim rastlinám, ako sú napríklad rudbekie, kokardy, levanduľa, prípadne ozdobné trávy.

Zimné obdobie

Zima u nás býva pre fakľovku problematická. Zvládne síce mrazy až do – 20 °C, horšie však znáša zimnú vlhkosť. Listy fakľovky na jeseň zviažte do snopu, ako sa to zvykne robiť pri vysokých okrasných trávach, aby sa chránilo srdiečko rastliny pred mrazom. Odstrihnite len odkvitnuté kvetné hlávky. Okolo rastliny potom umiestnite asi 20 cm vysokú vrstvu nástieľky zo suchého lístia alebo trávy a všetko prikryte vetvičkami z ihličnatých stromov.

Na jar sa vrstva odstráni a staré listy sa zostrihajú na šírku dlane nad zemou.

V južnejších oblastiach s priepustnou pôdou nie je potrebná žiadna ochrana.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *