Kráska kopijovitolistá, Krásnoočko

Kráska kopijovitolistá, Krásnoočko, (Coreopsis lanceolata), (Asteraceae – astrovité), cz: Krásnoočko, en: Tickseed Coreopsis, Lanceleaf Coreopsis

Charakteristika

Kráska kopijovitolistá je trvalá mrazuvzdorná rastlina, hoci niektoré kultivary sa pestujú skôr ako letničky, pretože väčšina bohato kvitne len v prvom roku. Pôvodná rastlina pochádza z prérií a lesov stredo a juhovýchodných oblastí USA, podobne ako echinacea, rudbekia či kokarda. Rastie trsovito. Vytvára krátky horizontálny podzemok, z ktorého vyrastajú vzpriamené alebo naklonené, častokrát vetvené stonky, ktoré v spodnej časti po čase drevnatejú.

Listy vyrastajú protistojne, sú chĺpkaté a kopijovité. Väčšina listov sa tvorí v dolnej časti rastliny, kde vytvárajú spomínaný trs. Spodné listy majú dlhé stopky a sú celookrajové, zatiaľ čo menšie stonkové listy môžu byť perovito laločnaté. Listy sú neopadavé a zostávajú zelené aj počas zimy.

Kvety vyrastajú samostatne každý na dlhej štíhlej vzpriamenej bezlistej stonke, dlhej od 8 cm do 80 cm. Väčšinou sú nápadnej žltej farby, ale pestujú sa aj odrody s hnedo – oranžovým sfarbením okolo stredu, alebo s hnedočervenými kvetmi. Kvetné hlávky majú typický astrovitý tvar, skladajú sa z okrajových, na špičkách ozubených kvetov (ktorých je zvyčajne 8) a terčových kvetov uprostred. Dosahujú veľkosť 6 cm. Tvarom sa podobajú krasuľkám alebo sedmokráskam a priťahujú včely.

Rozmnožovanie a výsev

Kráska kopijovitolistá sa rozmnožuje semenami, vysievajú sa v prvej polovici jari. Môžete ju vysiať aj v jeseni. Pre jednoročky sa však viac odporúča aprílový výsev.

Rastlinky si môžete predpestovať v črepníku na parapete, v skleníku alebo parenisku. Rovnako dobre však vyrastú aj vysiate priamo na záhone. Ak nebudete odstraňovať odkvitnuté kvety, kráska sa bude rozširovať do okolia aj samovýsevom. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Ako pestovať krásku

Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na svetlom a slnečnom mieste, toleruje aj polotieň. Nevyhovuje jej prílišné teplo.

Zemina
Kráska uprednostňuje dobre priepustnú, hlinitú, výživnú a prirodzene vlhkú pôdu so slabo zásaditým pH.

Zálievka
Zalievajte ju primerane a ku koreňom. Nezalievajte listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní.

Kvitnutie
Kvitne v závislosti od vonkajších poveternostných podmienok a stanovišťa od mája do septembra. Kvitnutie naviac podporíte odstraňovaním odkvitnutých kvietkov, zároveň tým zabránite samovýsevu. Kvety sa tiež môžu rezať do vázy.

Choroby a škodcovia
Na konci sezóny sa môže objaviť múčnatka a na listoch si pochutnávajú slimáky a slizniaci.

Starostlivosť
Zo záhonov odstraňujte chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíme bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Ďalšie pestovateľské tipy

Rast mohutnejších druhov môžete obmedziť vysadením do nádoby zapustenej v pôde. Vyššie kultivary však väčšinou vyžadujú oporu, ktorá im poskytne stabilitu a zabezpečí bezchybný tvar, pretože sa stonky po čase zvyknú váľať. Oporu pre rastliny si vyberiete tu. Aby ste predišli drevnateniu stoniek, rastlinu hlboko zrežte v januári, alebo februári.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Kráska sa vysádza do zmiešaných trvalkových záhonov a dobre sa pestuje aj v nádobách. Široko sa rozvetvuje a vytvára kríčky s bohatou násadou kvetov. Môžete ju kombinovať s levanduľou, šalviou muškátovou, alebo pupencom trojfarebným, s ktorým sa krásne farebne dopĺňajú. Dá sa tiež zakomponovať do divokej farebnej lúčnej kvetinovej výsadby, namiesto trávnika, kde bude kvitnúť celé leto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *