Perovskia atriplicifolia, Ruská šalvia, Afgánska levanduľa, (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Šalvěj Yangova, Perovskie lebedolistá, en: Russian Sage
Charakteristika
Perovskia je opadavý mrazuvzdorný poloker so vzpriamenými dlhými sivobielymi konármi s drevnatou základňou. V priebehu jedného roka dosiahne výšku takmer 1 meter ( 60 – 90 cm) a rozrastá sa rovnako aj do šírky. To je zároveň jej bežná veľkosť, viac už nenarastie. Na jej konároch vyrastajú úzko oválne, hrubo pílkovité aromatické listy. Bielo plstnaté pevné stonky nejaký čas vyniknú aj v zimnom období po tom, ako jej koncom sezóny opadajú lupienky. Počas leta sa na koncoch stoniek tvoria dlhé jemné súkvetia fialovo modrých drobných kvetov. Dosahujú dĺžku až 30 cm a viac. Ker obsahuje veľmi voňavú silicu pripomínajúcu šalviu, vďaka čomu dostal pomenovanie aj ruská šalvia. Kvety tiež pripomínajú levanduľu. Sú lákadlom pre včely a motýle.
Pôvod má perovskia v suchých oblastiach juhozápadnej a centrálnej Ázie, rastie od Afganistanu až po západné Himaláje a Tibet. Pomenovanie dostala podľa ruského generála Vasilija A. Perovského, žijúceho v rokoch 1794 – 1857.
Rozmnožovanie
Pestovať sa dá zo semien alebo zo zakorenených odrezkov, ktoré sa odoberajú v jarnom období. Pomôcky pri pestovaní aj všeličo iné si vyberiete tu.
Ako pestovať perovskiu
Umiestnenie
Uprednostňuje priame slnko. V tieni sa jej nebude dariť.
Zemina
Dôležitá je dobre priepustná záhradná pôda. Vyhovuje jej takmer akákoľvek chudobnejšia, kamenistá pôda, ktorá je dobre odvodnená, aby korene vo vlhkých zimách nezhnili. Vzdušná pôda pri dostatočnej zálievke podporuje rast koreňovej sústavy. Okolo vysadených rastlín môžete prisypať trochu organického kompostu.
Zálievka
V suchom lete sa odporúča polievanie aspoň raz týždenne tak, aby pôda okolo rastlín bola úplne mokrá. Po dobrom zakorenení však perovskia výborne zvláda aj sucho.
Kvitnutie
Kvitne od júla do októbra (do prvých mrazov).
Choroby
Vďaka svojej prenikavej vôni nezvykne byť napádaná chorobami ani škodcami. Ak sa však objavia, napríklad vošky, znamená to, že perovskiu nepestujete v pre ňu ideálnych podmienkach. Môže ísť o prehnojenie rastliny, ktoré v prípade perovskie nie je vôbec nutné.
Strihanie
Aby bola pekne a husto vetvená a bohato kvitnúca, každý rok na jar vyžaduje hlboký rez, hlavne ak ide o staršiu rastlinu. Skoro na jar, keď už nemrzne, ju zostrihajte takmer pri zemi, staré výhonky nechajte dlhé len cca 10 cm. Pozor na dobré načasovanie, nestrihajte príliš skoro, aby jej nové listy nepoškodil mráz.
Vhodné záhradné nožnice nájdete tu. Rez je dôležitý, keďže perovskia kvitne na tohtoročnom (jednoročnom) dreve. Celá rastlina by mala byť skrátená tak na 20 cm výšku.