Horčiak virgínsky, (Persicaria virginiana, pred tým Polygonum virginianum, Tovara virginiana), (Polygonaceae – stavikrvovité), cz: Rdesno, en: Jumpseed, Virginia knotweed, Woodland knotweed
Charakteristika
Horčiak virgínsky je rizomatózna trváca rastlina, vytvárajúca trsy stoniek vysokých zvyčajne 45 – 60 cm, výnimočne až 130 cm. Stonky majú opláštené kĺbiky. Rastú na nich striedavé listy s jemne chlpatými klinovitými pošvami so štetinovitými okrajmi, ktoré často hnednú. Listy sú kopijovité až oválne s ostrou špičkou. Farba listov je na vrchu stredne zelená a zospodu svetlejšia. Niekedy sa na listoch tvorí hnedý znak v tvare V, môže sa tiež stať, že rastlina má túto kresbu len na niektorých listoch.
Kvety sú široko rozmiestnené pozdĺž dlhých štíhlych prútikovitých stoniek, sú biele až zeleno-biele, zriedkavo ružovkasté a nie sú príliš nápadné. Plod má zahnutý hrot a obsahuje jedno suché semienko.
Medzi obľúbené pestovateľské kultivary patrí „Painter’s Palette“. Má pestré olistenie, ktoré je mramorované s krémovo bielymi, žltými a ružovými škvrnami a čokoládovo-červeným šípom v strede.
Výskyt
Pochádza z veľkého územia stredoatlantického regiónu. V USA sa vyskytuje na celom východe. Západná hranica je východný Texas a potom na sever do východnej Nebrasky a južnej Minnesoty. Prirodzene sa vyskytuje v tienistých až čiastočne tienistých oblastiach, na brehoch riek, v lesoch, na útesoch a skalách. Možno ju tiež nájsť ponorenú v potokoch a jazerách, kde semená poskytujú potravu pre kačice a ponorené časti poskytujú biotop pre bezstavovce.
Z Japonska, Kórei a Himalájí v Číne pochádza Persicaria filiformis (ázijský druh), ktorá je veľmi úzko príbuzná Persicarii virginiana (severoamerický druh) a kedysi sa považovali za identické. Dnes ich už údajne botanici rozlišujú.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami a do okolia sa šíri aj podzemkami, takže sa môže rozmnožovať aj delením koreňov, ideálne na jar alebo v jeseni. V anglicky hovoriacich krajinách rastlinu nazývajú Jumpseed (Skákacie semená). Pomenovanie vychádza z toho, že keď sa zľahka dotknete zrelého plodu, vďaka určitému napätiu sa semeno uvoľní a vymrští sa do vzdialenosti aj 3 – 4 metrov. Nažka sa môže dostať aj na väčšie vzdialenosti vďaka háčiku, ktorým sa môže prichytiť na srsť zvierat.
V optimálnych podmienkach sa rastlina môže v záhrade šíriť agresívne či už podzemkami alebo samovýsevom. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Ako pestovať horčiak virgínsky
Umiestnenie
Uprednostňuje čiastočný tieň, ale dobre rastie aj na slnku aj v tieni, pokiaľ má neustále vlhkú pôdu. Umiestnite ho na miesto chránené pred vetrom.
Zemina
Darí sa mu v každej záhradnej pôde, ideálne v stredne vlhkej a dobre priepustnej.
Zálievka
Vyhovuje mu stredne vlhká pôda.
Strihanie
Nožnice na strihanie byliniek aj konárov môžete nájsť tu.
Kvitnutie
Kvitne od polovice leta do konca leta/začiatku jesene (júl – september).
Využitie
Využíva sa ako podrast v tienistých lesných záhradách, parkoch alebo chatových záhradách. Vysádza sa aj na okrajoch záhonov, alebo pozdĺž brehov riek. Môže sa pestovať aj v nádobách, minimalizuje sa tým nechcené šírenie do okolia. Vo výsadbe môže zastúpiť zimozeleň alebo brečtan.